پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

دکتر صابر فرخی لاریجانی- مدیرکل بیمه سلامت استان فارس/

 مدیرکل بیمه سلامت استان فارس، با تشریح پرداخت بدهی‌های مربوط به سال گذشته‌ی این بیمه به مراکز خصوصی، برنامه جدید پرداخت مطالبات بخش خصوصی را نقطه‌ی اطمینان تعامل بین بیمه سلامت و شرکای کاری خود توصیف کرد.

دکتر صابر فرخی در گفتگو با خبرنگار ریواس جنوب، با اعلام اینکه بیمه سلامت مطالبات بخش خصوصی را به‌طور میانگین تا ماه‌های پنجم و ششم سال ۹۶ پرداخت کرده است، اظهار داشت: البته میزان پرداخت مطالبات بخش‌های مختلف خصوصی، متفاوت است؛ به عنوان مثال مطالبات بیمارستان‌های خصوصی و خیریه تا تیر ۹۶، پاراکلینیک‌ها تا مرداد ۹۶، پزشکان مطب‌دار تا شهریور ۹۶، فیزیوتراپی‌ها تا آذر ۹۶، داروخانه‌ها تا بهمن ۹۶ و پزشکان خانواده تا اردیبهشت‌ماه ۹۷، تسویه شده اما به‌طور میانگین، مطالبات ۶ تا ۷ ماه از سال گذشته باقی مانده که مطابق برنامه‌ریزی‌ها تلاش می‌کنیم تا پایان سال جاری و حتی پیش از آن، تسویه شود.

فرخی اضافه کرد: اعتبارات لازم برای پرداخت مطالبات بخش خصوصی ظرف ماه‌های پیش‌رو در اختیار بیمه سلامت قرار می‌گیرد و مشکلی در این خصوص وجود نخواهد داشت.

به گفته‌ی این مقام مسؤول در حالیکه میزان بدهی سازمان‌های بیمه‌گر بعضاً به ۱۵ ماه هم می‌رسد اما هرگز وارد دیون نشده و نخواهد شد؛ ضمن آنکه بیمه سلامت در دوره‌ی فعلی توانسته روند تعاملات مالی خود را تا حد قابل قبولی بهبود ببخشد.

** برنامه‌ی بیمه سلامت برای تسویه‌ی به‌روز مطالبات سال جاری

مدیرکل بیمه سلامت همچنین در خصوص پرداخت بدهی‌های این بیمه در سال جاری به تشریح برنامه‌ریزی جدید این سازمان پرداخت و گفت: برنامه‌ی خوبی که در سال جاری در دستور کار بیمه سلامت قرار گرفته، پرداخت به‌روز بدهی‌های مربوط به سال جاری از محل اعتبارات همین سال است که می‌تواند بسیاری از مسائل را حل کند؛ بدین ترتیب که تمام اعتباری که به صورت ماهیانه در اختیار بیمه سلامت قرار می‌گیرد مستقیماً بابت مطالبات جاریِ طرف‌های قرارداد، به آنها پرداخت می‌شود.

او تسویه‌ی به‌روز و منظم مطالبات بخش خصوصی را از مزایای این برنامه عنوان کرد و اظهار داشت: بر اساس این برنامه، به محض ارائه‌ی اسناد از سوی شرکای خصوصیِ طرف قرارداد، ۶۰ درصد از مطالبات محاسبه‌شده در همان ماه به صورت نقدی و ۴۰ درصد باقی‌مانده نیز حداکثر ظرف ۴۵ روز تسویه می‌شود؛ بنابراین پرداخت مطالبات بخش خصوصی نیز در سال جاری کاملا به‌روز خواهد بود و این یک اتفاق بسیار خوبی در راستای تعامل دوسویه بیمه و بخش خصوصی خواهد بود.

مدیرکل بیمه سلامت همچنین از پرداختِ میزان ۶۰ درصد از مطالبات بخش خصوصی در سه ماهه‌ی نخست امسال به‌صورت علی‌الحساب ظرف چند روز آینده خبر داد.

** دغدغه‌های بخش خصوصی هم رفع می‌شود

فرخی با اذعان اینکه جدی‌ترین گلایه‌ها و شکایات شرکای کاری بیمه‌ها به تأخیر در پرداخت‌ها مربوط می‌شود، تصریح کرد: در صورت بروز تأخیرهای طولانی، علاوه بر اینکه افراد نمی‌توانند برای درآمدهای خود در کوتاه‌مدت برنامه‌ریزی کنند، ممکن است با تورم یا نوسانات اقتصادی ارزش پول آنها هم کاهش یابد؛ اما خوشبختانه می‌توانم بگویم با تدبیری که امسال بیمه سلامت برای تسویه‌ی به‌روز مطالبات اندیشیده، بسیاری از دغدغه‌ها و تردیدهای شرکای کاری ما ازجمله پزشکان مراکز خصوصی نیز برطرف می‌شود.

مدیرکل بیمه سلامت در پایان خاطرنشان کرد: اینکه برای اولین سال، بیمه سلامت به سمتی رفته که بدهی‌های خود را به‌صورت به‌روز پرداخت کند، یک افتخار برای ما و اتفاقی خوش‌یُمن برای هر دو طرف است.

انتهای پیام/ سجاد بنام