پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

سومین معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم امروز رسما کارش را آغاز کرد تا تیم علی‌محمد احمدی در بعد فرماندهی، تکمیل شود و تازه نفس و باانگیزه کارشان را شروع کنند؛ گوهرگانی بالاخره بعد از کش و قوس‌های فراوان، جای محنایی نشست تا فصل جدیدی را در اقتصاد و اشتغال این استان شروع کند؛ این مراسم متن و حاشیه‌های قابل ملاحظه‌ای داشت.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج،جلسه بسیار ساده و در حد شورای اداری برگزار شد و مجید محنایی، که همچنان معاون استاندار و دبیر شورای اداری کهگیلویه و بویراحمد بود خودش مجری برنامه‌ای بود که باید در آن از این سمت خود تودیع شود.

محنایی در ابتدای این جلسه از حسن نوروزی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دعوت کرد تا سخنران این برنامه باشد.

محنایی که باانگیزه، خوشحال و با لبخندهای قطع نشدنی این جلسه را مدیریت می‌کرد به شوخی گفت از آقای نوروزی دعوت می‌کنم تا هر چه در توان دارد از من تعریف کند؛ این گفته او، اعضای شورای اداری را خنداند و به جلسه نشاط داد.

رکورد ۸ ساله محنایی در معاونت استانداری کهگیلویه و بویراحمد

بعد از آن، حسن نوروزی برای محنایی سنگ تمام گذاشت و در سخنان کوتاهی به بهترین شکل او را توصیف و ستایش کرد؛ او کاهش نرخ بیکاری از حدود ۲۰ درصد و رتبه آخر در کشور به ۱۲ درصد و رتبه ۲۴ را موفقیت بزرگ تیم اقتصادی دولت یازدهم خواند و از این حیث از مجید محنایی قدردانی کرد.

او همچنین رکورد حدود ۸ ساله محنایی را در کسوت معاون استاندار در چند سال گذشته، نشانه شایستگی این مدیر دانست.

نوروزی اظهار امیدواری کرد که این بهبودها و موفقیت‌های اقتصادی با استاندار جدید این استان نیز ادامه پیدا کند.

شوخی فرماندار گچساران

شوخی معنادار فرماندار گچساران در این نشست که گفته بود گویا مسئولیت‌ها یکی پس از دیگر به نیروهای جهادی می‌رسد و بر این اساس باید جهادی بعدی خود را آماده کند، نیز فضای جلسه را عوض کرد.( اشاره حاج رحیمی به محنایی و گوهرگانی و خادمی و … از نیروهای جهاد کشاورزی بود).

شمردن مسئولیت‌های بسیار زیاد محنایی از سوی نوروزی بهانه‌ای شد تا استاندار بگوید که آقای نوروزی اگر جاهایی که آقای محنایی نبودند را می‌گفتید، وقت کمتری لازم داشتید.

بعد از آن مجید محنایی در سخنان جذابی با انرژی و پررحرارت خود را روستازاده‌ای خواند که با حمایت‌های فروان، فرصت رشد و خدمت را به مردم پیدا کرد.

او در همان ابتدا خیال همه را راحت کرد و گفت که خیلی‌ها از من انتظار دارند که در این نشست “تکه‌هایی” بگویم اما خبری نخواهد بود و چیزی خارج از شأن جلسه نخواهم گفت.

تقدیر از همسر و والدین

معاون سابق هماهنگی امور اقتصادی و پشتیبانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد در حرکت جالبی پدر و مادرش را ستایش کرد و با قدردانی ویژه از همسرش گفت که دعای خیر والدین و همراهی‌های همسر و فرزندانم زمینه خدمت‌گذاری را برایم فراهم کرد و برای همیشقه قدردان آن‌ها هستم.

محنایی در ادامه سخنانش تلخ‌ترین خاطرات این سال‌ها را از دست دادن، پدر، مادر، خواهر، نوه و خواهرزاده‌اش توصیف کرد که با محبت‌های بی‌دریغ همکاران و مدیران و کارکنان دولت این غم‌های سنگین قابل تحمل شد.

حمایت‌های رضاتوفیقی زمینه رشدم را فراهم کرد

او گفت که در سال ۶۷ به عنوان سرباز به استانداری آمدم و بعد از آن با حمایت‌های بی‌دریغ سید رضا توفیقی، مدیر وقت جهاد کشاورزی کهگیلویه به آنجا رفتم و معاون او شدم؛ بعد در شرایط سیاسی آن دوران مدیر جهاد کشاورزی گچساران شدم.

