پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مدیرکل آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد، بالاخره کار نو و ماندگارش در اتصال روستاها به شبکه فاضلاب و احداث تصفیه‌خانه را در یک روستای محروم در کهگیلویه به سرانجام رساند تا نمره قبولی بگیرد.

به گزارش ریواس جنوب از چاروسا، فیض‌الله پاسره که چند مدت پیش عملیات اتصال روستای شوتاور را شروع کرده بود، در خبری امیدبخش گفته است که این عملیات همراه با احداث یک تصفیه‌خاننه فاضلاب آماده افتتاح و تحویل به مردم است.

این کار در کهگیلویه و بویراحمد اولین است و در کل کشور نیز کاری نو محسوب می‌شود و تعداد روستاهای دارای شبکه فاضلاب بسیار اندک است.

رایگان بودن اتصال فاضلاب این خانوارها در روستای شوتاور چاروسا به شبکه، بر اهمیت این خدمت افزوده و موجب استقبال  رضایت مردم شده است.

تاکنون فاضلاب ۲۶۵ خانوار در روستای ۳۶۰ خانواری شوتاور به شبکه فاضلاب وصل شده است.

اعتبار این طرح بر اساس گفته مدیرکل آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد حدود ۳۵ میلیارد ریال است و می‌تواند در شروع کار استاندار جدید این استان، رویکرد حمایت از روستانشینی را تقویت کند.

شوتاور

بدون شک در روستایی که با شبکه فاضلاب اجرا شده است، نگرانی بسیار کمی از بابت مسائل بهداشتی وجود دارد و مردم بسیار راحت‌تر هستند.

علاوه بر این احداث تصفیه‌خانه فاضلاب در روستاها موجب برگشت آب به چرخه آبادانی و تولید در بخش کشاورزی می‌شود و این یعنی تحول در روستاها و تحقق رویای مهاجرت معکوس در کهگیلویه و بویراحمد.

پاسره در همین زمینه توضیح داد: علاوه بر اینکه آب به دست آمده از این تصفیه‌خانه برای کشاورزی زمین‌های پایین‌دست این روستا مورداستفاده قرار می‌گیرد به جمع‌آوری فاضلاب روستایی و آلوده نشدن چشمه‌ها نیز کمک می‌کند.

مدیرعامل آبفای روستایی استان خاطر نشان کرد: حراست از منابع کمیاب آبی یک ضرورت دنیای امروز است، ما نیز در راستای حراست از منابع آبی و همچنین مدیریت فاضلاب ها هم به جهت سلامت محیط زیست و هم معرفی منبع جدید آبی برای مصارف کشاورزی و آبیاری پارک ها و مواردی از این دست، اولین تصفیه خانه فاضلاب روستایی را به مدار بهره برداری رساندیم.

پاسره عنوان کرد: برای شهرستان های بویراحمد و گچساران نیز دو پروژه تصفیه خانه فاضلاب روستایی به مرحله مطالعه و ارائه پیمان رسیده که انشاء الله بزودی و با تامین اعتبارات لازم شاهد آغاز عملیات اجرایی این پروژه ها خواهیم بود.

روستای شوتاور با جمعیتی بالغ‌بر ۳۵۰ خانوار در ۶۳ کیلومتری دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

به گزارش ریواس، این خدمت شرکت آب و فاضلاب روستایی نوید تحرکات جدی در مسیر توسعه روستاها که در برنامه ششم به شدت مورد توجه قرار گرفته است، خواهد بود اگر جدی‌تر گرفته شود، به سایر روستاها تعمیم داده شود و مبنای سایر خدمات در این روستاها شود.

انتهای پیام/ک-ب