پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کهگیلویه و بویراحمد امروز از آمارهایی گفت که نشان می‌دهد وضعیت نگران‌کننده اعتیاد و معتاد در این استان تا حدی بهتر شده است.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج به نقل از تسنیم، سید ناصر رضایی ظهر امروز در نشست با خبرنگاران با گرامی‌داشت ۵ تیرماه سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: ۶۸ محور برنامه برای یک بازده زمانی مشخص با رعایت عدالت در تقسیم جغرافیایی برای مناطق مختلف استان پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه ضریب شیوع اعتیاد در این استان ۲ درصد است، عنوان کرد: از ۱۲ هزار معتاد شناسایی شده در استان کمتر از ۵ درصد آن زنان بوده که نسبت به وضعیت کشوری شرایط بهتری داریم.

رضایی با بیان اینکه با توجه به مهاجرپذیر بودن یاسوج بیشترین اعتیاد مربوط به شهرستان بویراحمد است، ابراز کرد: بزرگترین پاتوق معتادان در پارک نباتی هم اکنون به یکی از بزرگترین مرکز تفریحی شهر تبدیل شده به گونه‌ای که دیگر پاتوق مشخصی برای معتادان وجود ندارد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: ۲۱۲ مرکز درمان اعتیاد دارای مجوز در شهرستان‌های مختلف استان داریم به گونه‌ای که حتی یک مرکز بدون مجوز در استان وجود ندارد.

رضایی با اشاره به اینکه ۵۵ درصد معتادان کهگیلویه و بویراحمد تریاک مصرف می‌کنند، تصریح کرد: تریاک، هروئین، ماری جوانا و شیشه به ترتیب بیشترین آمار مواد مصرفی معتادان را دارند.

وی بیان کرد: با توجه به اقدامات انجام شده تعداد معتادان تزریقی روبه روز در حال کاهش بوده به گونه‌ای که هم اکنون از ۱۲ هزار معتاد شناسایی شده در استان کمتر از ۲ درصد آنان تزریقی هستند.

رضایی با تاکید بر اینکه معتاد کراکی در کهگیلویه و بویراحمد نداریم، اظهار داشت: زمانی تزریق توسط معتادان استان دلیل ۸۰ درصد بیماران ایدزی و دیگر بیماری‌های واگیردار بوده که این آمار هم اکنون به کمتر از ۳۰ درصد رسیده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کهگیلویه و بویراحمد خواستار افزایش تحلیل و بررسی آسیب‌های اجتماعی توسط رسانه‌ها و آگاهی مردم نسبت به آسیب‌های اجتماعی بویژه اعتیاد شد و گفت: به طور حتم در صورت آگاه سازی و حساس سازی جامعه نسبت به مواد مخدر توسط رسانه‌ها شاهد اثرات مثبت در این زمینه هستیم.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر کهگیلویه و بویراحمد گفت: در ۳ ماهه اول امسال یک تن و ۴۷۷ کیلوگرم انواع مواد مخدر در این استان کشف شده است.

وی با اشاره به اینکه در ۳ ماهه اول سال گذشته ۹۰۵ کیلوگرم انواع مواد مخدر کشفیات داشتیم، تاکید کرد: مبارزه با قاچاقچیان و خرده فروشان مواد مخدر به جد در دستور کار بوده و به صورت قاطعانه در این زمینه بدون هیچ ملاحضه‌ای ورود می‌کنیم.

افسران یکی از مهمترین اولویت‌های پلیس را پاکسازی مناطق آلوده به مواد مخدر در ۳ محور مناطق آلوده شهری، جاده‌های مواصلاتی و مدارس و دانشگاه‌ها دانست و ابراز کرد: در هر ماه ۴ مرحله مناطق آلوده پاکسازی می‌شود.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر کهگیلویه و بویراحمد افزود: سال گذشته ۴ تن و ۶۹۳ کیلوگرم انواع مواد مخدر در این استان کشفیات داشتیم که در این زمینه یک هزار و ۸۶۴ نفر دستگیر و دستگاه قضایی معرفی شدند.

وی بیان کرد: پلی مبارزه با مواد مخدر در طول شبانه روز به صورت آماده باش بوده تا در صورت نیاز به مقابله با سوداگران مرگ برود که انتظار می‌رود در صورت هرگونه اقدام مشکوک از طریق فرد یا افرادی مراتب به پلیس ۱۱۰ اطلاع رسانی شود.

انتهای پیام/د