پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مسافرانی که از شهرهای لارستان، فیروزآباد، فسا، جهرم، نی ریز و استهبان در استان فارس و همچنین مسافران استان های هرمزگان، کرمان و سایراستان های جنوبی و شرقی که از ورودی شرق شیراز به این کلانشهر فرهنگی وارد می شوند، حد فاصل پلیس راه فسا تا انتهای میدان گلسرخ باید نفس خود را حبس تا بوی مشمئز کننده فاضلاب رودخانه سلطان آباد را رد کنند.

فاضلاب سلطان آباد شیراز

 این بوی نامطلوب نه تنها مسافران بلکه ساکنان و کارکنان این محدوده‌ی پهناور کلان‌شهر شیراز را آزار می‌دهد؛ از جمهل همه ساکنان روستای سلطان‌آباد، کارکنان و مسافران فرودگاه شیراز، کارکنان و پرسنل پاسگاه پلیس راه، کارکنان و مراجعان منطقه ویژه تجاری شیراز، کارکنان نیروگاه سیکل ترکیبی شیراز، ساکنان شهرک سید علاالدین حسین (ع)، بنگاه داران و بارفروشان میدان میوه و تره بار شیراز، اهالی روستای وزیرآباد، حاشیه نشینان، مغازه داران، انبارداران، نمایندگی های خودرو و همه اهالی اطراف بزرگراه شیراز – فسا که ناگزیر به تحمل این بوی بسیار نامطلوب هستند.

بوی تعفن و مشمئز کننده فاضلاب در این منطقه به حدی است که سر و صدای آن به کارگروه تخصصی سلامت استان فارس هم رسیده است و مسئولان بارها در این زمینه بر لزوم ساماندهی فاضلاب روباز این منطقه و کنترل آلودگی هایی که به رودخانه خشک شیراز و در نهایت به رودخانه سلطان آباد می ریزد، تاکید کرده اند.

** استاندار فارس: این معضل در شأن شهر گردشگری شیراز نیست

اما استاندار فارس روز گذشته در حاشیه بازدید از طرح‌های مسکن شهری در منطقه سلطان‌آباد شیراز در این زمینه گفت: بوی نامطلوب فاضلاب در شرق شیراز، زیبنده این شهر فرهنگی و گردشگری نیست و ضروری است دستگاه های اجرایی مسئول و ذی ربط برای حل این معضل تدبیر و اهتمام لازم داشته باشند.

به گزارش ریواس جنوب، اسماعیل تبادار در گفت و گو با ایرنا بیان داشت: این بوی نامطلوب که در حاشیه روستای سلطان آباد و شرق شیراز به ویژه در فصل تابستان به مشام می رسد ناشی از فاضلاب روزباز شیراز است و نهادهای مسئول در حوزه آبفا باید بکوشند تا این مشکل برطرف شود.

وی گفت: افرادی که به عنوان گردشگر به شیراز سفر می کنند از این بوی بد آزرده می شوند و در حال حاضر وجود این معضل در شان گردشگران و شهر گردشگری شیراز نیست و همه دستگاه های مسئول موظفند ساماندهی این موضوع را دنبال کنند.

استاندار فارس بیان کرد: امیدواریم با تکمیل و بهره برداری از طرح تصفیه خانه شیراز که هم اینک به عنوان یکی از شاخص ترین تصفیه خانه های کشور و مطابق با استانداردهای بین المللی در دست احداث است، این معضل برطرف شود.

تبادار ادامه داد: ما به دنبال استفاده از پساب این تصفیه خانه در زمینه کشاورزی و مصارف دیگر هستیم، مدول های اولیه این تصفیه خانه در دستور اجراست و به زودی به بهره بردای می رسد، مدول های بعدی هم در حال اجراست و اگر این تصفیه خانه به بهره برداری کامل برسد، بوی مشمئز کننده فاضلاب از سلطان آباد و شرق شیراز رخت بر می بندد.

روستای سلطان آباده در فاصله ۲۵ کیلومتری جنوب شیراز واقع شده است.

انتهای پیام/ سحر محمدزاده