پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در حالیکه با انتشار تصاویر ابتدایی مراسم روز دانشجو در شیراز، گمان می‌رفت این روز باز هم به تریبونی برای مسئولان تبدیل شود اما گویا این بار حضور بیش از ۲۰ سخنران پشت تریبون، فرصت را برای مسئولان و دانشجویان تقسیم کرد.

 به گزارش ریواس جنوب، دو روز مانده به ۱۶ آذر -روز دانشجو- با حضور جمع کثیری از دانشجویان، تشکل‌های دانشجویی، رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، اساتید دانشگاه‌ها و استاندار فارس این مراسم در دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز شیراز برگزار شد.

مشکلات صنفی دانشجویان، بیکاران فارغ‌التحصیلان، بسترسازی برای توسعه‌ی فعالیت‌های علمی و پژوهشی دانشجویان و ایجاد زمینه‌های آزادی بیان، نشاط بیشتر و فعالیت گروه‌ها و تفکرات مختلف در محیط‌های دانشجویی از بیشترین موضوعاتی بود که در این مراسم مطرح شد.

در این گزارش، گزیده‌ای از اظهارات مسئولان منتشر می‌شود؛

** استاندار فارس: اعتقادی به دخالت در حریم دانشگاه ندارم

 استاندار فارس در این مراسم با تبریک روز دانشجو و تصریح اینکه امروز روز شنیدن حرف‌های دانشجویان است نه مسئولان، حق‌فهمی را اساس کار دانشجویان دانست و تاکید کرد که با تحقق این امر، حق‌گویی و حق‌طلبی نیز شکل خواهد گرفت.

اسماعیل تبادار با این تاکید که نشاط، شادابی و امید به آینده باید در دانشجویان و محیط‌های دانشجویی ایجاد و تقویت شود، گفت: دانشگاه باید زمینه را برای حق‌فهمی، حق‌طلبی و حق‌گویی دانشجویان فراهم کند.

تبادار تاکید کرد که مطالبه‌گری و انتقاد کردن باید براساس آگاهی باشد و این امر زمینه‌های پویایی را در دانشگاه‌ها و جامعه فراهم می‌کند.

او با بیان اینکه سخنان امروز دانشجویان نشان از توجه و نگاه آنان به جامعه و حق‌گویی و حق‌طلبی آنان دارد، گفت: برای رسیدن به موفقیت از هیچ تلاشی کوتاهی نمی‌کنیم.

استاندار فارس خاطرنشان کرد که حفظ حریم دانشگاه و دخالت نکردن در اداره امور دانشگاه‌ها را از مهمترین مسائل دانست و گفت: معتقد به فراهم کردن امکانات و رفع نیازهای دانشگاه‌ها هستم اما اعتقادی به دخالت در حریم دانشگاه ندارم.

تبادار بر لزوم توجه مسئولان به دانشگاه تاکید و اضافه کرد که تمام مسئولان دستگاه‌های اجرایی باید در کنار دانشگاه‌ها و اساتید و روسای دانشگاه‌ها، مسیر و نقشه‌ی راه توسعه را ترسیم کنند.

استاندار فارس از روسای دانشگاه‌ها خواست که مطالبات طرح شده از سوی دانشجویان را مد نظر قرار داده و بستر ارتقاء رفاه آنان را در دوران تحصیلات دانشگاهی، فراهم کنند تا فرایند علم‌آموزی دانشجویان بدون نگرانی و دغدغه طی شود.

تبادار همچنین از ایجاد کنندگان و مدیران موسسه‌های آموزش‌عالی غیرانتفاعی خواست که رفاه دانشجویان را از اولویت‌های کاری قرار دهند بدون آنکه غیرانتفاعی بودن موسسه را مد نظر داشته باشند.

** مشاور استاندار در امور دانشگاه‌ها: فارس در مسير علمي قرار گرفته است

 مشاور استاندار فارس در امور دانشگاه‌ها در این مراسم با گرامیداشت روز دانشجو، گفت: مسير واقعي توسعه از دانشگاه‌ها عبور می‌کند؛ یعنی توسعه علمي زيربناي توسعه اقتصادي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي است.

سید آیت‌اله رزمجو با بیان این مطلب که خوشبختانه استان فارس در مسير علمي قرار گرفته و در حال طي كردن حركت درستي است، افزود: نمونه این حرکت، برگزاري باشكوه و كم‌نظير دو مراسم هفته پژوهش و فناوري و گراميدشت روز دانشجو در طي دو هفته متوالي است.

