پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از خبرنگاران خواست برای دریافت کارت حرفه ‌ای خبرنگاری که مزایایی با ارائه این کارت پیش بینی شده ،اقدام و به سایت e-resaneh.ir مراجعه کنند.

به گزارش ریواس جنوب و به نقل از ایرنا، صابر سهرابی جمعه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: این کارت برای خبرنگارانی با امتیاز ۲۰ تا ۱۷۱ درنظر گرفته شده است که براساس معیارهای از پیش‌ تعیین شده در سایت و پاسخ به پرسش هایی مشخص می‌شود.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان کرد: برخورداری از امکانات ویژه صندوق هنر، دریافت وام سه تا پنج میلیون تومانی با بهره دو درصد، استفاده از تسهیلات فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، بهره‌مندی از دوره‌های آموزشی رایگان به منظور افزایش سواد رسانه‌ای، ۶ماه حق بیمه رایگان برای افرادی که به هر دلیل از رسانه اخراج یا بیکار می‌شوند و نیز ارائه خدمات بیمه تکمیلی با ۷۰درصد تخفیف از مزایای دریافت کارت حرفه‌ای خبرنگاری است.

وی ابراز داشت: مدیرمسئولان و صاحبان رسانه‌ها موظف‌اند حق بیمه خبرنگاران را پرداخت کنند زیرا مبلغ پرداخت ‌شده توسط آنان هر سه ماه یکبار از طریق وزارت ارشاد به آنان باز می‌گردد و این سهمیه بیمه تاکنون قطع نشده است و همچنان نیز ادامه خواهد یافت.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس همچنین اعلام کرد: ۹۳۰۰ رسانه فعال در کشور فعالیت می‌کنند که از این تعداد ۲۳۰۰ رسانه برخط هستند و ۷۰۰۰ رسانه مکتوب‌ است که سهم فارس از این تعداد ۲۴۰ رسانه فعال است که ۱۷۳ رسانه آن مکتوب و ۶۷ رسانه برخط است و بر این اساس حتی در روستاها نیز هفته‌نامه و ماهنامه‌هایی با وجود مشکلاتی همچون کمبود و گرانی کاغذ فعالیت می‌کنند.
وی ادامه داد: در استان فارس ۱۲ روزنامه مجوز فعالیت دارند که ۸ روزنامه فعال است و یک روزنامه که در لارستان است ۲ روز در هفته چاپ می‌شود.
دبیر شورای فرهنگ عمومی استان با بیان اینکه طی سه سال گذشته از خبرنگاران طی یک هفته تجلیل شده است، ابراز داشت: دستگاه‌های استان با این اقدام به اهمیت گرامیداشت روز خبرنگار پی برده‌اند و از این قشر زحمت‌کش فرهنگی تجلیل‌هایی به عمل آورده‌اند و در این هفته نیز به رسم پیشین برنامه‌هایی در پاسداشت خبرنگاران برگزار شد.
برنامه‌های هفته خبرنگار در فارس از شنبه ۱۳مردادماه با یادکرد از شهدای رسانه آغاز شد.
از رویداد‌های مهم این هفته باید به دیدار با پیشکسوتان عرصه خبر، برگزاری نمایشگاه عکس شات‌های شورانگیز مجموعه عکاس‌های عکاسان خبری، رونمایی از دو کتاب یک خبر خوب برای روابط عمومی‌ها به قلم حسن دهقان خبرنگار فرهنگی روزنامه افسانه، رونمایی از کتاب انگار نه انگار مجموعه کاریکاتور‌های احمدرضا سهرابی کاریکاتوریست روزنامه عصرمردم، همنشینی اهالی فرهنگ و رسانه و رونمایی از تمبر یادبود هفته خبرنگار اشاره کرد.
پایان‌بخش مراسم هفته خبرنگار نیز جشن مردمی هفته خبرنگار و نمایشگاه عکس نگاره‌ها در محوطه رو‌به ‌رویی باغ عفیف‌آباد به همت انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری است که عصر جمعه ۱۹مردادماه برگزار خواهد شد.
برنامه‌های هفته خبرنگار برای نخستین بار با محوریت شهروند خبرنگار و بردن خبرنگاران در دل شهر و یادآوری مقام و جایگاه آنان به خبرنگاران برگزار شد.
البته برخی تجلیل‌ها همچون نصب بیلبورد‌های شهری با عکس خبرنگاران و قدردانی از آنان توسط شهرداری، با آنکه به‌عنوان نخستین اقدام اینچنینی شایان تقدیر است انتقاد‌هایی نیز به همراه داشت؛ چراکه خبرنگاران تنها به خبرنگاران حوزه شهری تقلیل داده شدند و جایی برای خبرنگاران دیگر عرصه‌های خبری در میان عکس‌ها وجود نداشت.
۱۷مردادماه هر سال به یاد و خاطره شهید محمود صارمی خبرنگار ایرنا که سال ۱۳۷۷ در افغانستان به دست طالبان به شهادت رسید روز خبرنگار نامیده و در تقویم ملی ثبت شده است.