پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

سالن حکیم جرجانی یاسوج در روزهای ٢٨ و ٢٩ تیر پذیرای علاقمندان به موسیقی سنتی است؛ ‌جایی که قرار است علی انصاری خوش صدا و البته خوش نویس هم آواز بخواند،‌ استاد برجسته و خالق اثر ‌ماندگار “گلپونه ها”،‌ حسین پرنیا،‌ سنتور بنوازد و گروه موفق “پرزین” هنرنمایی کند.

به گزارش ریواس جنوب؛ ‌علي انصاري از خوانندگان مطرح جنوب کشور در روزهای آخر این هفته به یاسوج می آید تا با اجرای خود به همراه گروه موفق پرزین  کام علاقمندان به موسیقی سنتی و محلی این منطقه را شاد کند.

ریواس جنوب برای اطلاعات بیشتر علاقمندان از پیشینه و رزومه هنری این گروه  به ویژه “علی انصاری” این مطالب را منتشر می کند؛

” ‌علی انصاری در تاريخ ۲۳ تير ۱۳۵۷ در خانواده اي هنرمند و فرهنگي متولد شد. پدرش از شاهنامه خوان هاي خوش صداي ممسني و بويراحمد هستند و به تبع ايشان ذهن علي از كودكي با هنر، شعر و موسيقي الفت گرفت.

در اوايل نوجواني كه دوره ي ظهور استعدادهاست، صداي خوش و استعداد فوق العاده ي او در هنر، مسير ادامه ي زندگي اش ترسيم كرد و با شركت در كلاسهاي انجمن خوشنويسان ايران زير نظر مرحوم استاد سيد امراله حسيني با سرعت شگفت انگيزي پله هاي ترقي را طي كرد و موفق به اخذ مدرك ممتاز از انجمن خوشنويسان ايران گرديد و در جشنواره هاي زيادي موفق به كسب مقام نخست و دريافت لوح تقدير گرديد و نام علي انصاري كم كم در ميان اساتيد و خوشنويسان مطرح كشور دهان به دهان چرخيد.

علي انصاري جوان، همزمان با ادامه ي تحصيل در رشته ي هنر به تكميل هنر خوشنويسي و آواز پرداخت و در مقطع فوق ممتاز خوشنويسي نزد اساتيدي چون عليرضا تل جنگاني، احمدعلي باروتي و علي شيرازي به آموزش پرداخت و در اين مقطع در كلاس استادالاساتيد غلامحسين اميرخاني حضور يافت و هنر استثنايي خود را نزد اين استاد بزرگ به نهايت زيبايي و صلابت رساند و موفق به اخذ مدرك فوق ممتاز و سپس استادي در خط نستعليق از شوراي ارزشيابي انجمن خوشنويسان ايران گرديد.

اين هنرمند عزيز در طول ۲۵ سال فعاليت هنري مستمر خود، همزمان به آموختن رديف آوازي موسيقي سنتي نزد اساتيد درجه يك آواز علي جهاندار و محسن كرامتي پرداخت و پس از آن جهت گذراندن دوره تكميلي آواز به محضر درس آواز استاد محمدرضا شجريان راه يافت تا همه ي آنچه از موسيقي نياز دارد از خرمن بيكران اين استاد بزرگ آواز برداشت كند.

همچنين علاقه ي فراوان به زبان و موسيقي مادري علي انصاري را بر آن داشت تا در مناطق مختلف و عشايري استان هاي كهگيلويه و بويراحمد وفارس در پي نواهاي اصيل و گمشده ي لري كنكاش كند و در ملاقاتهايي كه با گنجينه هاي آواز لري چون زنده يادان شيخ عليمراد تنهايي و احمد احمدي داشت، آوازهايي را از زبان ايشان گرفته و جهت حفظ و نگهداري اين آثار در گنجينه ي موسيقي فولكلور كشور همت گماشت و در دیداری که با آهنگساز و موسيقيدان برجسته ي ملي استاد محمدرضا درويشي داشت به نکات ارزشمندی پیرامون موسیقی ممسنی و کهگیلویه و بویراحمد و شاخص بودن این موسیقی در میان موسیقی اقوام اشاره کردکه متاسفانه تا کنون اقدامی در حفظ آنها صورت نگرفته است.

علي انصاري به همراه برادر هنرمندش حسين انصاري گروه سنتي و محلي پرزين ( به معناي پرچيني از گلهاي ريز به دور باغات ) را راه اندازي كردند كه حاصل آن انتشار آلبومي به همين نام به آهنگسازي حسين انصاري و همچنين اجراي دهها كنسرت در تهران و شهرهاي مختلف كشور بود.

همكاري انصاري با خالق آلبوم گلپونه ها با صداي زنده ياد ايرج بسطامي، استاد حسين پرنيا منجر به انتشار آلبوم بي نشان گرديد كه آلبوم موفقي در عرصه ي موسيقي سنتي گرديد. همچنين حاصل همكاري با آهنگساز جوان كشور آقاي صاحب كاكاوند آلبوم سنتي برمدار يكدم هست كه در سال ۱۳۹۷ منتشر و در دسترس علاقمندان قرار گرفت.
علي انصاري به همراه گروه پرزين در هفته ي پيش رو و در روزهاي ۲۸ و ۲۹ تيرماه در سالن حكيم جرجاني دانشگاه علوم پزشكي ياسوج جهت اجراي كنسرت موسيقي ملي و محلي مهمان مردم فرهنگ دوست ياسوج هستند كه اميد است با استقبال عالي از اجراي آن شاهد دلگرمي و حضور گسترده تر گروههاي موسيقي اصيل به استان كهگيلويه و بويراحمد باشيم.

شرح مختصري از رزومه هنري علي انصاری :
١-اخذ درجه استادي ازشوراي ارزشيابي انجمن خوشنويسان ايران
٢-گذراندن رديف هاي اوازي ايران
نزداساتيد،علي جهاندار و محسن كرامتي
٣-گذراندن دوره تكميلي رديف هاي آوازي ايران نزد استادمحمدرضا
شجريان
٤-هنرمندمنتخب سلسله برنامه هاي آيين آواز ايراني درتهران
٥-تسلط به آوازهاي بومي ومحلي
خطه فارس وكهگلويه وبويراحمد
٦-انتشارالبوم موسيقي سنتي بي نشان(بزرگداشت مولانا-قونيه) با
اهنگ سازي حسين پرنيا
٧-انتشارالبوم موسيقي سنتي بر
مداريكدم(بزرگداشت سعدي-خيام
وابتهاج)با اهنگ سازي صائب كاكاوند
٨-انتشارالبوم موسيقي مقامي پرزين بااهنگ سازي حسين انصاري
٩-تاليف البوم خوشنويسي عرصه
حسن
١٠-كسب مقام نخست جشنواره كشوري خوشنويسي مهر مفاهمه و
مدارا
١١-كسب مقام نخست جشنواره خوشنويسي زاگرس
١٢-كسب مقام نخست جشنواره خوشنويسي فارس
١٣-كسب مقام نخست جشنواره خوشنويسي دانشجويان كشور
١٤-كسب مقام دوم جشنواره خوشنويسي كشوري ايران سبز
١٥-پژوهش درحوزموسيقي وشعر
خطه فارس وكهگلويه وبويراحمد
١٦-داراي مدرك كارشناسي هنرهاي تجسمي
١٧-اجراي كنسرت هاي متعدد در
تهران،كرج،شيراز،بندرعباس و
ياسوج