پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

چنگیز بهادر، فردی است که دقایقی قبل از سقوط هواپیمای یاسوج در ۲۹ بهمن ۹۶ در حالی به استانداری کهگیلویه وبویراحمد آمد که لبانش را با سوزن خیاطی به هم دوخته بود؛ او برای دفاع از حق همسرش آمده بود اما خبر سانحه هوایی اعتراض او را به حاشیه برد و انعکاسی پیدا نکرد؛ ماجرای این مرد خواندنی است.

 

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، رقیه حاجت‌مند حدود دو ماه پیش دهیار روستای بن‌زرد علیا در شهرستان دنا شد تا هم به عنوان یک زن به مردم روستایش خدمت کند و هم به وضعیت معیشت خانواده‌اش سامانی دهد.

او همسر چنگیز بهادر و دارای مدرک دیپلم است که در تاریخ ۱۵ آبان سال جاری با حکم کرامت بزرگ‌مهر، بخشدار پاتاوه به سرپرستی دهیاری بن‌زرد علیا رسید اما این حکم عجیب و غریب تنها یک ماه اعتبار داشت!

بعد از آن، بهانه‌جویی‌ها از او شروع می‌شود و به گفته دهیار این روستا، درجه دهیاری را از یک به سه تغییر می‌دهند تا رقیه حاجت‌مند با مدرک دیپلم نتواند عهده‌دار این مسئولیت شود و فرد دیگری را جایگزین کنند.

بر اساس قانون ده و دهیاری‌ها برای روستاهایی با درجه سه مدرک تحصیلی دهیار باید کارشناسی باشد ولی برای درجه یک و دو چنین محدودیتی نیست و خانم حاجت‌مند برای ادامه دهیار بودن با مدرک دیپلم مشکلی ندارد.

درجه روستاها و دهیاری آنها نیز با مساحت روستا مرتبط است و به گفته دهیار روستای بن‌زرد علیا، مساحت ۷٫۵ (هفت و نیم) هکتاری این روستا در آخرین بررسی رسمی، به اشتباه در استانداری و در کتابچه وسعت، ۷۵ هکتار ثبت شد و این اشتباه باعث شده تا درجه دهیاری ما “سه” قلمداد شود و من با مدرک دیپلم نتوانم دهیار باشم.

چاپ این کتابچه در حالی است که استعلامات دفتر امور روستایی استانداری از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز حتی بعد از ۶ سال، مساحت این روستا را با همه محدوده آن و چشم‌انداز ۱۰ ساله، ۳۵٫۳ هکتار اعلام کرد که اگر این هم ملاک باشد این روستا با امتیاز ۸، درجه ۲ بوده و به لحاظ قانونی مشکلی برای خانم حاجت‌مند و ادامه مسئولیت او در دهیاری وجود ندارد اما گویا مساحت این روستا ۷۵ هکتار ثبت شده است و بهانه خوبی برای کنار گذاشتن این بانوی مدیر در روستای بن‌زرد علیا است.

موضوعی که چنگیز بهادر می‌گوید دست‌هایی پشت پرده است!

بر اساس پاسخ کارشناسی و رسمی بنیاد مسکن و اعلام مساحت واقعی روستای بن‌زرد علیا، اشتباه بودن اطلاعات استانداری و کتابی که چاپ کردند، محرز است اما گویا مسئولان می‌گویند تاوان این اشتباه را باید چنگیز و همسرش بدهند.

بعد از این شرایط بود که دقیقا دقایقی قبل از حادثه دلخراش سقوط هواپیمای مسافربری تهران به یاسوج در کوه دنا، چنگیز بهادر به دفاع از حق و حقوق همسرش، دو لب را به هم دوخت و به نشانه اعتراض به استانداری آمد اما خبر خروج هواپیما از رادار، چنان استرسی ایجاد کرد که حرف‌هایش را نیمه‌کاره شنیدم و به فرودگاه رفتم اما اکنون فرصتی شد تا حرف او را نیز به گوش مسئولان برسانم.

بهادر می‌گوید که این روستا فرار نکرده و همه می‌دانند که چه مساحتی دارد در آخرین استعلام رسمی بنیاد مسکن آن هم با لحاظ توسعه آن در ۱۰ سال آینده، ۳۵ هکتار اعلام شده اما دفتر توسعه روستایی استانداری با وجودی که می‌دانند اشتباه شده اما همان ۷۵ هکتار را لحاظ می‌کنند و می‌خواهند با بخشدار و فرمانداراین شهرستان همراهی کنند.

او  ادعا کرد که فردی که می‌خواهند به جای همسر من برای مسئولیت دهیاری معرفی کنند، پسر خاله آقای بخشدار است که به فرماندار قول داده تا یکی از بستگان او را در چناربرم، دهیار کند!

اگر این ادعای فرد معترض در جلوی استانداری صحت داشته باشد، باید حرف او را شنید!

این موضوع در روزهایی پیش آمده که مدیرکل دفتر امور روستایی چند روزی است تغییر کرده و شاید برخی‌ها می‌خواهند از خلأهای مدیریتی روزهای نخست انتصاب موسوی و قبل از تسلط کامل او بر امورات، خواسته‌هایشان را پیش ببرند.

ریواس جنوب آماده درج شفاف‌سازی دفتر امور روستایی و دیگر مسئولان مرتبط با این موضوع است.

انتهای پیام/ بنام-ک