او از حمایت‌های آقایان صفرزاده، فروغی، کلانتری و مرحوم جهانگیری هم یادی کرد و ادامه داد: در دوران استانداری آقای اولیا، شورانگیز، دوستی، حسینی، خادمی و احمدی به عنوان معاون فعالیت داشتم که از همه این افراد و اعتماد وزرای وقت، عبدالله نوری، موسوی لاری و رحمانی فضلی که دانشمندی مدبر و از معدود مدیران موفق است قدردانی می‌کنم.

این مدیر کهنه‌کار کهگیلویه و بویراحمدی از مرحوم ملک‌حسینی و نمایندگان ادوار، مرحوم نبی‌زاده، محمودیان هم یاد کرد و برای بهرام تاجگردون آرزوی سلامتی کرد.

۳ کارخانه‌ای که دوبرابر بدو خلقت این استان تاکنون سرمایه‌گذاری داشتند

محنایی، قدردانی از بخش خصوصی و فعالان اقتصادی را هم از قلم نینداخت و جبار کیانی رئیس اتاق بازرگانی را فردی دارای نفوذ ملی و جایگاه کشوری و کمک‌کار شایسته‌ای برای تیم اقتصادی دولت توصیف کرد.

او افزود: رایزنی‌های مستمر با هلدینگ‌های اقتصادی کشور یکی از جهت‌گیری‌های صحیح در چهار سال گذشته بود که خروجی آن پایلوت شدن شهرستان لنده به عنوان دومین شهرستان کشور در سرمایه‌گذاری، و راه‌اندازی کارخانه‌های بزرگی چون سیمان مارگون، آجر دهدشت و روغن‌کشی گچساران بود که حجم سرمایه‌گذاری آن‌ها ۲ برابر سرمایه‌گذاری‌های از بدو تأسیس این استان تاکنون بوده است.

محنایی البته این را هم گفت که حفظ این کارخانه‌ها از ایجاد آن‌ها مهمتر است و کار افراد بعد از ما هم راحت نیست.

احیای ۵۰ واحد تولیدی راکد، عقد ۶ تفاهم‌نامه اقتصادی، تهیه سند گیاهان دارویی و تعهد کاهش ۵ درصدی بیکاری با سرمایه‌گذاری‌های بنیاد برکت، بخشی از اقدامات شاخص تیم اقتصادی در دو سال گذشته بوده است.

موضوعی که وزیر کشور در لرستان به آن اشاره کرد

وی توضیح داد: موفقیت تیم اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد در کاهش بیکاری از حدود ۲۰ درصد به ۱۲ درصد را به حدی بوده که وزیر کشور در استان لرستان، نقطه برجسته کارنامه سید موسی خادمی را کاهش بیکاری و بیشترین نرخ کاهش در کشور عنوان کرد.

جمله‌ای که محنایی را شارژ کرد

معاون سابق هماهنگی امور اقتصادی و پشتیبانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد از برخی خاطراتی که در ذهنش ثبت شدند گفت و افزود: بعد از اتمام کنگره شهدا، سردار بوعلی فرمانده سپاه با این جمله که برای خانواده شهدا سنگ تمام گذاشتی، چنان انرژی در من ایجاد کرد که تا چند روز شارژ و خوشحال بودم.

او از اهدای انگشتر متبرک به دستان مقام معظم رهبری برای ستاد اقامه نماز هم به عنوان خاطره خوش خود یاد کرد و به مزاح گفت که البته این انگشتر از سوی آقای نوروزی – به نحوی به سرقت رفت- تصاحب شد، اما در نهایت به خودم رسید.

محنایی از محبت مردم شهرستان‌های بویراحمد و دنا و همه شهرستان‌های هشت‌گانه نیز به طور ویژه قدردانی کرد.

دلمان بخواهد یا نخواهد، احمدی ۴ سال دیگر استاندار است؛ با او همکاری کنید

او توصیه‌ای هم داشت و خطاب به مدیران و مردم این استان گفت که با احترامی که برای آقای احمدی قائلم، ولی دلمان بخواهد یا نخواهد وی تا ۴ سال دیگر استاندار ما است و اگر با او همکاری نکنیم فرصت این استان و این مردم را گرفتیم و نه چیز دیگری را.

تلاش کنید فرزندان این استان، مسئولیت ملی بگیرند

او از آیت‌الله ملک‌حسینی و همه شخصیت‌های برجسته این استان نیز خواهش کرد که کاری کنند که فرزندان این استان در سطوح ملی مسئولیت بگیرند چرا که در نظام چانه‌زنی فعلی کشور، یک کارشناس در یک وزارتخانه هم می‌تواند دردی از این استان را درمان کند.

احیای طرح شکست‌خورده اتاق فکر خادمی

معاون سابق هماهنگی امور اقتصادی و پشتیبانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد همچنین تلویحا از طرح شکست‌خورده اتاق فکر استاندار قبلی یاد کرد و بیان اینکه این طرح را نتوانستیم دائمی کنیم، از احمدی خواست تا در هر بخشی این اتاق‌های فکر را راه‌اندازی کند که بسیار مؤثر هستند.

