پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

همزمان با فرارسیدن فصل گرما و استفاده از کولرها، مدیر دفتر ایمنی و کنترل ضایعات شرکت توزیع نیروی برق شیراز توصیه‌هایی برای ایمنی و مدیریت مصرف برق و آب توسط شهروندان، ارائه کرد.

به گزارش ریواس جنوب، مصطفی رئیسی توصیه‌های زیر را در این خصوص مطرح کرده است:

  •  نصب و راه‌اندازی و سرویس انواع کولرها، باید توسط متخصصان انجام شود؛ کولرهای آبی علی‌رغم داشتن ظاهری ساده، در صورتیکه توسط متخصص نصب، راه‌اندازی و سرویس نشوند، هم به لحاظ ایمنی و هم به لحاظ کارکرد، مشکلاتی را ایجاد خواهند کرد.
  • قبل از سرویس کولرها باید حتما برق آن را قطع و بی‌برقی را با فازمتری سالم، آزمایش کرد؛ باید اطمینان کنیم که در طول مدت سرویس کولر، برق آن به شکل ناخواسته وصل نمی‌شود.
  • در مسیر سیم فاز کولر باید حتما فیوز نصب شده باشد؛ مسیر انشعاب برق و سیم‌کشی و کابل‌های برق ورودی کولر باید کنترل و از صحت مدار و سالم بودن کابل اطمینان حاصل کرد و اگر کابل و سیم‌ها به‌خاطر آسیب فیزیکی یا تابش خورشید فرسوده شده است حتما باید آن را تعویض کرد؛ تاکید می‌شود که از پیچیدن نوار چسب دور سیم و کابلی که آسیب دیده خودداری شود.
  • اتصال بین سیم ارت کولر به سیم ارت منزل، الزامی است؛ از ریختن آب با استفاده از شیلنگ یا پارچ روی پوشال‌ها خودداری کنید زیرا این اقدام امکان برق گرفتگی فرد را افزایش خواهد داد.
  • در صورت نیاز به دست زدن به بدنه کولر، ابتدا برق آن را قطع کرده و از بی‌برق بودن آن با استفاده از فازمتر مطمئن شوید؛ تحت هیچ شرایطی به ترمینال کولر نباید دست زد زیرا امکان دارد برق‌دار بوده و باعث برق گرفتگی شود.
  • به هیچ عنوان برقکار یا سرویس‌کار کولر به تنهایی برای سرویس، نصب یا راه‌اندازی مراجعه نکند بلکه در صورت تنها بودن فرد، حتما یک فرد بزرگسال برای مراقبت، او را همراهی کند.
  • احداث سیستم ارت موثر و نصب کلید محافظ جان در ساختمان تا حد زیادی از حوادث برق گرفتگی جلوگیری می‌کند.

گفتنی است به گفته این مقام مسئول، کولرهای آبی در میان دستگاه‌های سردکننده در استان فارس، همچنان بالاترین آمار را به خود اختصاص می‌دهد.

انتهای پیام/ سجاد بنام