پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در چند ماه گذشته موضوع خوشه‌های کسب و کار و توفیق یا عدم توفیق سهراب بنام در شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد برای استقرار این خوشه‌ها محل ابهام و سؤال بود که سفر مقامات وزارت صنعت و معدن به این استان تا حدی این ابهام را برطرف و مشخص شد که شرکت شهرک‌های صنعتی در شروع کار از ۸ استان کشور بهتر عمل کرده و راه‌اندازی خوشه‌های کسب و کار روی ریل افتاده است؛ موضوعی که استاندار به شدت نگران آن بود و در این مدت متولیان امر را به تحرک واداشته است.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج به نقل از فارس، در آخرین نشست گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت که در اتاق بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد مهمانانی از تهران به استان دعوت شده بودند که شاید به نظر می‌رسید برای بقا و ابقای بنام به کهگیلویه و بویراحمد سفر کرده بودند.

در یکی از نشست‌های گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت بود که موضوع خوشه‌های کسب و کار در استان مطرح شد و پس از آن بود که شاهد انتقادات استاندار به نحوه عملکرد مسؤولان به خصوص در شرکت شهرک‌های صنعتی استان بودیم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد اصرار بر این داشت که شرکت شهرک‌ها و مدیرعامل آن بپذیرد که متولی خوشه‌های کسب و کا در استان این شرکت و مسؤولان آن هستند اما سهراب بنام مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی معتقد بود که ما تنها نقش هادی و راهنما را بر عهده داریم و بقیه دستگاه‌ها وظیفه دارند که نسبت به عملیاتی کردن خوشه‌های کسب و کار اقدام کنند.

از زمزمه ارتقای مدیریت بنام در سامان صمت تا رفتن وی از شهرک‌های صنعتی

تب اختلاف به قدری بالا کشید که در محافل از تغییر سهراب بنام مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی زمزمه‌هایی به گوش رسید کسی که تا پیش از این در محافل از نام وی برای تصدی سازمان صنعت و معدن و تجارت استان بسیار شنیده بودیم.

اما در آخرین نشست گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت که در اتاق بازرگانی استان برگزار شد مهمانانی از تهران به استان دعوت شده بودند که شاید به نظر می‌رسید برای بقا و ابقای بنام به کهگیلویه و بویراحمد سفر کرده بودند.

در این نشست مسؤولان شرکت شهرک‌های صنعتی از عملکرد سهراب بنام و مجموعه شرکت شهرک‌های صنعتی استان کهکیلویه و بویراحمد در بحث پرداختن به خوشه‌ها و عملکرد آن‌ها در این حوزه ابراز رضایت کردند و البته خودشان در خصوص خوشه‌ها توضیحات مبسوطی ارائه کردند که استاندار از توضیحات آن‌ها کاملا اقناع شد.

شاید تا پیش از این مسؤولان شرکت شهرک‌های استان نتوانسته بودند که به صورت جامع و کامل و البته روان در خصوص خوشه‌های کسب و کار و تعریف درست و حسابی از آن عمل کنند که همین موجب شد تا استاندار به قول معروف به این موضوع گیر دهد و تا هنگامی که کامل توجیه نشد دست از سر خوشه‌ها برنداشت و موضوع را پی‌گیری کرد.

عزیزمحمدلو با ذکر مقدمه‌ای در خصوص راه‌اندازی خوشه‌های کسب و کار در کشور گفت: از سال ۸۲ در کشور و از ۵ سال پیش در استان شما این خوشه‌ها راه‌اندازی شدند.

این مسؤول در شرکت شهرک‌های صنعتی کشور افزود: خوشه را با چهار مشخصه می‌شناسیم اول اینکه تعداد قابل توجهی کسب و کار باید در یک منطقه متمرکز باشند.

سهم ناچیز کهگیلویه و بویراحمد از گرایش‌های کسب و کار

وی گفت: این واحدها در وهله بعدی باید یک محصول مشترک را تکمیل کنند که مثلا در بعضی از موارد مثل مواد غذایی خوشه تشکیل نمی‌شود.

عزیرمحمدلو گفت: تکمیل کنندگی و زنجیره‌وار بودن و در نهایت چالش مشترک داشتن از دیگر شاخصه‌های یک خوشه به شمار می‌رود.

این مسؤول با بیان این که در حال حاضر در کشور ۴۳۰ گرایش کسب و کار داریم این گرایش‌ها را در استان ۱۳ گرایش ذکر کرد و گفت: نهادهای پشتیبان باید همکاری کنند که در حال حاضر یکی از عوامل اصلی معضل خوشه‌ها به عدم همکاری نهادهای پشتیبان برمی‌گردد.

در ادامه عزیزمحودلو با ارائه نموداری نشان داد که استان‌های اصفهان و مازندران در خوشه‌های کسب و کار در کشور اول و دوم هستند و استان کهگیلویه و بویراحمد هم بالاتر از ۸ استان دیگر در رده ۲۲ قرار دارد که برای مسؤولان شرکت شهرک‌های صنعتی کشور آمار استان رضایت‌بخش بود.

وی به افزایش تعداد بنگاه‌ها از ۷۰ هزار بنگاه پیش از فعالیت خوشه‌ها به ۷۹ هزار بنگاه بعد از فعالیت خوشه‌ها اشاره کرد و گفت: ۹ هزار بنگاه در این چند سال ایجاد شد و تعداد شبکه‌های ما از ۱۱۷ شبکه به ۴۳۰ شبکه رسید.

حالا با این توضیحات استاندار کهگیلویه و بویراحمد که نشان داده هم اهل سماجت و پیگیری ریشه‌ای مسائل است و هم هر جا حرف حساب باشد، قانع می‌شود انتظار می‌رود که این تحرک امیدبخش در حوزه صنعت به نفع مردم و ایجاد کسب و کارهای جدید و اشتغال‌های پایدار شود و بنام و احمدی بتوانند یک ترکیب موفق در حوزه صنعت باشند.

انتهای پیام/د