پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

امروز در استان کهگیلویه و بویراحمد با انتصاب یک مدیر زن در یکی از مهم‌ترین ادارات، نوید راهی جدید در سیاست‌های مدیریتی استاندار جدید این استان و عبور از مرزهای جنسیت و قومیت داده شد.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، علی‌محمد احمدی امروز در آیین معارفه مدیرکل جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی عمل به وعده دولت دوازدهم را یکی از سیاست‌های خود اعلام کرد و گفت خوشحالم که در شروع کارم در این استان یکی از زنان توانمند بر کرسی مدیریت نشسته است.

او گفت که استفاده از بانوان در مدیریت‌ها به همین مورد ختم نمی‌شود و زنانی دیگری نیز فرصت خواهند یافت که هنر و توان خود را در رأس این ادارات نشان دهند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد از پروانه نیکمرام خواست تا به گونه‌ای مدیریت کند که اعتماد به جامعه زنان نه تنها کمتر نشود بلکه دروازه ورود این قشر از جامعه به مدیریت‌ها بازتر هم شود.

پروانه نیکمرام که امروز به عنوان اولین حضور مؤثر زنان در عرصه مدیریتی وزارت کار، به صندلی هدایت اداره‌کل کار با همه مسئولیت‌های سنگینش رسید علاوه بر وظایف ذاتی‌اش به یک جهت‌گیری درست اشاره کرد که نشان می‌دهد او جسارت ورود به برخی مسائل را دارد.

مدیرکل جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد از قومیت و ضربات مهلکش بر پیکره ادارات این استان گفت و از همه خواست تا برای عبور از مرز قومیت و لحاظ نکردن آن در تصمیمات عمومی، به او کمک کنند.

او همچنین از مرزبندی‌های جغرافیایی گفت و تأکید کرد که باید این ذهنیت‌ها و تفکرات را از اداراتمان دور کنیم.

خانم نیکمرام گفت که داشتن تفکری قومی یعنی فاصله گرفتن دستگاه‌ها از وظایف و بلا استفاده ماندن نیروی کارآمد در شهرستان‌های استان، لذا تزریق این تفکر و دامن زدن به این نگرش باطل و فرسوده است.

این حرف‌ها از مدیری که خودش هم پشتوانه قومی دارد و به هم به لحاظ جغرافیایی وابستگی‌های سردسیری و گرمسیری دارد این نوید را می‌دهد که حذف این آفت فکری جدی‌تر و پیگیری‌ها برای نکوهش آنهایی که تفکر قومی و منطقه‌ای دارند، شیشه‌ای تر و شفاف‌تر دنبال شود.

این بانوی مدیر همچنین از توانمندی‌های دیگر همجنسان خود در کهگیلویه و بویراحمد حرف زد و ادامه داد که زنان زیادی شایسته سپردن مسئولیت‌ها هستند که امیدوارم در ادامه کار، به این زنان نیز میدان داده شود.

او تأکید کرد که امیدوار است در دوران استانداری احمدی در این استان خبرهای خوبی برای جامعه زنان در راه باشد.

پروانه نیکمرام

خانم نیکرام حرف متفاوت دیگری هم داشت؛ او که خود از جامعه معلولین این استان است ضمن تشکر از اعتماد استاندار و وزیر کار و دیگر همکارانش توضیح داد که امروز با این انتصاب نشان دادید که معلولیت، محدودیت نیست و من هم تلاش خواهم کرد تا به بهترین شکل ممکن، پاسخ این اعتماد را بدهم.

نکته دیگری که در این انتصاب برجسته است توافق کمیاب نمایندگان این استان روی یک گزینه مدیریتی است؛ برای مدیر شدن پروانه نیکمرام دست کم غلام‌محمد زارعی و غلامرضا تاجگردون بسیار شوقمند بودند و عدل هاشمی نیز با آنان همراه شد.

هر چند رگه‌هایی از نگاه‌های منطقه‌ای هم در این توافق مثال‌زدنی بین نمایندگان بویراحمد و گچساران برای حمایت از خانم نیکمرام وجود دارد اما این توافق نشان می‌دهد که می‌شود فارغ از سهم‌خواهی‌ها، گزینه‌های شایسته‌ای را برای مدیریت‌ها انتخاب کنیم که کمترین انشقاق و مرزبندی‌های قومیتی و منطقه‌ای را ایجاد کنند.

اعتماد به بانوان در مدیریت‌ها در تفکرات نمایندگان این استان که متأسفانه اکنون بیشترین نقش را در انتصابات دارند، نیز ایجاد شده و این هم نکته مثبتی است.

در همین زمینه، غلام‌محمد زارعی با بیان اینکه دوران محبوس کردن زنان در خانه‌ها به پایان رسیده است از مدیر شدن زنان بیشتری در این استان خبر داده است.

به گزارش ریواس جنوب استفاده از بانوان در این استان سابقه بسیار کمی دارد و در سال‌های اخیر به جز زینب قربانی در اداره‌کل کتابخانه‌ها که بعد از مقطعی این مسئولیت را واگذار کرد و فرزانه آرامش در دانشکده فنی و حرفه‌ای، فرصتی برای عرض اندام به زنان نرسیده بود.

در ماه گذشته نیز چند مسئولیت مهم در سازمان عریض و طویل جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با حکم جعفر گوهرگانی و با حمایت و چراغ سبز استاندار، به زنان رسید.

رسانه‌ها بسیار امیدوارند به کارگیری زنان در هرم مدیریتی کهگیلویه و بویراحمد احساسی و موجی نباشد و با یک منطق محکم، پیوسته ادامه یابد تا چرخش نخبگان در جامعه زنان نیز اتفاق بیفتد.

امروز در آیینی،با حضور نقی‌زاده معاون امور حقوقی مجلس وزارت کار، خانم دکتر نگین مشاور وزیر در امور بانوان و خانواده و حنیف مدیرکل امور استان‌های وزارت کار و همه مسئولان ارشد استانی،  پروانه نیکمرام جانشین صابر مظاهری در اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی شد که به مشاوری وزیر کار رسید.

استفاده از بانوان و جوانان در مسئولیت‌ها و مدیریت‌ها از وعده‌های صریح حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری بود.