پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

شواهد حاکی از آن است که حکم جبار روشن برای شهردار شدن در قلعه رئیسی تایید می‌شود؛ این انتخاب منتخبین مردم، زوایای قابل اشاره‌ای دارد.

منابع آگاه به ریواس جنوب گفتند که شهردار قلعه‌رئیسی که بیش از جهار ماه با حرف و حدیث‌هایی مواجه بود، در آستانه نهایی شدن و اعلام به مردم است.

در آخرین جلسه شورای شهر قلعه‌رئیسی بعد از بارها اختلاف و ناهماهنگی و کارشکنی، از تعداد پنج رأی، جبار روشن موفق به کسب سه رأی شد اما دو نفر دیگر که از طرفداران صابر پیکر، شهردار فعلی قلعه‌رئیسی بودند با ترک جلسه حاضر به امضای صورت‌جلسه پایانی نشدند.

نتیجه این رأ‌گیری به استانداری رفت تا برای تعیین تکلیف آن در وزارت کشور، چاره‌ای اندیشیده شود؛ چاره‌ای که گفته می‌شود منجر به تأیید این رأی‌گیری و انتخاب جبار روشن به عنوان شهردار جدید قلعه‌رئیسی خواهد شد.

جبار روشن، اهل منطقه دیشموک است که از سال‌ها قبل به علت اختلافاتی چون رقابت بر سر شهرستانی شدن، حساسیت‌های زیادی با قلعه‌رئیسی دارند و این انتخاب می‌تواند پیامدهای مثبت و منفی زیادی داشته باشد.

اگر چه شهرداری یک جایگاه سیاسی و منطقه‌ای نیست اما به هر صورت، انتخاب شهردار قلعه‌رئیسی از بین مدیران دیشموکی، حساسیت‌هایی دارد و این طبیعی است؛ این حساسیت‌ها را تا همینجای کار هم نشان دادند و بخش زیادی از مردم با شهردار شدن “روشن” مخالفت کردند.

شورای شهر قلعه‌رئیسی مثل هر شورای دیگری انتخاب خود مردم هستند و انتخاب شهردار هم باید مورد توافق نسبی آنها باشد اما گویا در این مورد خاص اینچنین نیست و شورای شهر قلعه‌رئیسی از روزی که نطفه آن کاشته شد، کج رفت تا اینکه امام جمعه این شهر روز انتخابات را جمعه سیاه نامید و گفت که نطفه‌ای که آن روز کاشته شد، حاصلش همین است که اختلافات و سلایق شخصی اجازه انتخاب یک شهردار را هم نمی‌دهد؛ او اعضای شورای این شهر را به افشاگری تهدید کرد تا اینکه در یک جلسه دست و پا شکسته و شکننده رأی به شهردار شدن جبار روشن از اهالی دیشموک دادند.

از سوی دیگر انتخاب شهردار از منطقه دیشموک برای شهر قلعه‌رئیسی می‌تواند آغاز روابط بهتر و حساسیت‌زدایی در این دو منطقه و خط بطلانی بر نگاه‌های منطقه‌ای و جغرافیایی باشد؛ نگاه بلندبالایی که در حد و قواره شورای فعلی قلعه‌رئیسی نیست اما هر چه باشد یک نشانه خوب به حساب می‌آید.

تأخیر فراوان با وجود جلسات مکرر و رایزنی‌های گسترده برای انتخاب شهردار همه دلسوران منطقه چاروسا و شهر قلعه‌رئیسی را که از زخم محرومیت رنجور است را نگران کرده بود و این شائبه نزدیک به واقعیت را در افکار عمومی رواج داد که برخی اعضای شورای شهر به دنبال معامله و انتخاب شهرداری حلقه به گوش برای رسیدن به مقاصد خود هستند؛ این شائبه با انتخاب شهردار غیربومی حتی بیشتر هم تقویت شد تا گفته شود که وقتی نتوانستند روی گزینه‌ای همسو و دلخواه توافق کنند، شهرداری غیربومی آن هم از یک منطقه با حساسیت‌های بالای اجتماعی را برگزیدند.

چرا که در خود شهر قلعه‌رئیسی افراد توانمندی وجود دارد و می‌شد انتخاب بهتری داشت. نمی‌شود بدون واقع‌نگری دست به یک انتخاب حساسیت‌برانگیز زد بدون آنکه مقدمات رفع این حساسیت‌های اجتماعی دو منطقه فراهم شود.

بدون شک قبل از آنکه معلوم شود آیا جبار روشن قادر به روشن کردن چراغ آبادانی در شهر قلعه‌رئیسی هست یا نیست باید با اطمینان بگوییم که این تصمیم شورای شهر، خود آنها را در افکار عمومی با یک چالش بزرگ مواجه کرده و با نهایی شدن آن، پیامدهای بیشتری نیز در پی خواهد داشت.

حساسیت‌های مردمی به خود اعضای شورای شهر نیز منتقل شده و در حال حاضر رئیس شورای شهر قلعه‌رئیسی و یکی از اعضای صاحب نفوذ آن به شدت به این انتخاب مخالف هستند و گفتند که شهردار شدن جبار روشن در این مقطع به صلاح آینده شهر نیست.

به هر حال اگر شهردار شدن جبار روشن به هر دلیلی لغو شود، شانس صابر پیکر- شهردار کنونی- برای ابقا بسیار بالا است و این موضوع انتخاب شهردار را حساس کرده است؛ هر چند که حکم جبار روشن در استانداری کهگیلویه و بویراحمد قرار است، به زودی اعلام شود.

جبار روشن، شهردار دوره قبل شهر دیشموک بوده است.

انتهای پیام:/اشکان عظیمی