پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

کارناوال های شادی و عروسی در یاسوج نارضایتی شهرندان یاسوجی را به دنبال دارد به گونه ای که بدون هیچ ترسی ساعت دو شب با بوق زدن در خیابان ها ویراژ می دهند.

به گزارش ریواس جنوب، ازدواج از سنت های رسول اکرم(ص) و هیچکس مخالف این سنت نیست چرا که طبق ایات و احادیث هر کس ازدواج کند نصف دین خود را حفظ کرده است و ازواج برکاتی زیادی برای یک فرد مجرد می تواند داشته باشد.

 رواج ازدواج های آسان یکی از مهمترین برنامه ها است که باید بر روی آن بیشتر تمرکز شود برگزاری عروسی های تشریفاتی و یا برگزار نکردن چنین عروسی هایی هیچ کدام ضامن خوشبختی زن و شوهر نیستند تنها عشق و علاقه است که زندگی را خوب یا بد می کند.

در زمان های گذشته وقتی می خواستند عروس را بد رقه خانه داماد کنند افراد زیادی با اسب و یا بدون اسب عروس را تا خانه داماد بدرقه می کردند نه مزاحمتی بود و نه سر و صدا و نه بوق و جیغ کشیدنی چیزی که امروزه تغییر کرده است و چهره ای آزار دهنده به خود گرفته است.

امروزه موتور ها و ماشین ها جایگزین این اسب ها شده اند و بوق و جیغ کشیدن ها جایگزین سکوت بدرقه عروس به خانه داماد شده است و این باعث ایجاد ناراحتی های زیادی برای مردم شده است به گونه ای که گلایه مندی مردم را به دنبال دارد چرا که ورود تعداد زیادی خودرو در یک زمان به خیابان ترافیک زیادی را ایجاد می کند و از طرفی مزاحمت های صوتی زیادی را نیز همراه دارد.

 کارناوال های شادی عروسی گویا این روزها تغییر کاربری داده اند و تنها به مراسمی برای دور هم جمع شدن چند جوان و رژه رفتن در خیابان ها با سرعت زیاد تبدید شده است و اینکه به بهانه این عروسی سر خود را از شیشه ماشین بیرون بیندازند و داد و فریاد کنند.

این مراسم ها گاهی وقت ها تا ساعت دو بعد از نصف شب ادامه دارد و بدون اینکه از کسی ترسی داشته باشند صدای موسیقی آنها تا هفت کوچه را پوشش می دهد و مردم می مانند با این مزاحمت های شبانه آن کودکی که با این صدا بی قرار است و نمی خوابد و آن مریضی که به محیطی با آرامش نیاز دارد هیچکدام آرام نیستند.

شهر یاسوج نیز از این ماجراهای شبانه دور نیستند و مردمی که در برخی از خیابان های نزدیک به بلوار مطهری، شهرک امام حسین و خیابان های ابوذر زندگی می کنند شب های زیادی این وضعیت را تجربه کرده اند مردم آزاری هایی که ساعت دوشب سه شب با صدای بوق ماشین و داد و فریاد ها ایجاد می شود.

این کارناوال ها در حالی در حال انجام است که نیروی های انتظامی سراسر کشور موظف است به آنها برخورد کنند چیزی که قبلا مشاهده می شد اما اخیرا کمتر دیده می شود و این مراسمات بدون هیچ ترسی در حال مردم آزاری است.

باید گفت راه‌اندازی کاروان عروسی برای خوشبختی زوجین و آینده مشترک آنها اثر مطلوبی ندارد و فقط می‌تواند موجب شادمانی و بدرقه همراهان برای رساندن عروس و داماد به خانه مشترکشان باشد، ولی اینکه این موضوع چرا موجب شده تا آسایش مردم مورد توجه نباشد جای سئوال دارد.

حقوق شهروندی یک مسئله بسیار مهم است که هموراه همه ما باید مورد توجه قرار بگیریم اینکه من می خواهم شاد باشد نباید موجب سلب آسایش از دیگران شود پس نباید با این کار به حقوق دیگران تجاوز کنیم هنوز رعایت حقوق شهروندی برای افراد جامعه درونی نشده است چون آموزش‌های شهروندی آن گونه که باید به افراد جامعه آموزش داده نشده است.

پلیس وظیفه ایجاد آسایش و راحتی برای همه مردم را دارد انتطار می رود که با این کارناوال های شادی برخورد قانونی  لازم انجام شود تا دیگر شاهد حضور در مراسمات در ساعات استراحت مردم نباشیم.

انتظار میرود نیروی انتظامی با این کارناوال ها که نیمه های شب اشایش را از مردم گرفته اند برخورد شود چرا که ممکن است فردی در خانه بیمار روانی داشته باشد و با این سر و صداها وضیعت بدترییدا کند گاهی نیز این مراسمات به حادثه ای تلخ تبدیل شود که نمونه های زیاد در استان داشتیم.