پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

بعد از ۱۳ سال اختلاف و درگیری بین دو تیره از طایفه‌ی ایل قشقایی در منطقه‌ی فیروزآباد در استان فارس، صلح بر روابط این ۲ تیره حاکم شد.

 در مراسم صلح و سازش این دو تیره از ایل بزرگ قشقایی که با وساطت شورای حل اختلاف شهرستان فیروزآباد انجام گرفت، بزرگان و معتمدین ایل قشقایی سوگند یاد کردند که کدورت‌ها و اختلافات گذشته خود را فراموش کرده و با برادری، وحدت و همدلی در صلح و سازش کنار یکدیگر زندگی کنند.

معاون قضایی دادگستری و رئیس شوراهای حل اختلاف استان فارس در این مراسم گفت:  شما میراث‌دار سوابق ارزشمندی هستید و این جلسه محصول خرد ورزی، خردگرایی و  احترام به بزرگان و از سنت‌های زیبای پیامبر اکرم(ص) است.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالمهدی موسوی با قدردانی از حضور بزرگان دوتیره‌ی ایل بزرگ قشقایی که با کرامت و اقدام الهی خود در راه خداپسندانه صلح و سازش گام برداشتند، گفت: یکی از اعمال ارزشمندی که پیامبر اسلام در خطبه شعبانیه بیان فرمودند این است که به بزرگان احترام بگذارید و بسیار جای خرسندی است.

او اضافه کرد: در دنیای به ظاهر مدرن امروز که دوران غربت انسانیت است هنوز این سنت پابرجاست و این سنت حسنه همچنان ظرفیت تبدیل خصومت ها به رفافت ها را دارد که همه اینها نتیجه تبعیت از دین اسلام به شمار می‌رود.

رئیس شوراهای حل اختلاف استان فارس به اهمیت و ارزش صلح و سازش و گذشت اشاره و اضافه کرد: خداوند متعال در قرآن بیش از ۸۰ بار به صلح و سازش میان مردم و مشتقات آن اشاره کرده است.

موسوی با قدردانی از تلاش و اقدامات دلسوزانه اعضا و کارکنان شوراهای حل اختلاف در عرصه صلح و سازش گفت: در سیرسلوک الی الله ما نیازمند دو وسیله یکی قطب نما که همان عقل و دیگری نقشه که شرع است می باشیم تا به مقصد مطلوب و نهایی برسیم که اقدام ارزشمند این دو طایفه نیز محصول تبعیت از شرع انور است.