پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۵ درصد معتادان این استان را خانم ها تشکیل می دهند در حالی که این میزان در سطح کشور ۱۱ درصد است.

به گزارش ریواس جنوب، سید ناصر رضایی در نشست مشترک با رئیس جهاددانشگاهی استان با بیان اینکه جهاددانشگاهی نهادی انقلابی و شناخته شده است، افزود:

وی اظهارکرد: جهاددانشگاهی در تربیت نیرو در زمینه های علمی، فناوری و تحقیقاتی بخصوص پزشکی موفق عمل کرده و عملکردش در سطح ملی و بین المللی کم نظیر بوده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: آسیب های اجتماعی مهم هستند بنابراین باید فرآیندها آنها را با هم ببینیم و باید تربیت و صیانت از نیروی انسانی همزمان در نظر گرفته شود اما متاسفانه بیشتر به تربیت نیروی انسانی روی آورده ایم.

رضایی تصریح کرد: اعتیاد به سمت تحصیلکردها سوق داده می شود، افزود: طی ۱۰ سال گذشته اعتیاد از حوزه کم سوادان و بی سوادان به سمت تحصیلکردها می رود که نشان می دهد تنها تربیت را مدنظر داشته ایم و صیانتی صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فعالیتهای خود را در کمیته های مختلف از جمله کمیته مبارزه به ریاست فرمانده انتظامی استان، کمیته فرهنگی و پیشگیری به ریاست مدیرکل بهزیستی استان، کمیته درمان به ریاست رئیس دانشگاه علوم پزشکی، کمیته مشارکتهای مردمی و تشکلهای مردم نهاد، کمیته حقوقی و قضایی کمیته اموال و دارایی ها انجام می دهد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در سال گذشته در راستای مبارزه با مواد مخدر با تلاش های صورت گرفته ۴٫۵ تن انواع مواد مخدر در سطح استان کشف و ضبط شد.

رضایی تاکید کرد: ۸۰ مرکز درمانی کمپ اعتیاد، درمان با متادون و DIC در سطح استان فعالیت دارند که سعی شده عدالت جغرافیایی را برای دسترسی همه مردم استان مدنظر قرار دهیم.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای تحت پوشش بیمه قرار دادن معتادان استان بیان کرد: سعی کرده ایم که کسی در استان بخاطر مشکلات مالی خارج از چرخه درمان نباشد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۸۰ تشکل مردم نهاد استان در زمینه درمانی و پیشگیری از اعتیاد در حال فعالیت هستند. طی تفاهم نامه ای با صدا و سیمای استان ۶۴ برنامه مختص اعتیاد پخش خواهد شد.

رضایی افزود: کمیته اموال و دارایی ها خودروهای توقیف شده در رابطه با مواد مخدر را از طریق مزاید به فروش می رساند که هم اکنون ۳۰۰دستگاه خودرو در این زمینه در پارکینگ وجود دارد.

وی تصریح کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد در دو مسیر ترانتزیت مواد مخدر از شرق به غرب و از جنوب به مرکز قرار دارد و به همین دلیل نیز بخشی از مواد مخدر در حال عبور از استان در برخی مناطق استان نشت می کند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کهگیلویه و بویراحمد اظهارکرد: ۱۲ هزار نفر معتاد رسمی و شناسایی شده در استان وجود دارد که این استان جزو استانهای پاک محسوب می شود.

رضایی پوشش آموزشی، زیر یک درصد رسیدن معتادان تزریقی استان، صفر بودن استفاده از کراک، مصرف خیلی کم شیشه و معمولا بصورت میکس با سایر مواد مخدرف تعداد ۳۰ معتاد متجاهر در کل استان و پوشش مطلوب درمان اعتیاد را از مهمترین موفقیت های مبارزه با مواد مخدر استان عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: ۵ درصد معتادان این استان را خانم ها تشکیل می دهند در حالی که این میزان در سطح کشور ۱۱ درصد است و نشان می دهد که اعتیاد در بین خانم ها در حال افزایش است. کاهش سن اعتیاد در جامعه خطر است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه مقابله با آسبهای اجتماعی و مبارزه با مواد مخدر فرابخشی است، اضافه کرد: ۲۶۱ محور و اولویت پژوهشی در زمینه مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد داریم که از پایان نامه های تحصیلی در راستای مبارزه با مواد مخدر و آسیب های اجتماعی حمایت مالی می کنیم بطوریکه در سال گذشته از ۱۲ پایان نامه حمایت کرده ایم.

همچنین دکتر محمد سبحانی، رئیس جهاددانشگاهی واحد کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: مبنای کار جهاددانشگاهی فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی است و این نهاد می تواند در سطح استان با پشتیبانی ۱۴۳ مرکز، واحد، پژوهشکده، دانشکده در سراسر کشور و حدود ۲۰۰۰عضو هیئت علمی نقش مهمی را در زمینه آسیبهای اجتماعی از جمله مبارزه با مواد مخدر ایفاء کند.

وی افزود: امیدوارم بتوانیم با همکاری و تعامل با دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در زمینه کاهش و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی گامهای مثبت و ارزشمندی در راستای خدمت به مدرم استان برداریم.

سبحانی اضافه کرد: آماده همکاری در زمینه های علمی، پژوهشی و فرهنگی با شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان هستیم.

ایسنا/