پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

پنجمین همایش گفتمان‌سازی اجتماعی شدن مبارزه با موادمخدر با حضور مسئولان ملی و استانی در شیراز امروز دوشنبه ۱۸ آذر برگزار شد.

 به گزارش ریواس جنوب، در این همایش که به مدت یک‌روز با حضور مسئولان، کارشناسان و صاحب‌نظران ملی از استان‌هایی همچون فارس، اصفهان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان در تالار شهر شیراز برگزار شد.

نقش اصناف و صنعت گردشگری و صنایع دستی در توسعه کارآفرینی و اشتغال بهبود یافتگان، چالش‌ها و فرصت‌های اجتماعی شدن با رویکرد پیشگیری و استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای سازمان‌های مردم‌نهاد و اقدامات سازمان‌های مردم‌نهاد در صیانت اجتماعی و ارتقاء سطح سلامت روان بهبود یافتگان، از جمله محورهای همایش بوده است.

** قائم‌ مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر کشور:

امروز جهان در حل معضل اعتیاد ناتوان مانده است

 قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر کشور، اعتقاد دارد که اعتیاد یکی از مسائل و معضلات مهمی است که جهان در حل آن ناتوان مانده است.

به گزارش ریواس جنوب به نقل از ایسنا، علی مویدی در پنجمین همایش صیانت و گفتمان‌سازی و اجتماعی شدن مبارزه با موادمخدر در شیراز با اشاره به نشست بین‌المجالس در روسیه، گفت: در آن نشست جهان گفت که در برابر حل معضل اعتیاد تسلیم است زیرا ۵۰ میلیون نفر به آمار معتادان طی یک دهه اضافه شده است.

وی اضافه کرد: در نشست بین‌المجالس روسیه، همه اذعان داشتند که برای مقابله با اعتیاد و موادمخدر باید در برابر اعتیاد پروژه‌های مشترک، محیطی و جهانی انجام شود تا بتوان در جبهه‌ای کلان راهکارهای مناسبی ارائه کرد .

این مقام مسئول گفت: در زمان تشکیل دولت یازدهم و از زمان شروع به کار آقای رحمانی فضلی در وزارت کشور، تابلویی روشن و شفاف که همه مولفه‌های پیشگیری و درمان اعتیاد در آن باشد را نداشتیم و نگاهی متوازن به این امر و نگاه روشنی به امور مقابله، پیشگیری، درمان و صیانت از اعتیاد به هیچ وجه وجود نداشت .

او همچنین با بیان اینکه وزیر کشور با دعوت استاندار فارس از یک ماه پیش برای حضور در این همایش برنامه داشت، اما به دلیل وقایع اخیر امکان حضور پیدا نکرد، گفت: در این دولت با دعوت صاحب نظران از همه علوم، از جمله علوم اجتماعی و درمانی و مقابله‌ای و امنیتی، چشم انداز روشنی برای فرآیند مبارزه با مواد مخدر ترسیم و سهم و وظیفه هر نهاد و سازمانی در این امر مشخص شد .

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر کشور با توجه قرار دادن اهمیت تجارب جهانی و سازمان ملل لزوم انجام شفاف سازی در عرصه مواد مخدر را لازم و ضروری دانست .

او گفت: رحمانی فضلی توانست با بسیج نیروهای انسانی و دانشمند تعریف واحدی را از فرد معتاد روشن کند که شیوه حرکت همه دستگاه ها هم بعد از آن مشخص شد .

مویدی با تاکید بر لزوم دست‌یافتن به آمار صحیح از تعداد معتادان، برای انجام برنامه‌ریزی‌ها گفت: ما زمانی آمار صحیحی برای ارایه به نهادهای متولی امر و مسئولین نداشتیم و لذا برنامه‌ریزی‌ها با خطا مواجه می‌شد؛ لذا در اولین جلسه سال۹۲ با حضور رئیس جمهور گفتیم که آمار ما در کشور که مبنای برنامه ریزی‌هاست، آمار درستی نیست.

او گفت: به‌دنبال آن جلسه و با پیگیری رئیس جمهور ۲ مورد شیوع شناسی انجام و در نهایت یک آمار روشن از این موضوع مشخص شد.

