پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در سال‌های اخیر، برخورد با حضور پرشمار کاسبان بدون مجوز در معابر و خیابان‌ها، ازجمله چالش‌های شهرداری‌های کلان‌شهرها از جمله شیراز، بوده است.

به گزارش ریواس جنوب، این معضل در شیراز از حضور دست‌فروشان و وانت‌بارهای میوه‌فروش در معابر و خیابان‌ها هم گذشت و حتی به «الاغ‌های میوه‌فروش» در بلوارهای اصلی شهر رسیده است!

ازجمله اینکه بر پایه تصاویری که خبرنگار ریواس جنوب چندی پیش از یکی از چهارراه‌های پرتردد شهر شیراز ارسال کرده بود، یک کاسب، میوه‌های خود را بر روی یک رأس الاغ جاسازی کرده و در محدوده‌ی بلوار اصلی شهر، کسب و کاری برای خود به‌راه انداخته است. (مشروح این گزارش)

** مسامحه یا برخورد با کسب و کارهای غیرمجاز؟

اما نحوه‌ی برخورد نهادهای مسؤول ازجمله شهرداری و پلیس راهنمایی رانندگی با چالش دستفروشان، وانت‌بارها و هر کسب‌وکار غیرمجازی در معابر و خیابان‌ها، همواره مورد توجه جدی مردم بوده و در موارد زیادی با مناقشات و حواشی زیادی نیز همراه شده است.

از یک سو برخی -در وضعیت اقتصادی فعلی کشور- این کسب‌وکارها را تنها راه زندگی حداقلی مردم می‌دانند و برخورد سخت با آنها را دور از انصاف و عدالت تعبیر می‌کنند.

از سویی دیگر نیز برخی با تأکید بر اصول شهری و شهروندی، داشتن یک شهر قانونمند و اصول‌مند و همچنین رعایت حقوق کاسبان دارای مجوز، برخورد با این کسب و کارها را به سود عموم شهروندان می‌دانند.

** برخورد قهرآمیز با کسب و کارهای حاشیه‌ای منصفانه نیست

سید عبدالرزاق موسوی- رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر شیراز

 در همین حال، «عبدالرزاق موسوی» معتقد است که پیش از انجام مسؤولیت نهادهای مختلف در قبال شهروندان و بدون در نظر گرفتن شرایط ناگزیر معیشتی و اقتصادی آنان، برخورد قهرآمیز با کسب و کارهای حاشیه‌ای، منصفانه نیست.

او با اشاره به حقوق رسمی مردم در قانون اساسی برای برخورداری از شغل و همچنین با اذعان به ناموفقیت دولت‌های اخیر در این خصوص، تأکید می‌کند: «در این شرایط دشوار معیشتی که برخی از شهروندان از سر ناچاری خودشان به هر صورتی -ازجمله تهیه یک وسیله نقلیه و یا ابزار دیگری- در گوشه و کنار این شهر به کسب و کاری مشغول شده‌اند، ما نمی‌توانیم به‌جای ساماندهی، با آنان برخورد قهرآمیز کنیم. به بهانه ساماندهی مشاغل و حفظ نظم و انضباط و زیباسازی شهر هم ما نباید واقعیت‌ها را نادیده بگیریم.»

این عضو شورای شهر شیراز، ادامه می‌دهد: «ما در مقابل این افراد و بلکه تک تک شهروندان مسئول هستیم و از شهرداری شیراز می‌خواهیم با حفظ حقوق انسانی این افراد برای آنان چاره‌ای اساسی و اصولی بیندیشد.»

** لزوم چاره‌اندیشی برای مسائل کهنه و تازه‌ی شهر

به هر‌حال در شرایطی که وضعیت اقتصادی وخیم فعلی، اقشار مختلف شهروندان را ناگزیر به کسب و کارهای حاشیه‌ای رانده است به‌نظر می‌رسد نهادهای مدیریت شهری باید تدابیر ویژه‌ای برای برخورد عادلانه و منطقی با مسائل کُهنه و بلکه تازه‌ی شهر، بیاندیشند.

گزارش از سجاد بنام

انتهای پیام/