مزاح فوتبالی استاندار

بعد از او علی‌محمد احمدی، استاندار کهگیلویه و بویراحمد که مزاحی با سخنان طولانی محنایی داشت، گفت که روزی فردی وارد ورزشگاه ۱۰۰ هزار نفری آزادی شد و با یک نفر دست داد دید خوب نیست به کناری آن دست ندهد و همین‌طور به همه دست داد تا اینکه سوت پایان بازی را زدند! (خنده حضار).

احمدی تصریح کرد که امروز اینجا جمع شدیم تا از تلاش‌های صادقانه یکی از فرزندان شایسته این استان قدردانی کنیم و یکی دیگر از فرزندان این استان را برای ادامه راه، معرفی کنیم.

زحمات و تجارب محنایی بر کسی پوشیده نیست و بدون شک در این آمد و رفت‌های طبیعی مدیریتی، این خدمات و کارهای ارزشمند است که ماندگار هستند.

۸۰ درصد وقت و توانم برای حوزه اقتصادی است و این معاونت برای من مهم و اساسی است

او تأکید کرد: که معاونت اقتصادی برای من مهم و حیاتی است و تمرکز اصلی و ۸۰ درصد وقت من برای این حوزه است.

احمدی ادامه داد که حوزه اقتصادی به همان اندازه مهم است که در یک دهه اخیر همه شعارهای رهبر معظم انقلاب پیرامون این موضوعات است و موضوعی مهمتر از معیشت و اقتصاد و کار مردم سراغ نداریم.

سنگ تمام احمدی برای گوهرگانی

بعد از این مقدمات، فرصت شد تا احمدی برای معاون جدیدش سنگ‌تمام بگذارد؛ او گفت که هر جای این استان می‌روم ردپای خدمات گوهرگانی را می‌بینم و کسی را شایسته‌تر از او برای این مسئولین نیافتم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: گوهرگانی رده‌های مختلف مدیریتی را در بزرگ‌ترین و حساس‌ترین دستگاه دولتی یعنی جهاد کشاورزی سپری کرده و تسلط او بر مسائل اقتصادی و تجارب ارزشمند او در شوراها و کارگروه‌های اصلی این استان این اطمینان را می‌دهد که می‌تواند، تحول‌آفرین باشد.

احمدی گفت که در یک کلام او متخصص این کار است و آنچه ما می‌خواهیم در کشاورزی و اقتصاد و اشتغال روستا، در توان و تجارب گوهرگانی وجود دارد.

نکته مهم احمدی به گوهرگانی

استاندار کهگیلویه و بویراحمد البته در لابلای کلماتش به یکی از آسیب‌های مطرح شده در پی انتصاب گوهرگانی هم اشاره و تأکید کرد که شک ندارم وی بدون جانبداری، همه استان را مانند یک ظرف می‌بیند و به بهترین وجه از عهده مسئولیتش بر می‌آید.

احمدی از همه مدیران و عوامل دخیل خواست تا معاون اقتصادی‌اش را در مسئولیت سنگینی که عهده‌دار شد، یاری و همکاری کنند.

تمام توانم را برای جان گرفتن حوزه اقتصادی می‌گذارم/ سرعت کارها باید بیشتر شود

معاون جدید هماهنگی امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز توافق و اعتماد مجموعه تصمیم‌گیرندگان به ویژه نمایندگان برای انتصاب خود را قابل احترام دانست و گفت که تمام توانم را می‌گذارم تا این حوزه جان بگیرد و بتوانم خدمت و اثرگذاری بیشتری به نسبت قبل داشته باشم.

جعفر گوهرگانی، کارهای انجام شده را در چند سال گذشته خوب توصیف کرد اما گفت که باید سرعت بیشتری به کارها بدهیم.

منتظر کسی از بیرون نباشیم/پول باید به تولید واقعی برود

گوهرگانی گفت که برای پویایی بخش اقتصادی و خصوصی این استان نباید منتظر دیگری بمانیم بلکه باید مردم و مدیران همین استان نقش اول را بازی کنند هر چند که هر دست همکاری را از هر جایی به گرمی می‌فشاریم.

او بردن پول‌ها و تسهیلات به تولید واقعی و کاهش انحراف را از دغدغه‌های اصلی خود در این حوزه برشمرد و تصریح کرد که با این رویکرد، برای افزایش سهم جذب تسهیلات تلاش خواهم کرد.

عملیاتی شدن همه وعده‌های سفر رئیس‌جمهوری به این استان نیز ازد یگر مسائلی بود که گوهرگانی در سخنان کوتاه امروزش به آن‌ها اشاره کرد.

انتهای پیام/بنام-ک