مویدی با بیان اینکه امروز ۲ معضل اصلی کشور در بحث آسیب‌های اجتماعی اعتیاد و طلاق و پس از آن فقر و حاشیه‌نشینی است، گفت: بحث اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر حاکمیتی نیست، بخش اعظم آن حضور و هوشیاری مردم را طلب می‌کند، امروز بحث مردمی شدن مبارزه با مواد مخدر در دستور کار قرار دارد و این امر می‌تواند یک الگو برای دیگر کشورهای جهان باشد .

او با بیان اینکه مواد مخدر از زمان انسان‌های اولیه تا به امروز و در عصر ارتباطات همواره همراه مردم بوده و تنها از شکل سنتی به صنعتی تغییر کرده است، گفت: هم‌اینک بالغ بر ۲ هزار و ۳۶۵ سمن شناسنامه دار داریم و تلاش‌های قابل تقدیری در این سه سال برای مبارزه با اعتیاد انجام شده است.

مویدی با اشاره به دیدگاه مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه ۵۰ درصد از منابع و انرژی باید در امر پیشگیری به کار برده شود، گفت: معتقدیم تا زمانی که بحث صیانت از خانواده معتادین و صیانت از بیمار بهبود یافته عملی نشود فرد معتاد دوباره به اعتیاد بازخواهد گشت.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر کشور با تاکید براینکه باید راه آموزش برای خانواده‌ها و توانمندسازی آنان را هموار کرد، گفت: در کشورهای اروپایی وقتی فردی دچار بیماری اعتیاد می‌شود دیگر اعضای خانواده دغدغه آن فرد را ندارند چرا که نهادهای درمانگر به آن مشکل ورود می‌کنند؛ اما در کشور ما خانواده‌ها گمنام و مظلوم، آب شدن فرزندشان را می‌بینند و از درون می‌سوزند و نمی‌توانند درد خود را به کسی بگویند.

مویدی تصریح کرد: حاکمیت باید آنقدر رازدار این خانواده‌ها و دغدغه‌هایشان باشد که خانواده ها بتوانند مسائل و مشکلات را با حاکمیت مطرح کنند؛ ما به دنبال این هستیم که خانواده‌ها در مواجهه با معضلات و آسیب‌های اجتماعی حاکمیت را محرم خود بدانند.

** استاندار فارس:

تجارت مواد مخدر برای سوداگران این عرصه بسیار پرسود است!

 استاندار فارس اعتقاد دارد که در عرصه‌ی مبارزه با موادمخدر و اعتیاد به‌عنوان معضلی بزرگ، علاوه بر نگاه دولتی باید نگاه مردمی را نیز مد نظر قرار داد زیرا مشارکت مردم و گروه‌های مردمی در این موضوع واجب و ضروری است.

اسماعیل تبادار در این همایش گفت: وقتی امری مخاطرات فراوانی در ابعاد مختلف برای جامعه دارد، طبیعتا پرداختن به آن موضوع اهمیت پیدا کرده و راهکارهای کاهش عوارض آن یک ضرورت اجتماعی محسوب می‌شود؛ آن ضرورت اجتماعی نیاز دیروز، امروز و فردای ما بوده است .

او گفت: همه می‌دانیم اعتیاد و مواد مخدر چه مخاطراتی برای جامعه ایجاد کرده و تکلیف را ساقط و بی تکلیفی را تسری بخشیده است؛ اعتماد به نفس را کاهش و بی اعتمادی را گسترش داده و عامل جرم‌های مختلف و منشاء بسیاری از معضلات دیگر نظیر طلاق شده است.

استاندار فارس با اشاره به اینکه تجارت مواد مخدر برای سوداگران این عرصه بسیار پرسود است و آنان دست از این کار برنمی‌دارند و یک جهان در برابر آنان اعلام ناتوانی کرده است، گفت: با اتحاد در عرصه کلان جهانی و کشوری می‌توان از پس این معضلات برآمد و ابعاد مختلف عوارض آن را کاهش داد .

او با بیان اینکه نگاه در این امر باید دولتی و مردمی باشد گفت: وقتی نگاه دولت به سمتی معطوف می‌شود، آن نگاه از سمتی دیگر کاسته خواهد شد؛ لذا حضور مردم در عرصه مبارزه با مواد مخدر لازم و واجب است.

استاندار فارس گفت: همانطور که هروقت مردم در هر امر مشکلی حضور یافتند آن را تسهیل کردند و یار دولت بودند، حضور آنها در امر مبارزه با مواد مخدر هم قطعا موثر واقع خواهد شد .

