پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مدیرکل امور روستایی استان فارس از تدوین سند راهبردی برای ترمیم چرخه‌های تولید صنایع دستی روستایی در راستای هدفمند کردن گردشگری روستایی خبر داد و گفت: می‌خواهیم به مقصد اول طبیعت‌گردی روستایی کشور تبدیل شویم.

 سید کمال پا‌ک‌فطرت با اشاره به توانمندی‌های استان فارس در زمینه‌ی تولیدات صنایع دستی و گردشگری روستایی گفت: این سند در راستای راهبری، هدایت و نظارت دهیاری‌ها و شوراها، توانمندسازی پایدار روستاهای استان فارس و شناسایی کاستی‌هایی که منجر به از بین رفتن استعدادهای بی‌نظیر در عرصه ملی و جهانی شده است، تدوین خواهد شد.

وی با تاکید بر این نکته که این سند در راستای توسعه صنایع دستی روستایی با رویکرد حفاظت از فرهنگ، تاریخ، محیط زیست و دستاوردهای ملموس و غیر ملموس روستا در دستور کار قرار گرفته، افزود: با وجود بروز مشکل کم‌آبی با رجوع به ریشه‌های اصلی روستا و بهره‌مندی از ظرفیت‌های گردشگری می‌توان بر مشکلات اقتصادی فائق آمد.

مدیرکل امور روستایی استان فارس، احیای فرهنگی روستا را منوط به بازآفرینی صنایع دستی و سنت‌های قدیمی با رویکرد گردشگری دانست و توجه به تمام جوانب روستا در این طرح را از نقاط قوت آن برشمرد و احیای قنات‌ها با استفاده از بهترین متخصصین کشور در این حرفه را نمادی از این جامع‌نگری عنوان کرد.

پاک‌فطرت وجود دو هزار و ۱۷ دهیار و هفت هزار و ۱۰۰ عضو شورای اسلامی روستاهای فارس را ظرفیت مطلوبی برای هدایت جامعه‌ی ۲ میلیون نفری اهالی روستاهای استان فارس برشمرد.

وی آموزش روستائیان و احیای تعاونی‌های روستایی صنایع‌دستی را از اولویت‌ها دانست و گفت: شناخت و حمایت از برگزاری جشنواره‌های محلی و آیینی، برپایی نمایشگاه‌های توانمندسازی روستاییان و عشایر نیز می‌تواند گامی مهم در اجرایی کردن طرح جامع مورد نظر باشد.

مدیرکل امور روستایی استان فارس همچنین ابراز امیدواری کرد که با تهیه و اجرایی شدن این طرح بتوان در دو سال آینده شاهد ایجاد اشتغال، افزایش تولیدات صنایع‌دستی جوامع روستایی و بهره‌مندی هموطنان ما از این خدمات و همچنین تبدیل شدن استان فارس به مقصد اول طبیعت‌گردی روستایی باشیم.

انتهای پیام/ سجاد بنام