پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

امروز در یک معارفه مهم، شخصی به فرمانداری کهگیلویه رسید که می‌تواند برای پایان تفکر مصیبت‌بار “گرمسیری و سردسیری” شروعی امیدبخش باشد.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، استاندار کهگیلویه و بویراحمد جعفر نیکبخت را در انتخابی متفاوت برای فرمانداری شهرستان بزرگ کهگیلویه به وزیر کشور پیشنهاد داد تا برخلاف رویه‌های معمول یک فرد سردسیری در شهرستانی گرمسیری نماینده ارشد دولت شود.

این اقدام از چندمنظر حائز اهمیت و عبرت‌انگیز است.

در واقع علی‌محمد احمدی به بهترین وجه ممکن از اختلافات عدل هاشمی، قادر لاهوتی و محمود منطقیان به نفع مردم استفاده کرد تا یک فرهنگی را بنا نهد که پیش از او کسی جرأت ورود به آن را نداشت؛ فرهنگی که می‌تواند با همراهی مردم به پیشرفت این استان از هر منظری کمک کند.

صرف انتخاب جعفر نیکبخت فارغ از توانایی او، کار شجاعانه و مدبرانه‌ای بود که استاندار این استان در ادامه برخی تابوشکنی‌های خود انجام داد تا در پایان دوره استانداری او، اثرات و نتیجه این‌گونه اقدامات کارنامه او را رقم بزند و مردم بگویند که علی‌محمد احمدی در میدان مردم بازی می‌کرد یا در میدان سیاسیونی که منافع خود و همراهانشان از هرچیز دیگری مهم‌تر است.

از منظری دیگر، این انتخاب استاندار پایانی بود بر “بت”های منطقیان و لاهوتی!

تا کی باید مردم تاوان اختلافات دو فردی را بدهند که حاضر نیستند به نفع مردم و برای مردم دست از منافع خود بردارند و ظاهری هم که شده روی یک سفره بنشینند تا مردم بتوانند در انتخابات مختلف به یک گزینه واحد و توانمند از طیف اصلاحات رأی دهند.

تا کی مردم شهرستان کهگیلویه حتی برای انتخاب یک مدیر در یک اداره منتظر این دو نفر بمانند تا ببینند چگونه معامله می‌کنند و چه اندازه فرصت‌سوزی می‌کنند.

آن‌ها حتی در معاملات نکبت‌بار سیاسی خود وقتی روی یک گزینه به توافق نمی‌رسند حداقل نمی‌توانند به گونه‌ای عمل کنند که مدیران مختلف و معاونین را تقسیم کنند که مردم بیش از این معطل نشوند؛ این دو نفر اینقدر لج‌بازی و منفعت‌طلب هستند که فقط می‌خواهند به توافق نرسند!

ضلع سوم این مثلث را عدل هاشمی‌پور، نماینده فعلی مردم کهگیلویه بزرگ پر کرده که او نیز هرگز نتوانسته در جهت منافع موکلینش در تعامل با این دو فرد ذی‌نفوذ و سایر چهره‌های سهم‌خواه، گزینه‌های توانمند و کاربلدی را به مدیران ارشد برای مسئولیت‌های مختلف پیشنهاد دهد.

هاشمی هرگز نتوانسته است به درک مشترکی با دولت روی کار برسد و گزینه‌هایی پیشنهاد دهد که بتوانند از فیلتر انتخاب‌ها بگذرند و منافع مردم را در حوزه سیاست تأمین کنند؛ بهتر است در شرایط فعلی نیروهای توانمند این شهرستان و همسو با دولت از سوی نماینده اصولگرای کهگیلویه پیشنهاد داده شوند.

با این اوصاف در کهگیلویه بزرگ هیچ‌گاه صدای واحدی به گوش نرسید و دود این اختلافات هم فقط به چشم مردم رفته و سیاسیون به هر شیوه‌ای شده منافع خود را حداقلی یا حداکثری تأمین می‌کنند.

برای انتخاب فرماندار کهگیلویه که علی پوزش از حدود ۶ ماه پیش برای رفتن اعلام آمادگی کرد، این سه نفر و سایر چهره‌های سیاسی و اداری این شهرستان نتوانستند روی یک گزینه واحد به توافق برسند.

آنها نه تنها روی یک گزینه توافق نکردند بلکه اولویت آنها حذف گزینه‌های رقبای خود بوده است و به نظر می‌رسد احمدی در شرایط فعلی بهترین راه را انتخاب کرده است.

حالا همه این اختلافات و منفعت‌طلبی‌ها که بیش از سه دهه است که کهگیلویه و مردم آن را به خاک سیاه نشانده، این‌بار یا یک اقدام جسورانه و متفاوت استاندار غیربومی این استان فرصتی شد تا با یک شلیک خوب، هم نشان لاهوتی و منطقیان تیر بخورد که هیچ‌گاه به نفع مردم کهگیلویه نبوددند و هم نشان تفکر سردسیری و گرمسیری که مایه بدبختی این استان بوده است.

از سوی دیگر، جعفر نیکبخت مدیری آزمون پس‌داده و توانمند است که دو سال نیز در بخش بهداشت و درمان شهرستان کهگیلویه هم مدیریت کرده و بافت این شهرستان را می‌شناسد و از ظواهر امر به نظر می‌آید که او می‌تواند این شهرستان بزرگ را به خوبی اداره کند.

او همسو با دولت است و شخصیت آرامی دارد و شاید بهتر بتواند در میان سلایق سیاسی متعدد این شهرستان تعاملی منطقی به نفع مردم ایجاد کند تا کهگیلویه بیش از این در عمران و آبادانی برای این منفعت‌طلبی‌های سیاسی و لج‌بازی‌های شخصی ضرر نکند.

البته نیکبخت که یک فرد دانشگاهی است قطعا حساسیت‌های منطقه را به خوبی می‌داند و می‌داند که کهگیلویه و مدیر ارشد آن نباید فقط در این بازی‌های سیاسی و مدیریت اختلافات گیر کند بلکه با کار و تلاش مردم این شهرستان را به حق خود برساند و همپای دیگر نقاط این استان رشد دهد؛ او قطعا دلسوز کهگیلویه است و نمی‌خواهد بعد از پایان مسئولیت از او به بدی یاد شود.

آقای نیکبخت نباید از سوی گروه یا فرد خاصی مصادره شود و باید با اقتدار و با نگاه همه جانبه به همه گروه‌ها سعی در عمران و آبادی این شهرستان نحیف و ضعیف کند و دنبال ترسیم افقی روشن برای خروج این شهرستان مهم اما پیر و خسته از بن بست باشد.

شاید خود منطقیان و لاهوتی هم دیگر از این همه چنبره زدن بر حال و روز کهگیلویه خسته شده باشند و کوتاه بیایند اما این عدل هاشمی نماینده مردم در مجلس است که خوب یا بد باید در کنار فرماندار جدید کهگیلویه قرار گیرد و همپای او برای کاهش آلام مردم رنج‌کشیده این دیار تلاش کند.

با این انتخاب استاندار کهگیلویه و بویراحمد اگر افکار عمومی همراهی کنند، سنگ‌بنای بزرگی در این استان رقم می‌خورد و فرداها هم یک کهگیلویه‌ای در دنا و یک گچسارانی در بویراحمد، یک سی‌سختی در گچساران بدون این مرزبندی‌های جغرافیایی، فرماندار می‌شوند، مدیر می‌شوند و این‌ها نشانه‌هایی از توسعه‌یافتگی است.

انتهای پیام/بنام-ک