پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در انتخابات ریاست شورای عالی استان‌ها، نماینده استان فارس در رقابت با شهردار اسبق پایتخت و عضو فعلی شورای شهر تهران، با اختلاف کمی کرسی را به وی واگذار کرد.

 به گزارش ریواس جنوب، صبح امروز انتخابات ریاست سال اول پنجمین دوره‌ی شورای عالی استان‌ها با حضور رحمانی فضلی وزیر کشور، افشانی معاون وزیر کشور و برخی دیگر از مقامات کشوری در تالار پیامبر اعظم تهران برگزار شد.

در این مراسم، «سید عبدالرزاق موسوی» نماینده استان فارس و «مرتضی الویری» نماینده‌ی تهران برای ریاست سال اول پنجمین دوره شورای عالی استان‌ها نامزد شدند که پس از کش و قوس‌های فراوان و اتمام رأی‌گیری، الویری توانست با کسب ۳۸ رأی از مجموع ۷۵ رأی مأخوذه، کرسی ریاست شورای عالی استان‌ها را تصاحب کند.

موسوی نیز ۳۳ رأی کسب کرد و ۴ نفر نیز رأی ممتنع داشتند.

** هیأت رئیسه شورای عالی استان‌ها، انتخاب شدند

همچنین انتخابات هیأت‌رئیسه سال اول دوره پنجم شورای عالی استان‌ها برگزار شد و اعضای هیأت رئیسه مشخص شدند.

«علیرضا احمدی» از استان قم توانست در رقابت با غلامرضا ضیائی از استان اردبیل و ابوالقاسم داداش‌لو از استان آذربایجان شرقی، پست نایب‌رئیسی را به دست آورد.

«امیر شهلا» از استان خراسان رضوی نیز در رقابت با مهدی عبدالرزاقی از استان قزوین، موفق به تصدی پست سخنگویی شورای عالی استان‌ها شد.

همچنین خانم امینی، نیک‌نهاد، گرگیج، میرزاد، آقاملایی و کیانوش جهان‌بخش به عنوان منشی‌های پنجمین دوره شورای عالی استان‌ها انتخاب شدند.

در انتخابات عضویت در هیات مرکزی حل اختلاف و رسیدگی به شکایات نیز «سید محمود میرابولقاسمی»، «حسن شریفی» و «سید محسن موسوی» انتخاب شدند.

** پشت پرده‌ی تغییر وضعیت آرا در دقیقه ۹۰

سید عبدالرزاق موسوی

 به گزارش ریواس جنوب، انتخاب «مرتضی الویری» به عنوان رئیس سال اول شورای عالی استان‌های کشور با چند حاشیه نیز مواجه شد.

پس از پایان رأی‌گیری برخی از اعضا با این استدلال که رأی الویری «نصف اعضا به علاوه نیم» شد و باید نصف به علاوه یک می‌بود، انتخاب وی را باطل دانستند؛ موضوعی که پس از بررسی قانون، عنوان شد که ملاک «نصف حاضران به علاوه نیم» بوده و بنابراین انتخاب آقای الویری تأیید شد.

اما برخی از اعضای حامی سید عبدالرزاق موسوی از برخی پشت‌پرده‌ها در انتخاب شهردار اسبق پایتخت و عضو فعلی شورای تهران نیز سخن گفتند.

بنا به اظهارات این نمایندگان، تا پایان روز گذشته برآوردها به سمت انتخاب موسوی نماینده فارس بود اما با برپایی جلسات سحرگاهی برخی احزاب و شوراهای استانی، فضا به سمت الویری نماینده تهران تغییر جهت داد.

به گفته این افراد، این دخالت‌ها به‌ویژه از سوی شورای شهر تهران در انتخابات شورای عالی استان‌ها، غیرمعمول و مؤثر در نتیجه انتخابات بوده است.

گفتنی است الویری چهره‌ی با تجربه و نام‌آشنای کشور است که در رقابت با موسوی به سختی و با اختلا رأی کمی توانست کرسی ریاست بالاترین نهاد شورایی کشور را تصاحب کند.

انتهای پیام/ سجاد بنام