پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

دکتر بهرام پارسایی- نماینده مردم شیراز در مجلس دهم

 نماینده مردم شیراز در مجلس، یک بار دیگر اظهارات صریحی را در حوزه‌های مختلف کشور، مطرح کرده است.

به گزارش ریواس جنوب، «بهرام پارسایی» با اشاره به برخی قانون‌گریزی‌ها در کشور، تأکید می‌کند که اگر قرار است هزینه و پولی از مسیر قانونی در سایر نقاط جهان هزینه شود، اولویت با مردم خودمان و مردم خرمشهر است.

بخش‌هایی از اظهارات قابل تأمل سخنگوی فراکسیون امید در نطق پیش از دستور اخیر خود در جلسه‌ی علنی مجلس شورای اسلامی، در ادامه می‌آید:

– مجلس دهم نسبت به مجلس نهم دارای ۸۰ درصد تغییرات است، این صندلی‌های سبز به ما وفا نخواهند کرد. در مدت باقیمانده نمایندگان باید مردم را دریابند.

– مشکلات معیشتی و زندگی مردم بر کسی پوشیده نیست. هر روز از تریبون مجلس و تریبون‌های دولت و نماز جمعه داد و مشکلات مردم به هوا می‌رود اما انگار همه فقط باید صحبت کنیم. مردم منتظر عمل و اقدام ما هستند.

– بنده در مقابل جوانان بیکار، کشاورزان بی‌‌آب و حقوق‌بگیران و کارگران و به ویژه در مقابل مردم جنگ‌زده و ستمدیده خرمشهر و خوزستان که هر روز دادِ نمایندگان آنها در مجلس بالاست، شرمسار هستم.

– بنده منشاء بسیاری از این مشکلات را عدم تمکین به قانون و قانون‌گریزی ما مجلسی‌ها، دولتی‌ها و سایرین می‌دانم.

– موارد قانون‌گریزی‌ها در کشور ما کم نیست و در موارد متعددی مشهود است؛ اصل ۷۷ قانون اساسی می‌گوید همه عهدنامه‌ها و قراردادها و موافقتنامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.
اصل ۸۰ قانون اساسی هم می‌گوید گرفتن و دادن وام یا کمک‌های بدون عوض داخلی و خارجی از طرف دولت باید با تصمیم مجلس شورای اسلامی باشد؛ اما در دو سالی که بنده در مجلس هستم هیچگونه کمک خارجی یا وام‌های خارجی از طرف دولت از تصویب مجلس نگذشته است!

– امروز ملت ما نیازمند کمک‌های نمایندگان هستند. اگر هزینه و پولی است که باید از مسیر قانونی در سایر نقاط جهان هزینه شود اولویت با مردم خودمان و مردم خرمشهر است.

– در مجلس شورای اسلامی متن ارسال شده توسط دولت و متن چاپ شده در مجلس در خصوص لوایح چهارگانه دولت باعث شد که این لوایح به مدت چهار ماه در مسیر مجلس و شورای نگهبان معطل بماند که ارتباط مستقیم با تورم و معیشت مردم دارد!

– برخلاف آنچه که در کمیسیون تلفیق و مجلس تصویب شده، در تخلفی آشکار در قانون سهمیه‌ها در برنامه توسعه ششم دست برده شده است.

– در خصوص خودرو بنده در برابر مردم شرمنده هستم؛ قانونی را که ۲۱۶ نفر امضا می‌کنند و ۱۶۰ رای می‌آورد و ۱۲ نفر در یک کمیسیون حکم به مسکوت ماندن آن می‌دهند!

– ما قانونی را در مجلس تصویب کردیم مبنی بر منع بکارگیری بازنشستگان که قانونی صریح و روشن است اما وزیر آموزش و پرورش با عبور از قانون، مدیران کمتر از سن بازنشستگی را به کار نمی‌گیرد و برای خود قانون تصویب می‌کند که مدیر باید ۳۲ سال سن داشته باشد! اگر مجلس تشخیص می‌داد این امر را به عنوان یک قانون به تصویب می‌رساند، آقای وزیر آموزش و پرورش، امروز مشکلات معیشتی مردم ما را از نظارت بر مشکلات فرهنگی و اجتماعی باز نمی‌دارد!

– مشکلی که در مدرسه غرب تهران اتفاق افتاد، منجر به عذرخواهی کدام یک از شما از محضر ملت ایران شد؟ اینها همه درد است!

– وزارت علوم چه دفاعی از دانشجویان که امروز محکوم به ۸ سال زندان شده‌اند، دارد؟

– از قوه قضاییه می‌خواهم امروز که نیاز به اتحاد و انسجام است با رافت اسلامی نسبت به صدور حکم دانشجویان تجدیدنظر کند.

– اگر در بحث مسائل سیاسی و اقتصادی مراجعه به اصل ۵۹ قانون اساسی و گرفتن رای مردم نمی‌کنید، حداقل به فریاد ملت توجه کنید و به داد مردم برسید!

– ما شهید دادیم برای اجرای قانون و صیانت از قانون؛ چرا این موارد باید پیش بیاید؟!

انتهای پیام/ سجاد بنام