پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

میانگین بارش در کشور ایران که چند ماه پیش حدود ۷۰ درصد کمتر از میانگین بلند مدت بوده اکنون به ۲۶ درصد رسیده اما این به معنی بحران کم‌آبی در برخی استان‌ها نیست؛سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و اصفهان در حد بحران و کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر به مرز نصف میانگین بارش‌های بلندمدت رسیدند.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج به نقل از اصلاحات، تا به اینجا و در حالیکه حدود ۴ ماه تا آخر سال آبی (پایان شهریور) وقت باقیست، استان های آذربایجان شرقی، غربی، همدان، کردستان، کرمانشاه و ایلام بارش نرمال یکسال خود را رد کرده و وارد ترسالی شده اند اما این پایان ماجرا نیست!

آخرین تحلیل ها در کانال آب و هوای ایرانی بیانگر اینست که استان های اردبیل، زنجان، گلستان و سمنان نیز قطعا امسال به بارش یکسال خود خواهند رسید و حتی به احتمال زیاد آن را رد کنند!

با این حساب امسال حداقل ۱۰ استان کشور وارد ترسالی خواهند شد!!

همچنین میانگین بارش سراسر کشور که تا چند ماه پیش ۶۰ تا ۷۰ درصد کمتر از میانگین بلندمدت بود، اینک به ۲۶ درصد کمتر از میانگین بلندمدت رسیده! این یعنی از بحران فاجعه بار تا حدی گریختیم…

چرا تا حدی؟ چون در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان اوضاع بارش امسال فاجعه بار بوده! همچنین در فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد نیز بارش ها نصف میانگین بلند مدت بوده است!

اما اگر خاطرتان باشد ۶ تا ۷ ماه پیش در کانال آب و هوای ایرانی پیش بینی کردیم با افتضاح سومدیریت در وزارت نیرو و سازمان محیط زیست، فجایع محیط زیستی استان اصفهان تکمیل و اوضاع آبی این استان مرز بحران را هم رد می کند!
متاسفانه در خواب خرگوشی مسوولان، هم اینک این اتفاق افتاده و نه تنها نیروگاههای برق – آبی از کار افتاده، صنعت با مشکل مواجه شده و کشاورزی و فضای سبز آن هم به خاک سیاه نشسته که حتی آب آشامیدنی در این استان با بیش از ۵ میلیون نفر جمعیت جیره بندی شده است و در مناطقی روزها آب ندارند!

طبق گفته مسوولان تا چند ماه دیگر ذخیره سد زاینده رود به صفر می رسد!

بزودی نوشتارهای بیشتری درباره علل این فاجعه خواهیم داشت!

اما خبر خوب اینکه بارش های بهاری تمام نخواهد شد. طی روزهای ابتدای این هفته در شمال غرب، تا حدی شمال شرق و شمال سبز میهن بارش های رگباری تکرار می شود. اما از اواسط هفته بارش؛ غرب، دامنه های البرز، زاگرس و مرکز کشور را هم فرا می گیرد.

انتهای پیام/ د