پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

جراح و متخصص بیمارستان امام خمینی(ره) دهدشت گفت: طی یک عمل موفقیت‌آمیز یک توده ۵ کیلویی از شکم یک بیمار خارج شد.

به گزارش ریواس جنوب، دکتر حمید بهاداران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طی یک عمل جراحی در بیمارستان امام خمینی (ره) دهدشت، یک توده پنج کیلو و هفتصد گرمی، از شکم یک بیمار ۵۶ ساله با موفقیت خارج شد.

وی بیان کرد: بیمار خانمی ۵۶ ساله با سابقه بزرگی شکم، تهوع، استفراغ، یبوست، کم‌اشتهایی و سیری زودرس از حدود ۵ ماه پیش بود که در بررسی سونوگرافی و سی‌تی‌اسکن، توده بزرگ شکمی مشکوک به سیست آدنوما یا سیست آدنوماکارسیسنوما گزارش شده بود.

بهاداران تصریح کرد: هر چند تومور حجیم بود و به تخمدان راست وروده بزرگ چسبندگی داشت، ولی موفق به برداشت کامل تومور با حفظ تخمدان وروده شدیم و عمل جراحی با کیفیت مطلوب انجام شد.

وی ابعاد این تومور را ۲۲ در ۲۰ سانتی‌متر عنوان و افزود: این تومور قسمت بزرگی از شکم و لگن این بیمار را گرفته بود.

این جراح متخصص، منشاء توده‌های شکمی را شامل ارگان‌های داخل شکم مانند رحم، کلیه، معده دانست و اضافه کرد: شایع ترین علت این بیماری در سنین بالا تومورهای تخمدان است.

بهادران در زمینه احتمال عود مجدد چنین توده در بدن بیمار گفت: در حال حاضر به طور یقین نمی‌توان ازعدم عود مجدد آن سخن گفت، باید منتظر نتایج آسیب‌شناسی و پاتولوژی ماند تا بر اساس آن اظهار نظردقیق‌تری صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون حال عمومی بیمار رضایت‌بخش است، افزود: اگر فردی با بزرگی غیرعادی شکم مواجه شد در اسرع وقت به پزشک مراجعه تا اقدامات تشخیصی ودرمانی به موقع انجام شود.