پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

وزیر نفت در یاسوج از اجرایی شدن ۶ پتروشیمی در استان کهگیلویه و بویراحمد و صنعتی شدن کامل این استان خبر داد و گفت این پتروشیمی‌ها مورد حمایت وزارت نفت هستند؛ زنگنه از زیر و رو شدن این استان بعد از این اقدامات صنعتی گفت و  البته از ضرورت حفظ محیط زیست هم حرف زد.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، بیژن زنگنه ظهر امروز، پنج‌شنبه ۲۰ بهمن ماه ۹۶ در سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد ابتدا حرف‌های مسئولان و وکلای مردم را شنید و بعد از آن در شورای اداری و یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی از شبکه محلی دنا، به آن‌ها پاسخ داد.

محور حرف‌های وزیر نفت در مورد احداث چندین پتروشیمی در این استانی بود که پایتخت طبیعت ایران است و وزیر نفت می‌خواهد دردهای بیکاری و اقتصادی آن را با چرخ‌های بٌرنده صنعت درمان کند.

او همچنین به تبدیل بخشی از پارک جنگلی یاسوج به اردوگاه و کمپ نفت هم اشاره کرد و گفت: سعی می‌کنیم این کارها را به گونه‌ای انجام دهیم که محیط زیست و طبیعت بکر این استان لطمه نبیند.

زنگنه در یاسوج

او در گفتگوی زنده تلوزیونی در کهگیلویه و بویراحمد افزود: با توجه به هدفگذاری احداث چندین پروژه پتروشیمی در این استان، شاهد رشد چشمگیر آن در حوزه های مختلف خواهیم بود.

زنگنه تصریح کرد: کهگیلویه و بویراحمد نفت خیز است و با بررسی های انجام گرفته، استان در حال ورود به تحول بزرگ صنعتی است و شش پتروشیمی در استان اجرایی می شود.

وزیر نفت گفت: پتروشیمی بویراحمد، دهدشت و گچساران نیز از جمله هدفگذاری های انجام شده است و صنایع تبدیلی نیز دیده شده است.

زنگنه گفت: خوراک پتروشیمی ها نیز تامین خواهد شد و تحقق توسعه استان را شاهد خواهیم بود.

وی ظرفیت گردشگری استان را بالا دانست و ابراز داشت: استان در موقعیت جغرافیایی مهمی است و توسعه زیرساخت های جاده ای کمک فراوانی به رشد این استان می کند.

وزیر نفت تصریح کرد: پرهیز از خام فروشی و توسعه سرمایه گذاری در پروژه ها مورد تاکید است.

زنگنه بر توسعه حوزه نفت و بالابردن توان تاسیسات تاکید کرد و گفت: همچنین در حوزه های غیر نفتی استان هزینه کرد های مناسبی انجام شده است.

وی گفت: دسترسی استان به مراکز هدف مناسب است و باید از این ظرفیت به نحو مطلوب استفاده شود.

وزیر نفت با اشاره به پتروشیمی بویراحمد عنوان داشت: تامین خوراک پروژه انجام خواهد شد و حرکت سرمایه گذار برای تحقق اهداف ضروری است.

وی افزود: این پروژه چندین هزار شغل ایجاد خواهد کرد.

به گزارش مهر، بیژن زنگنه همچنین پیش از ظهر امروز در شورای اداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: یکی از مهمترین اقلام صادراتی کشور، محصولات پتروشیمی است.

زنگنه اظهار داشت: با هدفگذاری برنامه ریزی شده و تحقق سرمایه گذاری، کهگیلویه و بویراحمد دارای شش پتروشیمی مادر خواهد شد.

وی با اشاره به فعالیت نمایندگان استان، تصریح کرد: کیفیت نمایندگان استان در مجلس محسوس است و موثر و پای کار هستند.

وزیر نفت با بیان اینکه اگر هدفگذاری های گزارش شده عملیاتی شود، استان زیر و رو خواهد شد و توسعه خواهد یافت، گفت: کارهای بزرگی در استان در دست اجراست و پتروشیمی گچساران هدفگذاری مهمی محسوب می شود و تولید اتیلن این واحد باید با خط به جنوب متصل شود.

زنگنه اظهار کرد: پروژه های دهدشت و گچساران حوزه نفت زنجیره توسعه نفتی را تکمیل می کند و واحد پتروشیمی بویراحمد نیز با بهبود و قرار دادن صنایع پایین دست، خروجی مناسبی خواهد داشت و با تحقق این موضوع استان کاملا صنعتی خواهد شد.

وی تصریح کرد: سرمایه گذاری و دنبال کردن توسعه حوزه نفتی استان ضروری است و تاکید ما بر توسعه فعالیت ها با تکیه بر حفظ محیط زیست است و محیط زیست با بهره برداری صحیح با صنعت منافات ندارد.

وزیر نفت گفت: با تحقق پروژه های این استان چندین هزار اشتغال زایی عملیاتی خواهد شد.

زنگنه با بیان اینکه ۷ هزار نفر در دوره ی اجرایی پارس جنوبی فعالیت می کنند، گفت: در این استان نیز برنامه ریزی های توسعه ای با هدف اشتغالزایی محقق می شود.

زنگنه با اشاره به اینکه تا پایان سال ۸۰ درصد جمعیت روستایی کهگیلویه و بویراحمد از نعمت گاز برخوردار می شوند، اظهار کرد: با نگاه محیط زیستی توسعه گازرسانی عملیاتی خواهد شد.

وزیر نفت تصریح کرد: انقلاب اسلامی با تکیه بر مردم اقدامات زیادی انجام داده است و البته مشکلاتی وجود دارد و تلاش هایی در سطح کشورهای منطقه برای جلوگیری از پیشرفت ما وجود دارد.

وی ابراز داشت: جریان اقتصادی کشور به سمت خوبی در حال حرکت است و آمارها نشان می دهد وضع اقتصادی ما در نیمه اول ۸۴ از بهترین دوره ها بود و در همان زمان نیز عده ای می گفتند پول نفت کجا رفت و در حالی بود که با انسجام مدیریتی، سلامت اقتصادی و …توسعه کشور محقق شده بود.

زنگنه افزود: کشور داری با احساسات نمی شود و نباید تنها در مرحله عاطفی ماند و این موضوع جلوی رشد ما را می گیرد.

وزیر نفت گفت: علیرغم مشکلات مسیری که در آن حرکت می کنیم درست است و تورم در حال کنترل است و باید سرمایه گذاری ها محقق شود.

زنگنه بر نوسازی تاسیسات نفتی در کشور تاکید کرد و بیان داشت: استفاده از ظرفیت های سرمایه گذاری در این بخش مورد تاکید است.

زنگنه اظهار داشت: گرچه مشکلاتی در مسیر توسعه وجود دارد، اما باید برای مسیری که در حال حرکت هستیم، تلاش کنیم.

زنگنه از فعالیت شرکت نفت در حوزه ایجاد مجتمع گردشگری نفت در پارک جنگلی یاسوج خبر داد و گفت: این مهم با در نظر گرفتن مسائل  محیط زیستی عملیاتی می شود.

همزمان با سفر وزیر نفت به یاسوج، برخی اهالی شهرستان دنا در نامه اعتراضی به وزیر نفت با تأکید بر اعتراض منطقی و قانونی، خواستار لغو تصمیم احداث پتروشیمی در دشت سقاوه و تخریب طبیعت این منطقه شدند.

انتهای پیام/ د