پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

معاون توسعه روستايي و مناطق محروم رياست جمهوري بیکاری و تبعیض را دو علت اصلی مهاجرت روستاییان به شهرها عنوان کرد.

ابوالفضل رضوي چهارشنبه ٢٩ فروردين در كارگروه تخصصي اشتغال استان، بيان كرد:  ٦٤ درصد از فضاي بهبود كسب و كار در كشور مربوط به تسهيلات اداري، ٢٠ درصد مربوط به تكريم ارباب رجوع و ١٦ درصد مربوط به وام است .

وي با بيان اينكه از سال ٩٤ موضوع اشتغال روستایی مطرح و با انجام تحقیقاتی به علل مهاجرت روستاییان پرداخته شده است، گفت: علت ٦٠ درصد از مهاجرت روستاييان و عشاير مربوط به اشتغال و پایین بودن درآمد است.

معاون توسعه روستايي و مناطق محروم رياست جمهوري با تصريح اينكه نبود اشتغال متناسب با تحصيلات فرزندان عشايري و روستايي از ديگر علل مهاجرت اين قشر است، گفت: به طور متوسط در هر خانوار روستايي و عشايري دو جوان فارغ‌التحصیل دانشگاهي وجود دارد .

رضوي با بيان اينكه ٢٠ درصد از علل مهاجرت مربوط به تبعيض بين شهرنشينان و روستاييان اعلام شده است، تکریم نشدن روستاييان و عشاير در زمان مراجعه به دستگاه‌هاي خدمات رسان را از ديگر عوامل تاثیرگذار بر مهاجرت دانست.

او اضافه كرد: سال ٩٥ معاون اول رياست جمهوري طی نامه اي به رهبر معظم انقلاب، خواستار اجازه استفاده از ١.٥ ميليارد دلار از اعتبارات صندوق توسعه ملي برای اشتغال روستاييان شد و به‌دنبال آن مجلس مصوباتی داشت.

رضوي با اشاره به مصوبات اخیر مجلس در مورد طرح‌های توجیهی اشتغال، گفت: براساس این مصوبات، مقرر شده كه دستگاه‌هاي اجرايي پروژه‌هاي خود را مستقيما به كميته فني استان‌ها دهند و كميته نيز ۲ روز فرصت تاييد و اعلام به بانك عامل را دارد .

این مقام مسئول همچنین اعلام کرده که منازل  ٢٥ درصد از روستاييان كشور هنوز سند ملکی ندارد.

** مرکزگرایی، بزرگ‌گرایی و آب‌گریزی پس از انقلاب نیز ادامه پیدا کرده است

وي در ادامه با بيان اينكه سهم ما در اقتصاد جهاني متناسب با جمعيت دنيا نيست، خاطرنشان كرد: يكي از مشكلات ايران اين است كه همزمان با تغيير نظام سياسي، نظام هاي فرهنگي، اجتماعي و برنامه ريزي تغيير نكرده است .

رضوي گفت: اگرچه نظام سياسي ايران تغيير كرده اما مركز گرايي، بزرگ گرايي و آب گريزي همچنان باقي مانده، در حالي كه نظام برنامه ريزي بايد عالمانه، عاقلانه و عادلانه باشد .

معاون توسعه روستايي و مناطق محروم رياست جمهوري گفت: اشتغال پايدار روستايي و افزايش درآمد برای افزايش توان اقتصاد ملي از اهداف اصلي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي است .

انتهای پیام/ ایسنا