پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در روزهایی که نارضایتی از ادارات و مدیران بر اساس نظرسنجی‌های دولتی هم به اوج خود رسیده است، مدیران‌کلی هستند که برای رضایت ارباب‌رجوعان در تلاشند؛ پروانه نیکمرام، مدیری است که همانند دیگر کارمندان ورود و خروج خود را ثبت می‌کند.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، این روزها با یک نگاه واقع‌بینانه باید گفت که نظم اداری در سیستم مدیریتی این استان وضعیت قابل قبولی ندارد؛ این را نه تنها مشاهدات ملموس خبرنگاران و کارشناسان بلکه نظرسنجی‌های دولتی نیز که به تازگی یکی از آنها منتشر شده، نیز تأیید می‌کنند.

هر چند با استاندار نظم‌پذیر و نظم‌دوست کهگیلویه و بویراحمد، امیدهایی برای تغییر این وضعیت در ادارات به وجود آمده اما واقعیت این است که مردم در بسیاری از ادارات سردرگم هستند، حقوق شهروندی در پایین‌ترین سطح خود رعایت می‌شود و داشتن رابطه، پارتی و آشنایی ابزار اصلی در راه انداختن کارهای مردم در بسیاری از ادارات است.

وقتی مدیران در ادارات خود نباشند، به نوعی می‌توان گفت آن اداره به طور کل تعطیل است و بخش زیادی از مدیران نیز عمده وقت خود را در جلسات واقعی و صوری می‌گذرانند در حالی که مردم عادی پشت درب‌ها نگه داشته می‌شوند.

این نگاهی بدبینانه نیست و شمایی کلی از وضعیت خدمات‌دهی ادارات این استان به مردم است اما در این بین هم هستند مدیرانی که واقعا برای حلال بودن حقوق‌هایی که می‌گیرند، تلاش می‌کنند و به دنبال دررفتن از زیر بار کار مردم نیستند.

اگر چه دفاع خبرنگاران از مدیران در جامعه، تعابیر متفاوت و گاها نامناسبی دارد که این خود نیز نشانه‌ای از معیوب بودن سیستم اداری است، اما نمی‌شود از بدی‌ها گفت و خوبی‌های مدیران را ندید.

سایت ریواس جنوب که رویکردی مردمی و انتقادی در کنار بیان خدمات مسئولان دارد و حداقل در این مسیر تلاش می‌کند، در کنار شکایات فراوان از مدیران و ادارات تحت امرشان، بیشترین گزارشات مثبت و تقدیرها را از ادارات آب و فاضلاب روستایی، شرکت گاز، آب منطقه‌ای، اداره‌کل گردشگری، اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و آبفای شهری دریافت کرده است.

در این بین، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد که برای نخستین بار به یک بانوی مدیر رسیده است با اقدامی الگویی، توانسته است ضمن اثبات توانمندی‌های جامعه زنان، تا حد زیادی رضایت ارباب رجوعان خود را در بعد پاسخگویی جلب کند.

خانم پروانه نیکمرام، تنها مدیرکلی است که در استان کهگیلویه و بویراحمد همانند دیگر کارمندان عادی، حضور و غیاب خود در اداره را با سیستم الکترونیکی رایج در ادارات ثبت می‌کند و همه مراجعین به صورت شفاف می‌دانند که او کی می‌رود، کی می‌آید و کجا می‌رود؟

خانم نیکمرام از روز ۱۸ آذر ماه ۹۶ که رسما روی صندلی ریاست بر یکی از شلوغ‌ترین ادارات این استان تکیه زد، همانند دوران معاونتش، هر صبح که به اداره می‌آید، انگشت می‌زند و هر وقت به مأموریت و مرخصی برود همانند یک کارمند آن را ثبت می‌کند تا وقت او برای اداره و اهداف آن، صرف شود و حقوقی که روی سفره فرزندانش می‌برد، حلال باشد.

نکته دیگری در اقدام این بانوی مدیر این است که در دوره طولانی معاونت او این شیوه مدیریتی و نظم و وقت گذاشتن برای مردم، در رفتار او نهادینه شده و این اقدام یک ژست نمایشی نیست و امیدواریم که همیشگی باشد.

این مدیرکل زن هرگز در جریان درج این گزارش قرار نگرفته است و خبرنگار ریواس جنوب که به صورت اتفاقی به این اطلاعات دست پیدا کرده است، اقدام او را شایسته تقدیر دانست و منعکس کرد تا اگر رسانه‌ها برای درج نقاط ضعف مدیران همواره تحت فشار  و مظان اتهام هستند، با انعکاس نقاط مثبت عملکرد مدیران، بتوانند واسطه خوبی میان مردم و دولتمردان باشند.

انتهای پیام/ بنام- ک