پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

این روزها تصمیم نهایی استاندار کهگیلویه و بویراحمد برای انتصاب آخرین معاونش یک تصویر گویا از علی‌محمد احمدی در افکار عمومی رقم می‌زند؛ انتصاب گوهرگانی، ابقای محنایی و یا سپردن مسئولیت‌های کلیدی دیگر به نیروهای کهگیلویه هر کدام یک معنی خاص دارد.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، نخستین حرف‌هایی که استاندار کهگیلویه و بویراحمد زد و مردم و افکار عمومی را امیدوار به آینده مدیریت این استان کرد این بود که او حرف‌شنوی صرف از نمایندگان مجلس ندارد و مدیرانش را بر اساس شایسته‌سالاری انتخاب می‌کند نه تقسیم‌های رایج منطقه‌ای بین نمایندگان.

اما این حرف‌ها با انتصاب معاون سیاسی که نماد نماینده ویراحمد و دنا بود، آسیب جدی دیدند و بعد از آن تصمیم بر انتصاب جعفر گوهرگانی که نماد بدون تردید غلامرضا تاجگردون بود، این ذهنیت‌های منفی تقویت شدند.

البته انتصاب جعفر گوهرگانی از آنجا که یک مدیر شایسته و موفقی در مسئولیت جهاد کشاورزی بود و وزیر جهاد کشاورزی به او ایمان دارد و مایل است او را به معاونت این وزارت ببرد، تا حد زیادی قابل توجیه برای افکار عمومی بود حتی اگر همه بدانند او نیروی نماینده گچساران و باشت است.

اما این روزها فشارهای عدل هاشمی، نماینده مردم کهگیلویه در مجلس شورای اسلامی، قدرت تصمیم‌گیری را از استاندار جدید گرفت و دقیقا در مقابل شعارهای روز نخستش به او فشارهای زیادی وارد کرد تا بلکه دست از انتصاب جعفر گوهرگانی منتسب به منطقه گچساران بردارد و یک نفر از کهگیلویه بزرگ را در این سمت بگمارد یا اینکه حکم به ابقای مجید محنایی دهد.

در این شرایط هم باید انصاف داشت و گفت که استاندار کهگیلویه و بویراحمد هر تصمیمی بگیرد به نوعی این انگ‌ها را با شکل و شمایل متفاوت باید تحمل کند مخصوصا اینکه مجید محنایی هم، معاون توانمندی است و ابقای او می‌تواند در شاخصه‌های شایسته‌سالاری هم باشد.

اما نکته اینجا است که علی‌محمد احمدی آنقدر امروز و فردا کرد که دیگر چه ابقای مجید محنایی و چه انتصاب جعفر گوهرگانی نشاطی برای جامعه ندارد و افکار عمومی را نیز اقناع نمی‌کند.

نگرانی اینجا است که فشارهای عدل هاشمی باعث شود تا معاونت اقتصادی، به فرد دلخواه او برسد و حرف‌شنوی احمدی از نمایندگان به این ترتیب اثبات شود و اعتمادی که مردم به استاندار قاطع و بی‌تعارف خود پیدا کردند، لطمه ببیند.

پیشنهاد قابل قبول برای استاندار کهگیلویه و بویراحمد این است که بپذیرد که استفاده از نیروهای توانمند کهگیلویه بزرگ، کاری شایسته است اما نباید این کار را به نوعی انجام دهد که افکار عمومی آن را مغایر با شعارها و حرف‌های روزهای نخست او تلقی کنند.

او بهتر است همان‌گونه که گفته است معاونینش را تقسیم‌بندی جغرافیایی نکند و همان تصمیمی که درا نتصاب گوهرگانی داشت را عملی کند اما در مسئولیت‌های مهمی چون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، اداره‌کل راه و شهرسازی و خود جهاد کشاورزی از مدیران شایسته منتسب به منطقه کهگیلویه استفاده کند.

حاج عدل هاشمی هم بداند هر چند در مقابل فشارهایی که مردم این روزها به او می‌آورند می‌خواهد خودی نشان دهد اما معاونین ستادی در استانداری خیلی کاری برای کهگیلویه نمی‌توانند انجام دهند اما ادارات مهم و اجرایی چون راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی می‌توانند این شهرستان را از بن‌بست راه و بیکاری خارج کنند و اگر نیروهای این شهرستان در این مسئولیت‌ها قرار بگیرند به مراتب به نفع مردم خواهد بود.

مگر دوره قبل که هیچ کدام از معاونین استانداری متعلق به منطقه گچساران نبود، این شهرستان روز به روز آبادتر نشد؟ پس برای مبارزه با بیکاری و رکود باید کلید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی را به دست آورد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد امروز با حرف‌های معقول اما تندی که در رابطه با نمایندگان مجلس و این گفته که هیچ دلیلی نمی‌بینم بخواهم برای پروژه‌های عمرانی و برنامه‌های دوولت با نمایندگان مجلس شورای اسلامی هماهنگ کنم، تلاش کرده است تا این وجهه مثبت خود و محبوبیتی که در افکار عمومی به دست آورده را حفظ کند اما می‌تواند این حرف‌ها را نوعی مقدمه‌سازی برای امتیاز دادن به عدل هاشمی هم تعبیر کرد.

انتهای پیام/عظیمی- اشکان

ا