پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نماینده مردم کازرون و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی بر حمایت کامل قوه‌ی مقننه از بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران با هدف استفاده از تاثیرات مثبت آن در جامعه، تاکید کرد.

نخستین نشست سراسری بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران در شیراز/
* عکس از: مهدی زارع

 به گزارش ریواس جنوب، به نقل از ایسنا، حسین رضازاده بعدازظهر چهارشنبه ۲۰ دی در حاشیه‌ی برگزاری نخستین نشست سراسری بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران در شیراز، به خبرنگاران گفت: یکی از ابزارهای مهم کار در پزشکی قانونی و فعالیت‌های تاثیرگذار قضایی، آزمایش‌های ژنتیکی است.

او با بیان اینکه شمول تاثیرات علم ژنتیک در عرصه‌های مختلف بسیار گسترده است، استفاده از این ظرفیت برای پیشگیری از بروز بیماری‌های جسمی و مشکلات ناشی از وقوع جرائم مختلف را از مهمترین اثرات آن برشمرد.

رضازاده با بیان اینکه پزشکی قانونی هم‌اکنون هم یک بازوی توانمند برای قوه‌ی قضاییه است، گفت: راه‌اندازی بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران، در راستای اقدامات پیشگیرانه در وقوع جرائم مختلف دارای اهمیت است.

او بر لزوم حمایت کامل مجلس شورای اسلامی و دولت و تمام نهادها و سازمان‌ها برای تقویت این بانک تاکید و اضافه کرد: زمانی تاثیرگذاری بانک اطلاعات هویت ژنتیک در تمام ابعاد فراگیر می‌شود که دسترسی به اطلاعات این بانک نیز جامع و کامل باشد.

رضازاده با اشاره به بعد قضایی و حقوقی این اقدام، گفت: آنچه در این راستا می‌توان به‌دست آورد، کشف جرائم و اقدامات مجرمانه در زمانی کوتاه‌تر و به شکلی دقیق‌تر است.

او با بیان اینکه کشف بخشی از جرائم اکنون در کشور به اشکال سنتی انجام می‌شود، گفت: راه‌اندازی این بانک اقدامی در به روز رسانی فعالیت‌های مرتبط با کشف جرائم و ممانعت از وقوع آنها است.

رضازاده،‌ جنبه‌ی پیشگیرانه‌ی راه‌اندازی و فعالیت بانک اطلاعات هویت ژنتیک را در جرائم مختلف بسیار مهم دانست و گفت: قطعا در آینده این بانک می‌تواند باعث کاهش آمار افزایشی تعداد پرونده‌ها، خصوصا در بخشی از جرائم سخت، شود.

او قول داد که مجلس در راستای رفع چالش‌های پیش‌روی این بانک، همراه و متعامل خواهد بود.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بی‌تردید وقتی مجرمی بداند که با وجود بانک هویت ژنتیکی، امکان کشف جرم و دستگیری او زیاد خواهد شد، مرتکب جرم نخواهد شد.

رضازاده با اشاره به تحقیقاتی که در سایر کشورهای اجرا کننده‌ی بانک اطلاعات هویت ژنتیکی، گفت: این تحقیقات نشان از کاهش ۳۰ درصدی وقوع جرائم خشن دارد.

** اکثر مجرمان پس از مدت کوتاهی اقدامات مجرمانه خود را تکرار می‌کنند!

مدیرکل پزشکی قانونی فارس نیز با اشاره به تحقیقات انجام شده، تاکید دارد که اکثر مجرمان، طی یک دوره‌ی زمانی کوتاه، اقدامات مجرمانه گذشته را تکرار می‌کنند.

سعید غلامزاده گفت: براساس تحقیقاتی که در انگلستان انجام شده است، ۵۰ درصد مجرمان بعد از ۵ سال عمل مجرمانه خود را تکرار کرده‌اند و ۳۰ درصد آنان نیز بعد از ۲ سال بار دیگر مرتکب همان جرم شده‌اند.

غلامزاده معتقد است که در آینده شاهد تاثیرات محسوس راه‌اندازی بانک اطلاعات هویت ژنتیکی بر وقوع جرائم خواهیم بود.

انتهای پیام/ سحر محمدی‌زاده