پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

خطبه‌های نماز عید فطر در شهرستان ایرانشهر، حاوی یک خبر نامبارک بود؛ تجاوز به ۴۱ دختر آن هم در یک شهرستان مذهبی و متعصب!

 به گزارش ریواس جنوب، روز گذشته امام جمعه اهل تسنن شهرستان ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان از تجاوز به ۴۱ دختر در این شهرستان خبر داد.

مولوی طیب ملازهی، امروز نیز با تأیید سخنانِ روز شنبه خود در خطبه‌های نماز عیدفطر، به ایلنا گفت: «منبع صحبتی که در نماز عید فطر ایرانشهر داشته‌ام، اولیای یکی از دختران آسیب‌دیده بود که با حجمی از نگرانی و اضطراب از بنده خواست این موضوع را به گوش مسئولان برسانم تا پیگیری شود و از تکرار این اتفاق جلوگیری شود. خوشبختانه فعلاً یک نفر از عاملان این موضوع دستگیر شده و طبق گفته شورای تامین و اعلام نیروی انتظامی موضوع در دست بررسی و دستگیری دیگر حلقه‌های آن در دست انجام است.»

او تعداد قربانیان تجاوز در ایرانشهر را طی ماه‌های اخیر دست‌کم ۴۱ نفر اعلام کرده است. اما این در حالی است که مبنای این آمار صرفاً اطلاعاتی است که تا قبل از نماز عید فطر از طریق خانواده‌ها و اطلاعات انتظامی به امام جمعه رسیده است. هرچند مولوی طیب گفته که اداره آگاهی ایرانشهر نیز بر اساس اعترافات فرد دستگیر شده نیز حکایت از دست‌کم همین تعداد قربانی دارد.

به گفته امام جمعه ایرانشهر، فرد دستگیر شده سرمایه‌دار است؛ او می‌گوید: متاسفانه عده‌ای زور دارند و عده‌ای هم زر و پول دارند و گاهی همراه شدن این دو گروه با هم سبب رخ دادن اتفاقاتی مانند تجاوز به دختران در ایرانشهر می‌شود.

** دخترانِ قربانی باید آزمایش دهند

اما فرماندار شهرستان ایران‌شهر، پیش از اظهارات امروز امام جمعه گفته بود: همان ابتدای امر در کمتر از چند ساعت عامل اصلی موضوع تجاوز را دستگیر کرده و در حال پیگیری هستیم، اما قضایا پیچیده است و تاکنون به جمع‌بندی نهایی درباره این موضوع نرسیده‌ایم.

نبی‌بخش داوودی ادامه داد: پیگیری این مسائل از نظر قانونی چارچوب‌های خاص خود را دارد و به‌راحتی نمی‌توان در این‌باره اظهارنظر کرد چرا که تاکنون به تعداد یا اطلاعات مشخصی از موضوع تجاوز به دختران در ایرانشهر دست نیافته‌ایم.

وی اثبات موضوع تجاوز به دختران در ایرانشهر را مستلزم آزمایشات و پیگیری‌های ویژه دانست و اعلام کرد که این موضوع در دستور کار شورای تامین و پزشکی قانونی قرار گرفته و به‌زودی اخبار موثق در این‌باره منتشر خواهد شد.

** چنین اتفاقی آن هم در یک شهر سنتی، خبر از سست شدن بنیان‌های اخلاقی می‌دهد!

نماینده ایرانشهر نیز در این باره با درخواست از نیرو‌های قضایی و انتظامی برای بررسی فوری ابعاد مختلف ماجرا، گفته که رخ دادن چنین اتفاقی در یک جامعه سنتی مانند ایرانشهر، جای تامل دارد و خبر از سست شدن بنیان‌های اخلاقی می‌دهد.

محمد نعیم امینی‌فرد درباره حمایت از دختران آسیب‌دیده گفت: این دختران قربانی اشتباهاتی شده‌اند که ما هم در آن سهیم بوده‌ایم. افراد آسیب‌دیده باید حمایت پزشکی و روانی شوند که خوشبختانه با حمایت دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر تاکنون ۴ فرد آسیب‌دیده مورد بررسی پزشکی و غربالگری بیماری‌ها قرار گرفته و حمایت‌های پزشکی را دریافت کرده‌اند. ضمن اینکه حمایت روانی از این افراد باید از طریق نیرو‌های انتظامی، سازمان‌های مردم‌نهاد، تامین اجتماعی و از همه مهمتر از طریق خانواده‌های آنان صورت گیرد.

انتهای پیام/ سجاد بنام