پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

علي‌رغم وجود محدوديت‌ها در ورزش بانوان؛ در سال‌هاي اخير شاهد درخشش بانوان ورزشکار و تیم‌های ورزشی بانوان استان فارس در رشته‌های انفرادی و گروهی در سطوح ملی و بین‌المللی بوده‌ایم.

بانوان افتخار آفرین فارس در عرصه‌ی ورزشی بارها و بارها پرچم مقدس جمهوری اسلامی را در جهان به اهتزاز درآوردند تا بخشی از توانمندی‌ها و استعدادهای خود را نمایش داده و این باور را ایجاد کنند که اگر فضا و امکانات در اختیار داشته باشند، قطعا برای ایران و فارس نام‌آور خواهند بود.

افتخار آفرینی بانوان ورزشکار فارس در رشته‌های اسکی، تیراندازی و هندبال، در سطوح بین‌المللی، پرچم ورزش بانوان را بر فراز ایران و جهان به اهتزاز درآورد، تا لزوم رسیدگی بیش از پیش به این ورزشکاران و رفع نیازهای آنها و حمایتی گسترده‌تر مورد تاکید قرار گیرد.

زینب بذرافکن با ۱۳ سال فعالیت در رشته هندبال  و حضور در تیم ملی و کسب مقام چهارم در جام باشگاه‌های آسیا در تیم شهید چمران لارستان از نخبگان استان فارس در عرصه ورزش هندبال به شمار مي‌رود .

 زینب بذرافكن در گفت وگو با ایسنا تاکید کرد که هندبال نسبت به سایر رشته‌های ورزش گروهی کمتر شناخته شده و عموم مردم از ویژگی‌های این ورزش بی‌اطلاع‌اند .

او با بيان اينكه هندبال نسبت به سایر رشته‌های ورزشی همچون فوتبال، والیبال و فوتسال کمتر دیده شده و همین امر حمایت‌ها از این رشته و ورزشکاران آن را کمرنگ کرده است، خاطرنشان كرد: هندبال با داشتن تنش بین بازیکنان و جنب‌وجوش بسیار نیازمند آمادگی جسمانی کافی است. این ورزش به دلیل هیجانی بودن آن برای رده‌های سنی خردسالان، نونهالان و نوجوانان توصیه می‌شود .

اين بانوي فعال ورزشي با تصريح اینکه شرایط و امکانات ورزشی برای بانوان در کشور با استانداردهای جهانی فاصله بسیار دارد، بيان كرد: در شهر شیراز سالن مناسبی برای تمرین تمام بانوان ورزشکار در همه‌ی رشته‌ها وجود ندارد.

وي با اشاره به تغييراتي كه به تازگي در فدراسيون هندبال شاهد بوده‌ایم، ابراز اميدواري كرد كه در چند سال آینده شاهد بهبود وضعيت شرایط  هندبال ایران باشيم .

بذرافكن به جايگاه هندبال فارس در كشور هم اشاره و اضافه کرد: استان فارس با موفقیت‌های کسب شده توسط تیم شهید چمران لارستان و سایر تیم‌ها و حمایت اسپانسرها توانسته در هندبال پیشگام باشد و علاقه‌مندان بسیاری را به این ورزش جذب کند .

به گفته وي، شرایط ورزش هندبال نسبت به سال‌های گذشته بهبود یافته است؛ چراکه با تلاش‌هایی که انجام شد سالن ورزشی  در اختیار تیم باشگاه شهید چمران لارستان  قرار گرفت اما هنوز هم مشکلات بسیاری  وجود دارد. سالن‌های ورزشی مناسبی نداریم  و حتی مجبور هستیم از یک سالن برای چند نوع ورزش استفاده کنیم .

بذرافكن با بيان اينكه استان فارس بهترین مربیان هندبال را دارد و در سالی که گذشت توانست خانم نشمین شافعیان را به عنوان مربی جذب تیم‌های خود کند، گفت: هیچ‌یک از مربیان حاضر در استان در قبال آموزش به افراد پولی دریافت نمی‌کنند؛ چراکه هدف فقط جذب افراد و گسترش اين رشته ورزشي است .

او اضافه كرد: امسال استان فارس دو تیم هندبال در ليگ برتر داشت كه به دليل عدم حمایت‌های مالی و نبود اسپانسر تیم  شیراز نتوانست  در این دور از مسابقات شرکت کند در حالی‌که در دسته خود با اقتدار و به عنوان تیم اول به لیگ برتر صعود کرد بود .

بذرافكن با ابراز تاسف از اينكه حمايت‌هاي مالي در اين رشته ورزشي متوجه مردان بوده تا زنان، گفت: شیراز شهر بزرگی است و کارخانه‌های بسیاری دارد اما شرایط به گونه‌ای است که اگر هم اسپانسری وجود داشته باشد جذب تیم‌های مردان می‌شوند، زيرا تبلیغاتی در ورزش زنان وجود ندارد .

وي با تاكيد بر وجو شرايط يكسان در بخش اسپانسرهاي مالي براي مردان و زنان، گفت: متاسفانه به دلیل نبود تبلیغات در ورزش زنان اسپانسرهای زیادی وجود ندارد و اين مهم خود موجب شده كه تنها تیم فوتبال نماینده استان فارس توسط هيئت فوتبال اداره شود، در حالی‌که این وظیفه اسپانسر است .

بذرافكن با بيان اينكه با ایجاد شرایط لازم می‌توان اقدام جذب اسپانسر کرد و از حمایت‌های مالی آنها برخوردار شد، گفت: در حال حاضر تنها چند مورد اسپانسر در استان فارس برای تیم‌های هندبال وجود دارد كه اميد است بر تعداد آنها افزوده شود .

تیم هندبال بانوان شهید چمران لارستان پس از کسب موفقیت در کشور، به عنوان نماینده ایران در بازی‌های آسیایی شرکت کرد و بر سکوی اول این رقابت‌ها ایستاد تا توانایی‌های بانوان ورزشکاران را اثبات کند.

بی‌تردید تداوم حرکت‌های حمایتی از ورزش خصوصا ورزش بانوان که کمتر مورد توجه قرار داشته و دارد، می‌تواند بسترهای رشد و اعتلای ورزش و رشد ورزشکاران را فراهم کرده و زمینه‌ای باشد برای جذب هرچه بیشتر بانوان به عرصه‌های ورزشی.

مصوبه‌ی اخیر شورای اسلامی شهر شیراز مبنی بر اختصاص ۵۰ میلیون تومان پاداش به تیم فوتبال بانوان منتخب شیراز را می‌توان نخستین گام در مسیر توسعه و ارتقاء ورزش بانوان محسوب کرد؛ اقدامی که در گذشته با قدردانی از بانوی طلایی تیراندازی فارس در سطح ورزش‌های انفرادی شکل گرفته بود.

انتهای پیام/ سحر محمدزاده