پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مدیر امور شعب بانک مسکن استان فارس آخرین شرایط تسهیلات خرید و ساخت مسکن را در بافت فرسوده تشریح کرد.

به گزارش ریواس جنوب به نقل از ایسنا، علی کمالی امروز سه‌شنبه ۱۷ بهمن در جمع خبرنگاران گفت: به خریداران واحدهای مسکونی در بافت فرسوده شیراز ۵۰ میلیون تومان، و به زوجین تا ۸۰ میلیون تومان تسهیلات بدون نیاز به سپرده‌گذاری تعلق می‌گیرد.

وی با بیان اینکه مدت بازپرداخت این تسهیلات ۱۲ ساله است، گفت: در موضوع ساخت نیز همین میزان تسهیلات به انبوه‌سازان تعلق خواهد گرفت.

کمالی اضافه کرد: برای انبوه‌سازان شرایطی ایجاد شده که در قبال ساخت واحدهای مسکونی در بافت فرسوده بتوانند از تسهیلات صندوق یکم، بهره‌مند شوند.

وی یادآور شد که سود تسهیلات صندوق یکم، برای خرید واحدهای مسکونی واقع در بافت‌های فرسوده ۸ درصد و برای واحدهایی که در سایر نقاط شهر قرار دارد، ۹٫۵ درصد است و افراد برای استفاده از این تسهیلات باید بر اساس قوانین و دستورالعمل‌های موجود سپرده‌گذاری داشته باشند.

** پرداخت ۲۷۵ میلیارد تسهیلات برای ساخت ۵۸۴ واحد مسکونی در بافت فرسوده شیراز

کمالی استقبال از تسهیلات ساخت واحدهای مسکونی در بافت فرسوده شیراز را خوب توصیف و خاطرنشان کرد: طی ۱۰ ماه گذشته برای ۵۸۴ واحد معادل ۲۷۵ میلیارد تسهیلات در بخش ساخت بخش فرسوده تامین مالی شده است.

مدیر امور شعب بانک مسکن استان فارس همچنین با مقایسه بین تسهیلات پرداختی ۱۰ ماه منتهی به پایان دی ماه امسال و سال گذشته، گفت: در بخش خرید مسکن، طی ۱۰ ماه ابتدای سال ۹۵ تعداد ۲ هزار و ۸۴۳ فقره تسهیلات پرداخت شد؛ امسال این میزان به ۴ هزار و ۱۹۲ فقره رسید که نشان از افزایش ۴۷ درصدی است.

** آمارها از تحرک بازار مسکن فارس حکایت دارند

او در تحلیل این آمار گفت: با توجه به رشد تسهیلات خرید مسکن می‌توان اینگونه استنباط کرد که تقاضای خرید مسکن نسبت به سال گذشته رشد مناسبی داشته و این نشان‌دهنده حرکت در بازار مسکن است؛ اگر چه نمی‌توان مدعی بود که به رونق در این مبحث رسیده‌ایم.

کمالی اضافه کرد: با توجه به ثبات نسبی قیمت واحدهای مسکونی در سال ۹۶ می‌توان اینگونه تحلیل کرد که امروز بازار مسکن در بهترین حالت خود قرار دارد و امیدواریم تداوم حرکت را به سمت رونق کامل این بازار شاهد باشیم.

** آماری از واحدهای مسکونی خالی از سکنه در شیراز و فارس

مدیر امور شعب بانک مسکن استان فارس همچنین با اشاره به آمارهای منتشر شده از سوی مراجع رسمی آماری کشور، گفت: تا پایان سال ۹۵ در کل استان فارس حدود ۱۶۰ هزار واحد مسکونی خالی وجود داشت که حداقل نیمی از این واحدها مربوط به کلان‌شهر شیراز بوده است.

او تاکید کرد که با توجه به وضعیت بازار مسکن، احتمال افزایش تعداد واحدهای مسکونی فاقد سکنه در استان فارس طی ۱۰ ماه گذشته از سال ۹۶ وجود دارد.

