پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نخستین جلسه شورای اسلامی شهر شیراز در سال ۹۷ با حاشیه هایی همراه بود.

به گزارش ریواس جنوب به نقل از ایرنا، حاشیه های این جلسه پس از آن شکل گرفت که سخنگوی شورای شهر شیراز خواست در موضع مخالف با طرح دوفوریتی اصلاح اعضای هیات رئیسه شورای شهر سخن بگوید ولی در

ابتدا مشخص نکرد که در موضع مخالف یا موافق قصد سخن گفتن دارد. این اظهارات با تذکر رئیس شورا همراه شد. احمدرضا دستغیب از ناصری خواست که هدف از سخنرانی خود را در ابتدا مشخص کند و این که قصد دارد مخالف و یا موافق این طرح صحبت کند.

علی ناصری در مقام عضو شورای شهر در این جلسه گفت: من مخالف این طرح هستم و ممکن است در حین سخنرانی میکروفون من قطع شود و همین جا از اصحاب رسانه تقاضا می کنم فیلم و صدای این سخنرانی را داشته باشند و اگر میکروفون من قطع شد من در پایان جلسه بیرون از صحن شورا با خبرنگاران صحبت خواهم کرد.

در این هنگام، ناصری با لحنی آمرانه خطاب به دیگر اعضای هیات رئیسه شورا گفت که هنگام سخنرانی صدای مرا قطع نکنید.

این عضو پنجمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز سپس از جایگاه هیات رئیسه پایین آمد و به سمت جایگاه ویژه میهمانان برای سخنرانی رفت.

در این حین رئیس شورای شهر شیراز در تذکری خطاب به ناصری گفت: تشخیص قطع میکروفون با رئیس جلسه است و شما در دستور می توانید پنج دقیقه در جایگاه مخالف طرح صحبت کنید.

ناصری در جایگاه مخالف طرح مذکور بار دیگر بر امکان قطع میکروفون و ضبط و مستند سازی توسط خبرنگاران تاکید کرد و گفت: این لحظه در تاریخ شورای پنجم ماندگار خواهد شد چون دلایلی دارم که در پوشش یکسری کارها اقدامات دیگری در این شورا انجام می شود و اگر صدای من قطع شد قطعا بیرون از جلسه با خبرنگارها صحبت خواهم کرد.

ناصری در سخنان خود برخی مطالب مانند بی قانونی، فشار دست های پنهان و پیدا بر اعضای شورا، لابی گری، عدم شفافیت، رانت و… را به شورای شهر شیراز نسبت داد.

سخنگوی شورای شهر شیراز گفت: از فرماندار شیراز، مسئولان استان و شوراهای بالادستی درخواست می کنم که به وضعیت بی قانونی کنونی شورای این شهر و تحت فشار قرار دادن برخی اعضای شورا برای لابی های قدرت و رانت جلوگیری کنند. در حالی که این عضو شورای شهر وعده داده بود که سخنان وی مستدل و مستند است برای مطالب مطرح شده از سوی خود مدرکی ارائه نکرد.

علی ناصری در پایان سخنرانی خود که شرح آن را در ادامه این مطلب خواهید خواند این آیه از قرآن کریم را بر زبان جاری کرد: مکروا و مکر اللَّه واللَّه خیر الماکرین (و [دشمنان] مکر ورزیدند و خدا [در پاسخشان] مکر در میان آورد و خداوند بهترین مکرانگیزان است).

با وجود آن که اظهارات ناصری برخلاف میل اعضای شورای شهر به نظر می رسید، میکروفن وی تا پایان سخنانش خاموش نشد و حتی هیچ یک از اعضای شورا، این سخنان را قطع نکردند.

** دستغیب: امیدوارم مکر شما هم به خودتان برگردد!

رئیس شورای شهر شیراز بعد از اتمام سخنرانی سخنگوی سابق این شورا گفت: امیدوارم مکر شما هم به خودتان برگردد.

احمدرضا دستغیب افزود: تهمت هایی که به شورای شهر در خصوص بی قانونی و رانت منعکس کردید جنبه قانونی و کیفری دارد و قطعا هیات رئیسه بررسی خواهد کرد.

** تصویب طرح تغییر هیأت رئیسه شورای شهر شیراز

به دنبال این حواشی، طرح دو فوریتی تغییر هیات رئیسه شورای شهر شیراز با اکثریت آرا در ادامه این جلسه تصویب و وظیفه سخنگویی بر عهده رئیس این شورا گذاشته شد.

علی ناصری تا دوشنبه ۲۰ فروردین – روز برگزاری نخستین جلسه شورای شهر شیراز- سخنگوی این شورا بود.

** ناصری: طبق قانون تا یکسال حکم دارم، مگر اینکه خودم استعفا دهم یا فوت کنم!

وی که ریاست کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز را برعهده دارد شنبه ۱۸ فروردین در یک نشست خبری از انتخاب ۱۴۰ مشاور برای این کمیسیون سخن گفته بود. به گفته ناصری، این مشاوران هیچگونه دریافت مالی نیز نخواهند داشت.

جذب تعداد ۱۴۰ مشاور برای این کمیسیون با مخالفت کمیته سه نفره شورای شهر شیراز که اعضای آن سید احمدرضا دستغیب، سیدعبدالرزاق موسوی و نوذر امامی هستند مواجه شده است.

علی ناصری دوشنبه در جلسه علنی شورای شهر شیراز و در مخالفت طرح دو فوریتی اصلاح اعضاء هیئت رئیسه این شورا گفت: اعتقاد دارم که شورا باید شورایی اداره شود اما به دلیل این اعتقاد توسط برخی اعضای شورا مورد تهمت قرار می گیرم.

وی ادامه داد: در سمت رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری سعی کردم براساس خرد جمعی جلو بروم اما متاسفانه دست های پنهان و آشکار سعی کرده اند که فعالیت من را محدود کنند.

سخنگوی سابق شورای شهر شیراز بیان کرد: بعضی اعضای شورا می گویند که اشتباهم دعوت از ۱۴۰ مشاور متخصص برای بهره بردن از خرد جمعی برای ساخت شهر شیراز بوده و اینکه اشتباه می کنم که معتقدم شورا باید شورایی اداره شود و همچنین مرا به پرتلاش و شفاف بودن متهم می کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: با رای شورای شهر در تاریخ یکم شهریور ۱۳۹۶ به عنوان منشی و سخنگوی شورای شهر شیراز تعیین شده ام و حکم یکساله دارم که طبق قانون تا یکسال لازم اجرا خواهد بود مگر اینکه خودم استعفا دهم و یا فوت کنم.

وی با اشاره به اینکه قصد کناره گیری از سمتم را ندارم ، گفت: به خاطر بار مسئولیت تا آخرین قطره خون پای اعتقاداتم که شفافیت، استفاده از خرد جمعی، لزوم بکارگیری جوانان و بانوان، کاهش آسیب های اجتماعی تا حد استانداردهای بین المللی خواهم ایستاد و از این اهداف کوتاه نخواهم آمد.

ناصری با بیان این که گزارش های تکمیلی و مستنداتش را در آینده نزدیک منتشر می کند اظهار کرد: با کوچک تر شدن کمیسیون ها مخالفتی ندارم بلکه با گرفتن جایگاهی که مردم و قانون به اعضای شورای شهر داده اند مخالفت می کنم.

انتهای پیام/ سحر محمدزاده