پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

پس از انتشار گزارش خبری با عنوان دانش آموزانی که سرمای زیر صفر را تحمل می کنند در بعضی سایتهای محلی، آموزش و پرورش دیشموک با ارسال جوابیه ای به این گزارش واکنش نشان داد .

به گزارش ریواس جنوب،متن این جوابیه به شرح زیر است :

با سلام
در خصوص خبر مربوط به دبستان سر آسیاب آجم بخش دیشموک موارد زیرجهت تنويرافکارعمومی ارائه ميشود خواهشمند است در سایت منتشر گردد .

۱-این مدرسه در دهه ۷۰ ساخته شده است . و تا میانه دهه ۸۰ از مدارس پرجمعیت منطقه بوده است ولی در سالهای اخیر به دلیل مهاجرت بی رویه اهالی روستا و کاهش جمعیت روستا بالطبع جمعیت دانش آموزی نیز کاهش یافته و تبدیل به مدرسه کم جمعیت چند پایه شده است و سیل مهاجرت روستاییان این منطقه به حدی بوده که مدرسه ابتدایی آن با کاهش شدید تعداد دانش آموزان مواجه شده است. بطوریکه جمعیت ۵۴ نفری دانش آموزی آن در سال ۸۱-۸۰ در سال تحصیلی جاری به ۷ نفر دانش آموز در قالب یک کلاس چند پایه رسیده است.
۲-متاسفانه ساختمان مدرسه بافاصله از روستا ساخته شده است واهالی روستا در زمان ساخت مدرسه حاضربه واگذاری زمین در محل نزدیکتر به روستا نبودند.و همین مساله ضریب امنیتی مدرسه را کاهش داده است.
۳-روستای مذکور فاقد آب لوله کشی است قطعا مدرسه نیز فاقد لوله کشی آب است. قطعاَ در چنین مواردی مشارکت اولیا برای ادامه کار مدارس لازم و ضروری است.
۴-با توجه به اینکه اهالی روستا به دلیل نبود زیر ساختهای مناسب اقدام به ترک محل ومهاجرت به جاهای دیگر کرده اند آموزش وپرورش برای رفاه حال بازماندگان و بنا به رسالت خود در اینکه کودکان لازم التعلیم از حق آموزش برخوردارند اقدام به تامين نیروی انساني به آن منطقه صعب العبور کرده است و باید توجه کرد برای حل مشکلات آموزش وپرورش زیر ساختهای منطقه هم باید مهیا شود تا معلمان ما بتوانند با فراغ بال و آسایش و امنیت بیشتر به امر تعلیم و تربیت بپردازند.
۵- شیشه های این مدرسه توسط افرادي شکسته شده و در تابستان گذشته یکی از اهالی اقدام به تصرف غیر قانونی فضای آموزشی مذکور نمود که به محض اطلاع یافتن اداره آموزش وپرورش منطقه دیشموک کارشناسان اداره به روستای سر اسیاب آجم مراجعه و موضوع را بررسی کردندو ضمن اینکه فرد تصرف کننده را از مدرسه بیرون کردند و فضای آموزشی در اختیار دانش آموزان و معلم مدرسه قرار گرفته است. و فرد متصرف تعهد نموده است که اقدام به تصرف مدرسه نکند. ی از آنجایی که فضا نسبتاَ بزرگ بوده و تعداد دانش آموزان فعلی خیلی کم شدند کلاس درس در بهترین اتاق موجود برگزار گردیده است و هیچگونه خللی در برنامه درسی دانش آموزان پیش نیامده است. به نظر می رسد عکس ارسالی در سایت خبر دنا مربوط به گذشته باشد وبرخی موارد مطروحه مانند برخی مايحتاج زندگي در حیطه وظایف آموزش وپرورش نيست.

۶-بدیهی است در صورت استنکاف متصرف از تخلیه فضای آموزشی آموزش وپرورش منطقه دیشموک از طریق مراجع قضایی اقدام خواهند کرد.

در پایان یاد آور می شود آموزش و پرورش برای حل مشکلات مدارس نیاز به همیاری و همراهی همه بخشهای جامعه دارد امروزه بدون مشارکت و همیاری اولیا امکان تحقق اهداف تعلیم و تربیت مسیر نیست و امید می رود رسانه ها در افزایش آگاهی اولیا و لزوم مشارکت آنها عمل کرده و با تعامل سازنده نقش خود را در توسعه جامعه ایفا کنند.

روابط عمومی آموزش وپرورش ديشموک