پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

سرپرست شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه گفت: مردم روستای چاهبری کارشان سبزی‌ کاری است که در گذشته سبزی‌کاری آنها مشکلی نداشته اما مدتی است که آب کشاورزی با فاضلاب خانگی مردم مخلوط شده است.

کاشت سبزی با فاضلاب

به گزارش ریواس جنوب به نقل از ایکنا از کهگیلویه و بویراحمد، کورش داوری، سرپرست شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه روز گذشته، ۲۳ تیرماه در پاسخ به این سؤال که استفاده از فاضلاب برای سبزی‌کاری در روستای چاهبری صحت دارد؟ اظهار کرد: بله این موضوع را خودمان در شورای سلامت شهرستان مطرح کرده ایم و در دستور کار این شورا قرار گرفت.

وی افزود: سه مورد نمونه برداری انجام شده که دوبار منفی بوده اما با همه این اوصاف مقرر شد که فرمانداری، بخشداری و دهیاری ورود کنند تا مسیر آب کشاورزی از فاضلاب خانگی جدا شود.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان کهگیلویه خاطرنشان کرد: تا ورودی روستا آب کشاورزی مشکلی ندارد اما بعد از روستا مشکل دارد که به جد دنبال این مساله هستیم و یک گام عقب نشینی نخواهیم کرد البته تصمیم گیری در این زمینه در اختیار بنده نیست و نیازمند همکاری فرمانداری و سایر دستگاه‌های مرتبط است.

داوری تصریح کرد: با هرگونه موردی که برای سلامت مردم مضر باشد به شدت برخورد خواهیم کرد اما جنبه اجتماعی این مساله در اختیار ما نیست.

وی در خصوص ایجاد چاه جذبی و هدایت فاضلاب از سوی مردم روستا، ادامه داد: عده ای از مردم در این زمینه همکاری کردند که چاه حفر کنند اما عده ای همکاری لازم را نداشتند که از طریق دستگاه قضایی در حال پیگیری است.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان کهگیلویه در پاسخ به این سؤال که آیا آب مورد استفاده برای آبیاری سبزی کاری آلوده است یا نه؟، عنوان کرد: آزمایش‌های صورت گرفته و ارسالی به شیراز نشان از سالم بودن آب دارد اما آب بعد از روستا مواد آلوده که بیانگر ارتباط منبع آب با یک آلاینده بود را نشان می‌دهد.

همچنین، حمزه علی کریمی، کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کهگیلویه نیز در این خصوص گفت: تا ورودی روستا آب مورد استفاده برای آبیاری سبزی کاری مشکلی ندارد اما بعد از روستا آلودگی کلی فورم را نشان می‌دهد که نشان دهنده آلودگی آب است.

وی اضافه کرد: طبق آزمایش‌های ارسالی به شیراز از لحاظ تخم انگل و نمادتود و کرم‌های قلاب دار مشکلی مشاهده نشده است.

کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کهگیلویه بیان کرد: با توجه به اینکه با اجرای طرح هادی در روستا شیب جداول فاضلاب به سمت کانال اراضی کشاورزی هدایت شده فاضلاب همراه و مخلوط با آب کشاورزی به اراضی سبزیکاری ریخته می شود.

کریمی ابرازکرد: مردم روستا باید نسبت به حفر چاه جذبی اقدام کنند و جلوی رها شدن فاضلاب خانگی به سمت کانال آب کشاورزی را بگیرند.

یادآور می‌شود، با توجه به عمق چنين فاجعه‌اي در بيخ گوش شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه می‌طلبد که دستگاه‌ها و ادارات متولی از جمله مسئولان اداره كل حفاظت محيط زيست، سازمان جهاد كشاورزي، آب منطقه‌اي، بنیاد مسکن، شبكه بهداشت و درمان، فرمانداری و مسئولان قضايي نسبت به این مساله بررسی و اقدامات لازم را انجام دهند.

انتهای پیام/د