پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئیس شورای انجمن اسلامی معلمان استان فارس در دیدار با وزیر آموزش و پرورش، نسبت به عدم توفیق وزرای مختلف در خصوص وضعیت معلمان گلایه کرد.

دکتر سید عبدالرزاق موسوی- رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، حقوقی و املاک شورای اسلامی شهر شیراز

 به گزارش ریواس جنوب، سیدعبدالرزاق موسوی در دیدار اعضای شورای مرکزی این انجمن با وزیر آموزش و پرورش، خطاب به وی گفت: وزرای مختلفی در جایگاه جنابعالی قرار گرفته‌اند و همه آنان توجه به منزلت و معیشت معلمان را یکی از ماموریت‌های اصلی خود اعلام کرده‌اند اما متأسفانه هیچکدام نتوانسته‌اند موفقیت قابل قبولی در این خصوص داشته باشند.

عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی معلمان با اشاره به دو وجه حقوق قشر معلمان، تصریح کرد: اول، حقوق مادی آنان ازجمله دریافتی‌ها و خدمات رفاهی است که باید به آنان پرداخت و ارائه شود. سوال این است؛ چرا دریافتی کارکنان دارایی با افزایش ۵۰ درصدی روبرو می‌شود اما برای معلمان به معمای حل ناشدنی بدل شده است؟! معلوم است که این نگاه بایداصلاح شود.

موسوی اضافه کرد: وجه دوم حقوق آنها، حقوق معنوی در محیط‌های مختلف ازجمله کلاس درس، مدرسه و اجتماع است که متأسفانه ما در تامین آن هم موفق نبوده‌ایم. رعایت و تأمین حقوق معنوی معلمان که بار مالی ندارد. معلم باید امنیت شغلی داشته باشد؛ نمی‌شود بدون رعایت قانون یک دفعه یک معلم را از داخل مدرسه یا خیابان، بازداشت کرد.

وی مشارکت معلمان را در برنامه‌ریزی‌ها و اداره‌ی آموزش و پرورش برای حل مشکلات راهگشا دانست و اظهار داشت: ما معتقد هستیم که طرح سازمان نظام معلمی می‌تواند مشارکت معلمان را در تعیین سرنوشت خود به‌طور نسبی تامین کند. در دوره آقای دانش قدم‌های خوبی برداشته شد و ما انتظار داریم که به دست وزیر فعلی آخرین مراحل نیز به سرعت طی و تصویب شود.

موسوی در ادامه با اشاره به برخی ایرادات در نحوه انتخاب و شیوه برگزاری انتخابات هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان، تصریح کرد: اگرچه لازم است از اقدام وزیر فعلی در این موضوع تقدیر کنیم اما خواسته‌ی ما این است که در این خصوص گزارش شفافی داده شود تا برخی اظهارات ازجمله رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات که می‌گوید “در تمام شرکت‌های صندوق تخلف وجود دارد”، شفاف‌سازی و پیگیری شود.

نماینده مردم شیراز در شورای اسلامی این شهر در پایان بر ضرورت استفاده از ظرفیت شوراها اعم از شوراهای آموزش و پرورش استان و شهرستان و شوراهای اسلامی شهر، شهرستان، استان و به‌صورت خاص شورای عالی استان‌ها در جهت توسعه آموزش و پرورش، جلب مشارکت مردم و نهادهای دولتی و عمومی برای حل مسائل آموزش و پرورش، توسعه فرهنگ عمومی، مبارزه با محرومیت و توسعه عدالت آموزشی، تأکید کرد.

** پاسخ وزیر آموزش و پرورش به اظهارات رییس انجمن اسلامی معلمان فارس

در ادامه این نشست، وزیر آموزش و پرورش، درباره بخش‌هایی از اظهارات سید عبدالرزاق موسوی توضیح داد.

سیدمحمد بطحایی، در خصوص طرح سازمان نظام معلمی، گفت: این طرح در کمیسیون‌های دولت است. البته باموانعی هم روبروست اما ما با جدیت پیگیری می‌کنیم و انشاءالله حل خواهدشد.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص موضوع برخی تخلفات در صندوق ذخیره فرهنگیان نیز اظهار داشت: آنچه که به عنوان تخلفات و اختلاس‌ها در این صندوق مطرح می‌شود، عمدتاً در موضوع بانک سرمایه است و ما تلاش می‎کنیم مسائل آن را کاملاً شفاف کنیم. به مسئولین صندوق نیز گفته‌ایم که گزارش اقدامات را به‌طور شفاف به فرهنگیان ارائه کنند.

انتهای پیام/ س۲۵۳۹