پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

امروز سه‌شنبه ۱۹ دی‌ماه، شایعه‌ی درگذشت یک بازداشتی دیگر زندان‌های کشورمان منتشر شده است.

به گزارش ریواس جنوب، در حالیکه پس از تأیید مرگ (یا خودکشی) یک جوان تهرانی در زندان اوین، فرماندار دزفول خبر مرگ دومین بازداشتی در این شهرستان را تکذیب کرده است، همزمان دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مرکزی، مرگ یکی دیگر از بازداشت‌شدگان را تأیید کرده، اما تأکید کرده که او نیز خودکشی کرده است.

بر اساس اظهارات عباس قاسمی آثار خودزنی روی جسد «وحید حیدری» بوده و فیلمی از لحظه خودکشی او نیز موجود است.

پیش از این شایعه، فرماندار دزفول در گفتگو با ایلنا، شایعه مرگ «محسن عادلی» در زمان حضور در بازداشتگاه دزفول خوزستان تکذیب کرده بود.
@rivasjonoob

******************

همچنین روز گذشته ابهاماتی درباره مرگ سینا قنبری جوان ۲۳ ساله‌ی تهرانی در بازداشتگاه اوین مطرح شده بود.

 به گزارش ریواس جنوب، بنا بر برخی اخبار تأیید نشده این جوان در جریان اعتراضات اخیر توسط نیروی انتظامی بازداشت و پس از تحویل به دستگاه قضایی، به بند قرنطینه زندان اوین انتقال یافت.

۱۷ دی‌ماه شایعه درگذشت این جوان بازداشتی، بسیاری از مردم را بار دیگر در شوک فرو برد.

«محمود صادقی» نماینده مردم تهران در مجلس، مرگ سینا قنبری را تأیید کرد و از مجلس خواست که برای بررسی علت مرگ وی وارد این موضوع شود؛ صادقی در توئیتی به رئیس‌جمهور و مقامات امنیتی و قضایی هشدار داد که «از وقوع کهریزک دوم جلوگیری کنند».

در سال ۱۳۸۸ و در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم،  چند نفز از کسانی که به بازداشتگاه کهریزک در جنوب تهران فرستاده شدند به دلیل ضرب و جرح شدید و یا وضعیت نامناسب بازداشتگاه جان خود را از دست داده بودند.

«طیبه سیاوشی» دیگر نماینده مجلس نیز با تأیید این خبر گفته که «موضوع را به دفتر آقای لاریجانی اطلاع داده است».

اما ساعاتی پس از تأیید خبر فوت سینا قنبری، «مصطفی محبی» مدیرکل زندان‌های استان تهران درباره این حادثه، به خبرگزاری ایسنا چنین گفت:‌ «در بامداد روز شنبه مورخ ۱۶ دی ماه سال جاری یکی از زندانیان زندان اوین به نام سینا قنبری فرزند علی‌اکبر با مراجعه به دستشویی قرنطینه زندان اقدام به خودکشی از طریق حلق‌آویز کردن خود کرده است. بلافاصله مراتب به دادستان محترم اعلام و بازپرس دادسرای جنایی در محل زندان حضور یافت و از ماموران زندان و مطلعین تحقیق کرده و دستورات لازم را در این خصوص صادر کرده است.»

در همین حال خبرگزاری ایلنا به نقل از یک منبع آگاه نیز مدعی شده است که «این فرد توسط نیروی انتظامی در دستگیری مربوط به قاچاقچیان مواد مخدر بازداشت شد و ربطی به تجمعات و درگیری‌های اخیر نداشته است.» این منبع نیز گفته که سینا قنبری «خودکشی» کرده است.

در سویی دیگر یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  که نخواست نامش فاش شود در گفت و گو با تابناک اظهار داشت: «موضوع خودکشی سینا قنبری تأیید نشده‌است و ما در حال بررسی این موضوع هستیم.»؛ این نماینده مجلس از ورود کمیسیون امنیت ملی مجلس به این موضوع خبر داد و گفت که پس از پیگیری حادثه از طریق مراجع قضایی و امنیتی، نتایج را اعلام خواهند کرد.

همچنین برخی از کاربران فضای مجازی، بدون دسترسی به مستندات مشخصی، می‌گویند که این جوان از جمله معترضان حوادث نیمه اول دی‌ماه بوده است و احتمال می‌دهند او در پی برخوردهای مأموران درگذشته است.

انتهای پیام/ سجاد بنام