** افتتاح ۱۴ هزار حساب صندوق یکم در فارس

مدیر امور شعب بانک مسکن استان فارس در ارائه‌ی گزارش وضعیت صندوق یکم نیز گفت: امسال بالغ بر ۸ هزار و ۱۹۳ فقره حساب در بخش صندوق یکم افتتاح شد و با توجه به افتتاح ۶ هزار و ۴۴۵ فقره حساب در سال ۹۵، اکنون بیش از ۱۴ هزار فقره حساب صندوق یکم در استان فارس گشایش یافته است و ۱۳۰۳ نفر از تسهیلات صندوق یکم به مبلغ ۹۶۰ میلیارد ریال استفاده نموده‌اند.

او گفت: سقف تسهیلات صندوق یکم زوجین ۱۲۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده و میزان سود این تسهیلات برای مناطق خارج از بافت فرسوده ۹٫۵ و برای بافت‌های فرسوده ۸ درصد است؛ قسط ماهیانه این تسهیلات نیز حدود یک میلون و ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود.

** امکان خانه‌دار شدن شیرازی‌ها با ۶۰ میلیون پس‌انداز

کمالی با بیان اینکه بهترین راه برای خانه‌دار شدن، استفاده از امکان پس‌انداز بانکی و برخورداری از تسهیلات است، گفت: تا زمانی که سیستم پس‌انداز بانکی فعال نشود، نمی‌توان انتظار داشت که زمینه برای خانه‌دار شدن اقشار مختلف در مدت زمان مناسب فراهم شود.

او اعتقاد دارد که علی‌رغم شرایط دشوار اقتصادی حاکم بر مسکن، شهروندان شیرازی با داشتن ۶۰ میلیون‌ تومان پس‌انداز و بهره‌بردن از تسهیلات بانک مسکن قادر به تحقق آرزوی خانه‌دار شدن هستند.

** پرداخت ۱۱ هزار تسهیلات خرید کالا و ازدواج در فارس

کمالی همچنین از تلاش بانک مسکن برای حمایت از تولید داخل خبر داد و گفت: سال گذشته با پیش‌بینی تسهیلات تا سقف ۸۰ میلیون ریالی خرید کالا، تعداد ۷ هزار و ۳۴۶ فقره تسهیلات بدون سپرده‌گذاری به میزان ۵۸۸ میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت شد.

او همچنین از پرداخت تعداد ۳ هزار و ۱۷۲ فقره تسهیلات ازدواج به مبلغ ۳۳۳ میلیارد ریال به زوج‌های جوان طی ۱۰ ماه گذشته از سال ۹۶ خبر داد و گفت: تسهیلات ازدواج برای آزادگان و جانبازان بالاتر از ۲۵ درصد و خانواده‌های شهدا، ۲۰ میلیون تومان است.

کمالی مدعی شد که بانک مسکن در شاخص مصارف به منابع، جایگاه خوبی بین بانک‌های استان فارس دارد و بالغ بر ۱۲۰ درصد از کل منابع خود را در قالب تسهیلات بانکی درون استانی هزینه کرده است.

مدیرامور شعب بانک مسکن استان فارس گفت: در بخش مسکن روستایی نیز طی ۱۰ ماه گذشته بالغ بر هزار فقره تسهیلات ساخت و ۹۳۶ فقره تسهیلات مسکن مرتبط با حوادث غیرمترقبه پرداخت شده که مجموع آن حدود ۴۵ میلیارد ریال بوده است.

** افزایش تسهیلات مسکن مهر تا سقف ۴۰ میلیون تومان

کمالی با بیان اینکه امسال تعداد ۳ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن مهر در استان فارس به متقاضیان واگذار شده است، گفت: با توجه به افزایش تسهیلات پرداختی به واحدهای مسکن مهر تا سقف ۴۰۰ میلیون ریال، شاهد شتاب گرفتن طرح‌های ساخت بوده‌ایم.

مدیر امور شعب بانک مسکن استان فارس خاطرنشان کرد که تعداد ۵ هزار و ۴۸۱ واحد مسکن مهر در فارس باقی مانده که تلاش‌ها برای بسته شدن پرونده‌ی این پروژه در سال ۹۷ ادامه دارد.

انتهای پیام/ سجاد بنام