پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، حقوقی و املاک شورای اسلامی شیراز اعتقاد دارد تحقق «بودجه‌ریزی عملیاتی» از جمله بهترین ابزارها برای مدیریت چالش‌های شهرداری شیراز است.

 دکتر سید عبدالرزاق موسوی در گفتگو با ریواس جنوب موضوعات مرتبط با “بودجه” را یکی از ۴ محور اصلی فعالیت‌های کمیسیون تحت مدیریت خود در شورای شهر عنوان کرد و گفت: بحث بودجه‌ریزی عملیاتی سال‌هاست که از سوی متخصصین کشور مطرح شده و در شهرداری شیراز نیز جزو طرح‌هایی بوده که ردیف بودجه برای آن تعریف شده اما متأسفانه در عمل اتفاقی نیفتاده است.

** پول شهرداری متعلق به مردم است؛ باید به بهینه‌ترین شکل ممکن مصرف شود

او با اشاره به اهمیت این موضوع در پیش‌برد مسائل شهری، گفت: یک رویکردی که ما امسال مورد تأکید قرار خواهیم داد بهبود خدماتی است که به شهروندان ارائه می‌شود؛ اینکه ما موظف هستیم با کیفیت‌ترین خدمات را با کمترین قیمت و سریع‌ترین زمان به عموم شهروندان ارائه کنیم. ما باید به جایی برسیم که پولی را که مردم به ما می‌دهند بتوانیم بهینه مصرف کنیم. این به عنوان یک استراتژی برای شهرداری است و ما به جد دنبال آن خواهیم بود.

موسوی ادامه داد: باید خدمات شهرداری را احصا کنیم و فرایندهای مالی، کیفی و زمانی دقیق هر کدام از خدمات را تعیین کنیم؛ به‌عنوان مثال لازم است که حداقل و حداکثر هزینه و زمان صرف‌شده یک پرونده ساختمان را از لحظه درخواست تا صدور، تعیین کنیم. یا مثلاً اگر برای رفع مشکل یک آسفالت در یک منطقه‌ای از شهر درخواستی به شهرداری می‌رسد باید فرایند زمانی و هزینه‌کردِ آن را مشخص و کاملاً روشن کنیم.

وی افزود: در حال حاضر بسیاری از کارها در شهرداری به نیروهای انسانی سپرده می‌شود در حالیکه شهرداری با ساختار خوب فعلی خود می‌تواند برای کاهش هزینه‌ها از فناوری‌های روز دنیا به جای استفاده پرهزینه از نیروی انسانی کمک بگیرد.

** در بودجه‌ریزی عملیاتی، همه فرایندها با تمامی جزئیات تعیین می‌شود

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، حقوقی و املاک شورای شهر شیراز در ادامه “بودجه‌ریزی عملیاتی” را یکی از راهکارهای کمکی بسیار خوب در زمینه خدمات شهرداری عنوان کرد و بیان داشت: بودجه‌ریزی عملیاتی به ما می‌گوید که هر فعالیتی که قرار است انجام گیرد، باید قیمت تمام‌شده‌ی آن محاسبه شود و بر اساس سقف این قیمت تمام‌شده، نیروی انسانی و سایر لوازم انجام آن فعالیت به کار گرفته شود. بنابراین همین‌جاست که می‌توانیم هزینه اداره شهر را از جهت‌های مختلف کنترل کنیم.

موسوی اضافه کرد: در این شیوه از بودجه‌ریزی، شفافیت نیز خود به خود ایجاد خواهد شد؛ زیرا روند کارها و فرایند هزینه‌کرد الزاماً با تمامی جزئیات باز می‌شود و مردم در جریان تمامی امورات ازجمله قراردادهای شهرداری قرار می‌گیرند. در نتیجه رانت‌هایی که در شهرداری‌ها همیشه وجود دارد نیز از همین مسیر قطع می‌شود.

** شهردار شیراز برای تحقق بودجه‌ریزی عملیاتی عزم جدی دارد

این عضو شورای عالی استان‌ها، با اشاره به وضعیت فعلی اجرای بودجه‌ریزی عملیاتی در شیراز گفت: شهرداری شیراز در حال حاضر قراردادهای اولیه بحث بودجه‌ریزی عملیاتی را بسته و سال قبل نیز ردیف بودجه به آن تخصیص داده بود. خوشبختانه شهردار فعلی نیز در این زمینه عزم جدی دارد و ما امیدوار هستیم که نتایج خوبی حاصل شود.

** مدیران شهرداری به شیوه‌های دیگری عادت داشتند؛ ما می‌دانیم خلاف عادت آسان نیست!

موسوی در پاسخ به این سؤال که چه زمانی مبنای بودجه‌ریزی در شورا و شهرداری شیراز به این سمت و سو تغییر می‌کند، تصریح کرد: من نمی‌توانم پاسخ دقیقی به این سؤال بدهم. چرا که بودجه‌ریزی عملیاتی یک شیوه‌ی گام به گام هست و نیروی انسانی باید به آمادگی کامل برسند. متأسفانه مدیران شهرداری به شیوه دیگری عادت داشتند در حالیکه با این شیوه باید بدانند که کجاها هزینه کنند و کجاها بودجه نخواهند داشت. آنها باید دقیقاً بر اساس سقف‌های بودجه عمل کنند و ما می‌دانیم که این خلاف عادت ممکن است آسان نباشد. اما در هر حال این یک مسیری است که باید برویم چون برای حداکثر بهره وری از منابع محدود مالی که داریم، راهی جز این وجود ندارد.

او ادامه داد: با این حال من احتمال می‌دهم که اگر همه عوامل وظیفه خود را خوب انجام دهند، ظرف دو سال به راحتی می‌توانیم بحث بودجه‌ریزی عملیاتی را در شیراز محقق کنیم، هرچند ظرف یک سال نیز می‌توانیم آثار اولیه‌ی آن را مشاهده کنیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز در پایان نیروی انسانی و مدیران شهرداری را در تحقق این شیوه‌ی بودجه‌ریزی بسیار تعیین‌کننده توصیف کرد و گفت: به همین دلیل ما از شهردار خواسته‌ایم که در بحث انتخاب، آموزش و نظارت بر کار مدیران شهرداری خیلی جدی باشد. حتماً یک مدیر و مسئول ارشد شهرداری شیراز باید دانش لازم، تجربه‌ی کافی و هنر مدیریت و ابتکار و خلاقیت را به‌صورت همزمان داشته باشد.

انتهای پیام/ گفتگو از: سجاد بنام