پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم واگذاری مسائل صنعت ساختمان به متخصصان آن، از سازندگان خواست در ساخت و سازهای خود علاوه بر مسائل فنی به مسائل فرهنگی و اجتماعی بومی نیز توجه ویژه‌ای داشته باشند.

مسعود رضایی- نماینده مردم شیراز در مجلس

مسعود رضایی- نماینده مردم شیراز در مجلس

 به گزارش ریواس جنوب، مسعود رضایی در همایش چشم‌انداز مسکن و ساختمان در سال ۹۷ در شیراز گفت: اگر به معماری ساختمان‌های قدیمی توجه کنیم، می‌بینیم که با کمترین هزینه و آسیب، بیشترین بهره‌وری صورت می‌گرفت؛ ازجمله مقاومت، زیبایی، شیوه‌های گرمایشی در منازل و یا انعکاس صوتی در اماکن عمومی که با هزینه‌های بسیار اندک نیازهای مصرف‌کنندگان را پاسخ می‌داد؛ نکته جالب اینکه معماری این سازه‌ها به گونه‌ای بود که علاوه بر نیازهای اولیه، با اصول زندگی گروهی و اجتماعی و مسائل فرهنگی نیز کاملاً تناسب داشت.

او ادامه داد: من معتقدم که معماری‌ها و ساخت و سازهای جدید نیز باید بومی‌سازی شوند؛ لازم است که سازندگان نگرش‌های سازه‌ای خود را در کنار مسائل فنی، به حوزه‌های فرهگی و اجتماعی مصرف‌کننده نیز گسترش دهند تا از این طریق آرامش روانی را هم برای ساکنان و مصرف‌کنندگان فراهم کند.

** حوزه ساخت و ساز باید به متخصصان آن سپرده شود

نماینده مردم شیراز در مجلس با اشاره به بروز برخی نواقص از لحاظ مختلف در ساخت و سازها، تصریح کرد: به نظر من، هم در زمینه مسائل فنی و هم در خصوص زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی، لازمه‌ی بهبود وضعیت، تخصص‌گرایی است که متأسفانه در جامعه ما به جایگاه خود نرسیده است؛ باید باور کنیم که مسائل تخصصی مثل ساخت و ساز را باید به اهلش -آن هم در بخش خصوصی و نه دولتی- بسپاریم.

وی از سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان یکی از نهادهای مهم مرتبط با مسکن و ساختمان یاد کرد و افزود: می‌بایست در کنار تعریف هر نهادی مرتبط با ساخت و ساز، برای آن مسئولیت‌ها و اختیارات کاملاً مشخص و تخصصی نیز در نظر بگیریم و فراتر یا فروتر از آن حرکت نکنیم.

رضایی در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان این مطلب که عقب‌رفت شایسته‌ی ملتی که از لحاظ هوشی و استعداد سرآمد جهان بوده و کشوری که تمدن چند هزار ساله دارد، نیست، تصریح کرد: معتقدم تمام این پس‌روی‌ها به بیماری در ساختارهای ما برمی‌گردد و لازمه‌ی درمان آن نیز اصلاح ساختار به دست متخصصان است؛ باید در کارهای مختلف کسی که متخصص است عنان کار را در دست بگیرد نه آنکه صرفاً با فلان مدیر یا فلان مسئول آشنایی فامیلی یا جناحی دارد.

او اضافه کرد: جامعه سیاسی به منظور مدیریت و توزیع صحیح قدرت لازم و ضروری است اما به هیچ عنوان نمی‌تواند در جایگاه هدف قرار گیرد؛ بلکه قدرت تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در همه حوزه‌ها از جمله ساخت و ساز باید در دست متخصصان آن حوزه باشد.

رضایی خاطرنشان کرد: اگر مشکلات و رویه‌های نادرست را به صورت تخصصی اصلاح کنیم کشور رشد می‌کند و به توسعه پایدار خواهیم رسید در غیر این صورت باور دارم نه مشکلات حل می‌شود و نه به رشد و توسعه می‌رسیم.

انتهای پیام/ سجاد بنام