پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

یادداشت اجتماعی/ به قلم دکتر ناصر بهمنی (روانشناس) ؛

دکتر ناصر بهمنی

 بالاترین آمار قتل و جنایت و بیشترین پرونده قضائی در فارس است! چرا؟!…

همان گونه که بسیاری مطلع هستند، مکرر شاهد خبرهای ناگوار و دلخراش تجاوز، درگیری و کشت و کشتار و مجادلات مختلف و گاها جدال های بی ارزش حتی بین اعضای درجه یک خانواده ها در کشور عزیزمان هستیم که بدون شک آثار ناگوار و غمباری بر افکار و اذهان شهروندان گرامی خواهد داشت.

از سوی دیگر ارتکاب این گونه اعمال خشونت بار بسیار تامل بر انگیزست زیرا که روزگاری نه جندان دور این دیار کهن نماد تمام جشن و سرورها و شادی ها بوده و در ابراز مهربانی و همنوع دوستی زبانزد جوامع مختلف بوده است. حال چه بر ما گذشته و یا بقول شاعر«چون رفت ستم بر ما» ؟!

لازم است بدانیم که بهداشت روانی یعنی قابلیت ارتباط موزون و هماهنگ با دیگران و جهان اطراف و قدرت حل تضادها.

سلامت روان نیز پیش‌نیاز سلامت جسمانی محسوب می‌شود و به نحوه تفکر، نگرش و احساس افراد رابطه مستقیم دارد. به گونه ای که بد بینی، تظاهر، حسادت، ترس و خشم علائم عدم سلامت روان است.

افسردگی، اغتشاشی است که با درجات گوناگون غمگینی، یأس و نومیدی نمایان می‌شود. بارزترین علائم افسردگی احساس عدم دلخوشی و دلتنگی و عدم اطمینان به آینده است.  تخلیه هیجانی و زدودن احساسات منفی و تقویت امید به زندگی و شرکت در مجالس پر نشاط از راههای کاهش افسردگی است.

متاسفانه افسردگی یک بیماری واگیر دار محسوب می‌شود و خیلی سریع در اطرافیان نفوذ می کند؛ «افسردگی ملی» نیز خیلی ناگوار و مخاطره‌آمیزتر است که طبق تحقیقات بیشتر ناشی از فرصت سوزی ها و تشدید تهدیدهای عمومی است. در جامعه افسرده پویائی، تحرک، کار، تلاش، شادابی و امید به بهبودی اوضاع آینده بسیار کاهش می یابد.

اما در این گونه شرایط رسالت و وظیفه عاجل دولت‌ها و متولیان امر، توسعه نشاط، امیدواری، اشتغال آفرینی و تقویت اعتماد به نفس و… به صور و روش‌های مختلف است.

اجتماع همبسته، برابری عدالت اجتماعی، ثبات و یایداری، اقتصاد زنده و پویا و محیط زیست با طراوت و زندگی راحت و امن، رابطه حسنه بین حکومت و مردم و گسترش فرهنگ دین‌باوری و توجه به ارزش‌های ملی و قومی، نقش به‌سزائی در پیشگیری از بروز افسردگی اجتماعی دارد.

پایان سخن آنکه اوج گیری نهضت بازگشت به طبیعت و خویشتن و زندگی ساده به شیوه سنتی و کهن و دوری از تجملات و زیاده خواهی برای جلوگیری از تشدید افسردگی، بسیار با اهمیت است.

با آرزوی ایجاد ایرانی سرافراز با مردمی پر شور و با نشاط و جامعه ای شاداب و شادکام و با اخلاق و منش ایرانی

انتهای پیام/ سحر محمدزاده