پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

احتمالاً کسانی که در محور شیراز- سپیدان یا شیراز-یاسوج تردد داشته‌اند، گذرشان به غُلغُله‌ی عجیب خودروها در شهرک گویُم افتاده است؛ شهرکی که دست‌کم در زمینه‌های مربوط به رانندگی، گویی قوانین خاص خود را دارد و تابع قوانین عمومی نیست!

به گزارش ریواس جنوب، این در حالی است که این شهرک اگرچه روزگاری از شیراز جدا بود اما در حال حاضر به طور کامل به این کلان‌شهر متصل شده و بر این اساس اثر وضعیت بسیار نابه‌سامان فعلی آن، بر جنبه‌های دیگر شهر شیراز نیز وارد می‌آید.

  اما حالا شهردار منطقه ۱۰ شیراز از ساماندهی این منطقه از محور پردد شیراز-یاسوج، با همکاری نهادهای دیگر خبر می‌دهد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، محمدفاضل صارمی زاده در این خصوص گفت: با تعریض و جداسازی مسیر رفت و برگشت محور گویم، خروجی شمال غرب شیراز سر و سامان می گیرد.

این مقام مسئول با اشاره به ترافیک ورودی شهرک گویم و خروجی شهر شیراز اظهار داشت: با راه اندازی بزرگراه شیراز- اصفهان و اتصال آن به بزرگراه حسینی الهاشمی حجم خودروهای محور گویم کاهش یافته و ترافیک شکل روان تری به خود می گیرد.

وی با بیان این مطلب که گویم به عنوان یک سکونتگاه منفصل طی چند سال اخیر به شیراز متصل شده و عملاً جزو حریم قانونی شهر به حساب می آید، گفت: سکونتگاه های منفصل که پیش تر تحت نظارت دهیاری ها اداره می شدند، به دلیل منطبق نبودن طراحی های شهری شان با اصول و ضوابط کلان شهرها، وقتی به شهر متصل می شوند، دشواری های فراوانی در نحوه خدمات رسانی شهرداری ها ایجاد می کنند. شیراز و شهرک گویم نیز از این قاعده مستثنا نیست.

شهردار منطقه ۱۰ در خصوص نحوه مدیریت اینگونه مناطق می گوید: پیاده سازی اصول و ضوابط شهری در اینگونه شهرک ها در گام نخست و همکاری و مشارکت ساکنان این شهرک ها در تغییر چهره محل و تطبیق آن با معیارهای شهرسازی می تواند مهم ترین چالش مجموعه مدیریت شهری در مواجهه با سکونتگاه های منفصل و شهرک های اقماری تازه متصل به شهر باشد.

صارمی زاده افزود: احداث مسیر از بزرگراه حسینی الهاشمی به طور ۸ کیلومتر بر عهده شهرداری است که در حال حاضر مطالعات اولیه آن توسط معاونت فنی و عمرانی شهرداری در دست انجام است؛ همچنین ادامه مسیر تا محل اتصال به بزرگراه شیراز- اصفهان بر عهده اداره کل راه و شهرسازی قرار دارد.

وی خاطرنشان ساخت: هم اکنون محور گویم از سکونتگاه گویم تا زیرگذر گلستان توسط شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی  در حال تعریض است. همچنین به منظور تسهیل در تردد خودروها در این محور عملیات جداسازی مسیر رفت و برگشت توسط شهرداری منطقه در دست انجام است که تا پایان هفته جاری به اتمام می رسد.

صارمی زاده با اشاره به مصوبه شورای اداری شهرستان شیراز و دستور فرماندار شیراز برای پی گیری سریع ساماندهی این محور خاطرنشان ساخت: تأمین روشنایی محور نیز باید توسط اداره برق انجام شود که با توجه به عملیات تعریض، محل نصب تأسیسات مربوطه در محور پیش بینی شده است. همچنین راهنمایی و رانندگی نیز مسئول برقراری نظم و استقرار نیرو در محور می باشد که البته در این میان نمی توان از نقش همکاری و مشارکت شهروندان نیز در رفع مسایل و مشکلات ترافیکی محور مذکور غافل شد که با فرهنگ شهروندی و اخلاق مداری، قطعاً بهبود وضعیت محور را شاهد خواهیم بود.

انتهای پیام/ سجاد بنام