پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای عالی استان‌ها، بر لزوم تغییر نگاه رویکرد مدیران و مسئولان به شوراها و اصلاح ضوابط و مقررات در این حوزه، تاکید کرد.

سید عبدالرزاق موسوی- رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای عالی استان‌ها

 به گزارش ریواس جنوب، سید عبدالرزاق موسوی در چهارمین اجلاس عمومی این شورا که پیش از ظهر امروز در ساختمان قدیم مجلس و با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، اظهار داشت: مشارکت مردم در تعیین سرنوشت متعالی ترین و برجسته ترین حقی است که خداوند به انسان عطا نموده و در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در اصول متعدد آن به رسمیت شناخته شده است. در طول تاریخ ۴۰ ساله انقلاب و جمهوری اسلامی ایران با مشارکت و حضور مردم نقش اصلی در حفظ نظام و ماندگاری آن ایفا کرده است.

وی نهادهای مدنی و احزاب را بسترهای قانونی تحقق مشارکت نظام‌مند مردم در اداره جامعه و کشور عنوان کرد و افزود: در این میان شوراها اعم از شورای روستا، بخش، شهر، شهرستان و استان و سرانجام چکیده و عصاره همه آنها یعنی شورای عالی استانها، مهمترین ظرفیت تخقق مشارکت مردم در اداره سرنوشت و امور خود است که به دلیل اهمیت یک فصل مستقل در قانون اساسی به آن اختصاص یافته است. در فقدان احزاب و نهادهای مدنی قوی و گسترده، شوراها می توانند به عنوان حلقه واسط بین مردم و دولت درحوزه فعالیت های مربوطه نقش مهمی را در افزایش اعتماد مردم به دولت و همکاری با دولت ایفا کنند.

** مسئولان نظام باید شوراها را به عنوان نماد حاکمیت رأی و اراده مردم باور کنند

نماینده مردم شیراز در شورای اسلامی این شهر خطاب به معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: نقش شوراها در افزایش اعتماد عمومی مردم و اداره بهتر جامعه و تحقق عدالت اجتماعی منحصر به فرد است. بنابراین از جنابعالی به عنوان مقام دوم اجرایی کشور و سایر مسئولین نظام درخواست می‌کنیم که موانع را از سر راه فعالیت شوراها بردارید، ظرفیت گسترده‌ی شوراهای اسلامی را باور کنید و زمینه رشد و بالندگی و موفقیت این نهاد مردمی را -که نماد حاکمیت رای و اراده مردم است- فراهم آورید.

موسوی تغییر نگاه و رویکرد برخی مدیران و مسئولان به شوراها و نقش آنها را امری ضروری توصیف کرد و گفت: آنان باید باور کنند که شوراها می‌توانند در تحقق اهداف دولت، مسئولان را کمک کنند.

** برخی ضوابط و مقررات درباره شوراها، محل تردید جدی است

نماینده شورای عالی استان‌ها در کمیسیون حقوقی مجلس، اصلاح ضوابط و مقررات با رویکرد حمایت از اعضای شوراها را نیز از جمله زمینه‌های بهبود کیفیت انجام وظایف نمایندگان مردم در پارلمان‌های محلی بیان کرد و افزود: به‌عنوان مثال، به عقیده‌ی من عدم موافقت با مأموریت یک عضو شورای عالی برای شرکت در اجلاس عمومی شورا، محل تأمل جدی است.

** تفسیرهای محدود کننده از اختیارات شوراها، موجب ناکارآمدی این نهاد مردمی می‌شود

رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای عالی استانها با اشاره به برخی تفسیرهای محدودکننده از اختیارات و صلاحیت‌های شورا، تصریح کرد: متأسفانه اخیراً مصداقی از این تفسیرهای مضیق را در موضوع انتخاب و استعفای شهردار تهران به روشنی مشاهده کردیم. به اعتقاد من این تفسیرها موجب ناامیدی و ناکارآمدی شوراها خواهد شد.

موسوی در پایان تأکید کرد: انتظار داریم که تمامی مسئولین و مقامات ازجمله مقامات قضایی که باید حافظ حقوق مردم باشند، از شأن و جایگاه شوراها و نهادهای برآمده از رأی و اراده مردم حمایت و صیانت کنند.

انتهای پیام/ سجاد بنام