پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

فدراسیون فوتبال با رد اظهارات علی کریمی مبنی بر اینکه برای رفع مشکلات مالی تیم ها سندسازی می شود، بیانه‌ای پنج بندی را صادر کرد.

در پی اظهارات علی کریمی در برنامه تلویزیونی شبکه ورزش، روابط عمومی فدراسیون فوتبال برای تنویر افکار عمومی توضیحاتی ارائه کرد.

۱_ مدیران فدراسیون فوتبال این آمادگی را دارند که نسبت به شفاف سازی مبالغ دریافتی‌شان اقدام کنند. ضمن اینکه به اطلاع می‌رساند، رییس فدراسیون فوتبال از این فدراسیون حقوقی دریافت نمی‌کند. این ادعا برای کلیه دستگاههای نظارتی قابل پیگیری است.
۲_ با جدی‌تر شدن مراحل نظارتی کنفدراسیون فوتبال آسیا بر برگزاری رقابت‌های لیگ قهرمانان و شرایط احراز مربوط به حضور تیم‌ها در این مسابقات، بحث تعیین تکلیف مالی جایگاه اصلی را در دو سال اخیر در این مسیر به خود اختصاص داده است.
در این باره قابل ذکر است که صدور مجوز حرفه‌ای از سال ۲۰۰۹، توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا ابلاغ شد و از همان زمان اعضای فدراسیون فوتبال به جدیت به دنبال انجام مراحل اجرای قانونی آن بودند. از سال ۲۰۱۱ فدراسیون فوتبال ایران این مسیر را آغاز کرد. خوشبختانه این فرآیند، در این مدت طی شده که از جمله آن بحث استانداردسازی در بحث ورزشگاه‌ها و باشگاه‌ها است.
در این میان، سال گذشته و امسال هم سال شفافیت مالی بوده است. بر این اساس، موضوع پیگیری بحث پرداخت بدهی باشگاه‌ها به بازیکنان از سوی فدراسیون فوتبال، ارتباطی با شکایت آندرانیک تیموریان به کنفدراسیون فوتبال آسیا نداشته است. خوشبختانه باشگاه‌ها هم در این باره گام‌های خوبی برداشته‌اند که از جمله پرداخت بدهی تراکتورسازی به علی کریمی بوده است.
در حال حاضر، مراحل تسویه حساب با باشگاه‌ها با جدیت در حال پیگیری است و امیدواریم علی کریمی با اطلاعات بیشتری در این باره اظهار نظر کند.
۳_ درباره بحث بلیط فروشی باید گفت، همانطور که بارها اطلاع داده شده، فرآیند فروش بلیط به باشگاه‌ها واگذار شده و باشگاه‌ها هم بلیط ها را می‌توانند هم به صورت اینترنتی بفروشند و هم حضوری. هر چند بحث فروش بلیط به شکل اینترنتی جزو الزامات کنفدراسیون فوتبال آسیا است و دقیقا همان رویه‌ای است که در موضوع حقوق و پاداش طی می شود.
۴_ به استحضار عموم می رساند فیفا هنوز مبلغ ۱۲ میلیون دلار بابت صعود به جام جهانی را به هیچ فدراسیونی پرداخت نکرده است. در صورت پرداخت؛ مراحل قانونی آن برای اختصاص دادن قسمتی از آن به بازیکنان، سرمربی و آماده‌سازی تیم ملی جهت حضور در جام جهانی انجام می شود.
۵_ بارها توسط مسئولان اعلام شده افرادی که اطلاعاتی مبنی بر فساد در فوتبال و هرگونه اطلاعی در این باره دارند به کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال، بازرسی کل کشور و دیگر نهادهای نظارتی مراجعه و اطلاعات خود را اعلام کنند تا رسیدگی لازم به عمل آید. لذا طرح مباحث بدون سند در رسانه‌ها قطعا نمی‌تواند کمک حال فوتبال باشد.