پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

معاون امور اقتصاد و برنامه‌ریزی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیش‌بینی کرد که رشد اقتصادی ایران در سال ۹۷ بین ۳ تا ۵ درصد خواهد بود.

دکتر علی سرزعیم- اقتصاددان و معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

 به گزارش ریواس جنوب، دکتر علی سرزعیم اقتصاددان مطرح کشور، پیش از ظهر امروز در همایش چشم‌انداز مسکن و ساختمان در سال ۹۷ که در شیراز برگزار شد، با اشاره به گزارش اخیر صندوق بین‌المللی پول، اظهار داشت: این صندوق پیش‌بینی کرده که ایران در حال برگشت به نرخ رشد بلندمدت خود است؛ بر این اساس اگر معیار را از ابتدای انقلاب بگذاریم رشد اقتصادی بلندمدت ایران را باید حدود ۳ درصد در نظر بگیریم اما اگر با فرض شرایط ویژه‌ی جنگ ۸ ساله، این دوره را نادیده بگیریم باید رشد بلندمدت اقتصادی را حدود ۴ درصد محاسبه می‌کنیم. در هر حال بر مبنای این پیش‌بینی انتظار می‌رود که سال ۹۷ با رشد اقتصادی در حدود ۴ درصد همراه باشد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهران، در عین حال تصریح کرد: البته یکی از کارشناسان برجسته‌ی داخلی، پیش‌بینی متفاوتی دارد و با استدلال‌هایی همچون رشد منفی سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی منفی در سال‌های گذشته همراه با عدم تغییر در بهره‌وری، بر این باور است که در سال پیش رو رشد اقتصادی نسبتاً پایینی خواهیم داشت.

سرزعیم اضافه کرد: با این حال من معتقدم در جزئیات تحلیل دوم، موضوع مهمی نادیده گرفته شد و آن هم رشد تکنولوژی و فناوری ارتباطات از جمله اپلیکیشن‌هایی است که در دسترس همگان قرار دارد و یقیناً تأثیرات ملموسی در وضعیت رشد اقتصادی خواهد گذاشت.

این اقتصاددان رشد اقتصادی کشور را در سال ۹۷ بین ۳ تا ۵ درصد پیش‌بینی می‌کند.

سرزعیم در بخش دیگری از سخنرانی خود، خاطرنشان کرد: بر مبنای تحلیل واقعیت، بین روند تحولات دو نوع بازار دارایی و حقیقی، لزوماً ارتباط مستقیمی وجود ندارد؛ برای نمونه، در سال ۹۲ با وجود رشد شدید بورس به عنوان یک عنصر بازار دارایی، در سوی مقابل عناصر مختلف بازار حقیقی با رکود و افت شدیدی مواجه بوده است.

وی افزود: با این حال برخی نتایج را می‌توان از تحلیل داده‌ها استخراج کرد؛ مثلاً می‌توانیم بگوییم که رشد اقتصادی، در بازار مسکن خود را با افزایش تقاضای واحدهای تجاری نشان می‌دهد.

***

دکتر علی سرزعیم (متولد ۱۳۵۴) اقتصاددان ایرانی، استادیار دانشگاه علامه طباطبایی و معاون امور اقتصاد و برنامه‌ریزی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. او همچنین مشاور اقتصادی مرکز بررسی‌های استراتژیک و مدیر بخش اقتصادی شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی است. کتاب او تحت عنوان اقتصاد برای همه که بیان‌کننده مفاهیم اقتصادی برای مخاطبان عام است، مورد توجه صاحبنظران قرار گرفته‌است. سرزعیم کتابی هم تحت عنوانپوپولیسم ایرانی دربارهٔ دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و پیامدهای سیاست‌های اقتصادی او نوشته‌است. سرزعیم دوره کارشناسی مهندسی مکانیک را در دانشگاه صنعتی شریف، کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی اقتصادی را ازمؤسسه عالی آموزش و پژوهش در مدیریت و برنامه‌ریزی و دکتری اقتصاد را در دانشگاه میلان گذراند.