پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 

تحلیل سیاسی قشقائی ها و رفتارهای انتخاباتی آنها بدون اینکه از آنها باشی یا به فرهنگ و مختصات اجتماعی شان اشراف داشته باشی، بسیار ناشدنی به نظر می آید.

پیچیدگی های شخصیتی، عدم رغبت و بی اعتمادی به غیرخودی ها به علت احساس هراس از حمله دشمن ذهنی، ناآرامی ذاتی به دلیل کوچ مداوم و بعضا دوگانگی ناشی از زندگی در محیط های متنافر، تنها بخش هائی از رفتارشناسی ترک های قشقائی می باشد.

علاوه بر اینکه عشایر به دلیل ساختارهای اجتماعی و کوچرو بودن، معمولا ناخواسته در اقلیت مانده اند ولی به دلیل غنای فرهنگی تلاش های اقوام میزبان برای هضم فرهنگ قشقائی در خود کمتر نتیجه ای دربر داشته است.

گچساران هم از شهرهای مبدا ترک های قشقائی می باشد. هرچند اهالی ترک زبان فی الواقع بوجودآورنده مدنیت در گچساران قدیم بوده اند ولی به دلیل عوامل جمعیتی و مهاجرت از روستاها در بعد از انقلاب مانند دیگر بانیان مدنیت در گچساران، به تدریج به اقلیتی قدرتمند تا اقلیتی بی اثر تبدیل گشته اند.

در گچساران ولی علاوه بر اینها، عملکرد ناصحیح بزرگان این ایل و مقاومت جریان سیاسی حاکم در دهه ۶۰ و ۷۰ گچساران فضای به شدت تقابلی را به وجود آورد که بررسی آن در این فرصت نمی گنجد.

در دوره جدید ولی قشقائی ها تغییر موضع داده و به دلیل فقدان قدرت در کاندیدای شان، همچنین عملکرد بالنسبه خوب تاجگردون در کنار کاریزمای ذاتی او و سخنرانی های اثرگذار و توجیه گرانه اش توانست فضا را تا حد زیادی تغییر داده و ثابت نماید اینکه دهه ها می گفتند ترک فقط به ترک رای می دهد منشا جامعه شناختی نداشته است.

به هر حال تاجگردون توانست فضای حاکم را کاملا تغییر داده و همچون بر هم زدن نظام سیاسی مسلط بر گچساران و باشت، حوزه اجتماعی را نیز دستخوش تغییرات عمده نماید.

محمود کریمی باهوش تر از این بود که وارد بازی اصولگرایانی شود که گفته میشد به او نه گفته اند.
او ترجیح داد طبق گفته هوادارانش خلف وعده فولادی را پاسخ دهد و در این راه عملکرد کم نظیر تاجگردون را دلیل عمل خود قرار داد و در این راه آنقدر جلوداری کرد که تاجگردون را رئیس جمهور آینده ایران عنوان نمود.

اولین رئیس شورای شهر گچساران ولی هرگز خواب این روزها را نمی دید. او حالا تفاوت رهبر یک شورای هفت نفره را با هدایت یک کلونی عظیم اجتماعی درک می کند.
سیاست پیچیده اصولگرایان با فشار اجتماعی بویژه جوانان ترک، بار روانی کم سابقه ای را بر پزشک خوشنام قشقائی وارد می کند.

او ولی سیاست توجیه روند حاکم را آغاز نمود ولی آنطور که گفته می شود در خفا به تاجگردون برای اعطای امتیازاتی فشار آورده و در این راه موفقیت هائی نیز داشته است.
آنطور که به نظر می آید موقعیت نسبتا خوب ترک ها در فضای مدیریتی استان و شهرستان بعد از انقلاب کم نظیر جلوه می نماید و البته ترک های راست نشین این زمان را از زمان سیدقدرت کم فروغ تر عنوان می کنند.

تاجگردون هم با اهدای امتیازات قطره چکانی به قشقائی، توانسته بخشی از هواداران ترکش را راضی نگاه دارد.

مخالفینش در بدنه راست ترک ولی اعطای امتیازاتی کوچک و بزرگی به برخی از رهبران چپ را بهترین ابزار برای تهییج جوانان و طبقه متوسط و هدایت موج مطالبات اجتماعی به سیبل راس حاکم می دانند.
راست های ترک همچون همفکران لرزبان خود، در تبدیل سطح مطالبات از فاز سیاسی به فاز اجتماعی متبحرند.

تاجگردون که احتمالا در دوره اولش کمی پرفروغ تر نشان می داد اما با اشراف بر موضوع، از برگزاری نشست های عمومی بویژه با ترک ها اکراه می ورزد.

او با دوری از رودرروئی با افکار عمومی بویژه ارتش بیکاران، به دنبال بهترین فرصت برای رودرروئی تاریخی خود با قشقائی هاست.

هنوز کسی از میزان نارضایتی قشقائی ها از مرد اول گچساران و استان خبر ندارد ولی آنچه مشخص است تاجگردون نیز از پروپاگاندای عجیب راست های ترک در هراس است.
او که خانواده اش به طرز عجیبی با جامعه ترک ممزوج گشته، احتمالا راه برخورد با این پدیده اجتماعی را خواهد یافت.

حالا ولی او با ناتوانی لیدرهایش در اقناع جامعه قشقائی روبروست.

برخی تحلیل ها، از نومیدی تاجگردون از رئوس سیاسی قشقائی و دست به کار شدن خانواده و نزدیکان خبر می دهند و شاید تعویض هائی در سطح لیدرها در دستور کار او قرار گیرد.
باید دید دست به کار شدن تاجگردون در دوسال پیش رو تا چه میزان به رفع ناتوانی لیدرهایش در توجیه افکار عمومی خواهد انجامید.

اتفاقات دو سال گذشته و شکست تحقیرآمیز قشقائی ها در انتخابات مجلس و سپس شورای شهر، همه را مجاب کرده بود که پایان ترک ها رقم خورده ولی آنچه امروز احساس می شود این است که ترک ها حتی وقتی شکست می خورند هم به اندازه کافی قدرتمند و قابل احترامند.

باید دید تاجگردون که زمانی تفنگ سرپر قشقائی ها را به صاحبش پس داد چگونه قادر به پس دادن رای ارزشمند آنها خواهد شد.

تاجگردون و ترک های گچساران

______________

گزارش از بهنام عکاشه

_____________

انتهای پیام/ ی