وی دو دانشگاه اصلی استان را از جمله دانشگاه‌های بزرگ کل کشور توصیف کرد و اظهار داشت: همه ما به دو دانشگاه پرافتخار استان يعني دانشگاه شيراز و دانشگاه علوم پزشكي شيراز، مي‌باليم.

مشاور استاندار فارس، در ادامه با اعلام برنامه سخنرانی بيش از ١١ تشكل سياسي و نماينده دانشگاه در این مراسم خاطرنشان کرد: این عزیزان ديدگاه‌هاي خود در خصوص مسايل سياسي، اجتماعي، فرهنگي، علمي، پژوهشي و توسعه‌اي را مطرح می‌کنند و تلاش كرديم در انتخاب آنان به لحاظ تفكر سياسي، جنسيتي و تنوع مطالب به عدالت رفتار كنيم.

** سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز: از تمامی گروه‌ها و تفکرات استفاده خواهم کرد

 سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز بر لزوم تلاش در مسیر تولید علم تاکید و اضافه کرد: در هیچ دینی به اندازه دین اسلام به دانش و تفکر تأکید نشده و ریشه علم دنیا از مسلمانان بوده است.

علی‌ بهادر گفت: بدون وحدت کاری موفق نخواهیم داشت و باید اتحاد را در اولویت قرار دهیم؛ ما نیاز به تحمل یکدیگر به دور از بغض و دشمنی داریم و باید یاد بگیریم با هم کار کنیم و همدیگر را حذف نکنیم.

او با بیان این مطلب که دانشجویان با هر تفکری، باید راه چاره رسیدگی به بیماران و درمان آنها را به من یادآور شوند، افزود: من به عنوان رئیس دانشگاه از تمامی گروه‌ها استفاده خواهم کرد.

سرپرست دانشگاه، در پایان با تاکید بر اینکه باید در خدمت علم باشیم، از مسوولان نیز خواست تا با فراهم کردن بودجه، زمینه کارهای علمی را فراهم کنند.

** سرپرست دانشگاه شیراز: مسئولان باید نقدپذير باشند

 سرپرست دانشگاه شیراز هم در این مراسم با بیان اینکه عزت همه مردم ایران در گرو پاسداشت شهدا و ایثارگران است، گفت: مسئولان بايد به جوانان اعتماد كنند؛ چرا كه اعتماد به دانشجويان و جوانان آينده را خواهد ساخت.

ابراهیم گشتاسبی‌راد افزود: جامعه‌اي كه سرخورده باشد نمي‌تواند در مقابل استكبار ايستادگي كند و لذا جواناني كه از حق خود دفاع مي كنند و به دنبال حقيقت حركت مي نمايند در حقيقت جامعه را بالنده مي كنند.

وی گفت: اگر جوان امروز اميد داشته باشد مي تواند مسير علمي را پرشتاب طي كند و كساني كه نااميدي را در جامعه پخش مي كنند در حقيقت تيشه به ريشه خود مي زنند.

گشتاسبی با تأكيد بر ضرورت نقدپذيري مسئولان خاطرنشان كرد: بهترين گوش، گوشي است كه انتقاد پذير است و فرد انتقاد پذير مي تواند راهكار داشته باشد و آينده را با تدبير بسازد.

** فرصتی برا دانشجو

بر پایه گزارش ایسنا، در این مراسم نمايندگان و دبيران تشكل‌هاي دانشجويي، از جمله بسيج دانشجويي دانشگاه شيراز، انجمن اسلامي اميد دانشگاه علوم پزشكي شيراز، دبير جامعه اسلامي دانشگاه علوم پزشكي شيراز، دبير انجمن فرهنگ و سياست دانشگاه شيراز، دبير انجمن اميد ايران دانشگاه آزاد اسلامي واحد شيراز، نماينده انجمن مستقل دانشگاه صنعتي شيراز، نماينده دانشجويان موسسات آموزش عالي غيرانتقاعي، نماينده دانشگاه جامع علمي كاربردي شيراز، نماينده دانشگاه فرهنگيان شيراز، نماينده دانشگاه فني و حرفه اي شيراز و نماينده دانشگاه پيام نور شيراز؛ به بيان ديدگاه‌ها و دغدغه‌هاي جامعه دانشجويي پرداختند.

گزارش تصویری: http://fars.isna.ir/default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=50120

در گزارش بعدی ریواس جنوب، مشروح دیدگاه‌ها و صحبت‌های این دانشجویان، منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/ سحر محمدی‌زاده