تبادار تقویت سمن‌ها با بهره‌گیری از برنامه ریزی‌های جامع استانی و تخصصی کردن فعالیت‌ها در این حوزه را مهم ارزیابی و لزوم انجام یک پایش دقیق پیرامون وضعیت کنونی و انتظارات و توانمندی‌ها در این حوزه را یادآوری کرد و گفت: باید پایش کرد که به عنوان مثال چرا آموزش و پرورش که باید کانون صیانت و پیشگیری باشد، ذهن‌های دانش آموزان و مربیان و والدین را بر این امر متمرکز نکرده است؟ و چرا در کشور با این موضوع جدی‌تر برخورد نمی‌شود؟

وی با بیان اینکه فارس در این حوزه یک استان بسیار آلوده و با مشکلات فراوان محسوب می‌شود، پایش در ابعاد مختلف پیرامون موضوع اعتیاد را یک امر ضروری و نقطه‌ی قوت برای برنامه‌ریزی در مبارزه با اعتیاد و مواد مخدر دانست.

استاندار فارس با طرح این سئوال که دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر فارس در ماه چند بار به مدارس سر زده و چه تعداد جلسه با سمن‌ها برگزار کرده است؟ گفت: گاهی فکر می کنیم برگزاری یک همایش کفایت می‌کند، اما بعد از همایش متولیان امر باید راهبردهای ارائه شده در آن را ارزیابی کرده و به طور عملی وارد فعالیت‌های خود کنند تا نتیجه مطلوبی از برگزاری آن همایش‌ها به دست آید .

تبادار با بیان اینکه جلسات و اقدامات حوزه‌ی مبارزه با موادمخدر را شخصا پیگیری و رصد می‌کند، گفت: امروز بخش اعظم زندانیان ما به دلیل اعتیاد وارد زندان‌ها شده‌اند و بخشی از نابسامانی‌ها و طلاق‌ها به علت اعتیاد رخ می‌دهد.

** دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس:

مهمترین ضعف در مبارزه با مواد مخدر نبود حساسیت عمومی است

 دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس نیز در این همایش از نگرش ویژه و هدفمند دولت تدبیر و امید در راستای رفع معضلات اجتماعی و حل معضل اعتیاد قدردانی کرد.

محمدرضا ابراهیمی ایجاد یک جنبش فراگیر اجتماعی و حرکت عمیق مدنی و در پی آن بهره گیری از سازمان های مردم نهاد را در راه مبارزه با مواد مخدر لازم و تاثیر گذار دانست .

وی با یادآوری اینکه مواد مخدر برای جامعه تهدیدی بزرگ است، جمهوری اسلامی و پلیس ایران را سردمدار مبارزه با موادمخدر در جهان به شمار می‌روند، مهمترین ضعف در مبارزه با مواد مخدر را نبود حساسیت عمومی در این عرصه ارزیابی کرد .

ابراهیمی گفت: زمانی که یک بیماری مثلا وبا در کشور شیوع پیدا می‌کند، همه دستگاه‌ها و مسئولان و خانواده‌ها، احساس مسئولیت می‌کنند و عزمی ملی ایجاد می شود تا در برابر گسترش آن مقاومت شود.

او گفت: امروز در ایران ۵۲۳ هزار جوان که می‌توانستند موتور محرک جامعه باشند به دلیل مصرف مواد مخدر از دنیا رفته‌اند و آنها را از دست داده‌ایم و تعداد زیادی نیز به این بلا گرفتار هستند و هنوز بعد از گذشت سالیان طولانی این حساسیت به میزان کافی وجود ندارد.

ابراهیمی از تخصیص سه میلیارد ریال بودجه در راستای مبارزه با اعتیاد خبر داد و با بیان اینکه در حال حاضر ۱۵۲ سمن در فارس فعال است، گفت: رویکرد اجتماعی این سمن‌ها صیانت از بهبود یافتگان و حمایت از خانواده آنان است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس از هنرمندان و ورزشکاران و روزنامه‌نگاران دعوت کرد که به واسطه جایگاه فردی و اجتماعی، به‌عنوان سفیران پیشگیری از اعتیاد و مبارزه با موادمخدر، در حساس‌سازی جامعه همراه شوند.

انتهای پیام/ سحرمحمدی‌زاده