پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

یکی از مشکلات بخش چاروسا پراکندگی قبرستانها است که هنگام تشییع جنازه ها موجبات استقبال و بدرقه ی همراه با شل و گل و گرد و خاک را فراهم کرده است و باعث استرس ها و دردسرهایی برای مردم می شود.

به گزارش ریواس جنوب، جایگاه های کوچک و شیب دار،صعب العبور بودن، نامناسب بودن، نداشتن زیر ساخت استاندارد و واقع شدن در حریم راه های ارتباطی از مهمترین مشکلات قبرستان های روستاهای بخش چاروسا است.
در فصل زمستان با توجه به سطوح شیب دار و گل آلود شدن زمین ها  هنگام بارندگی و در فصل تابستان گرد و خاک این جایگاه ها، ناراحتی های مردم و استرس خانواده های عزادار را دو چندان می کند.
بسیاری از این قبور در جایی واقع شدند که جایی برای پارک خودروها و برگزاری نماز میت وجود ندارد و در روز تشییع یا دیگر مراسمات احتمال مسدودی جاده و افزایش تصادفات وجود دارد، اتفاقی که در چندین مورد نیز به وقوع پیوست.
اگر شرایطی فراهم شود که مانند دیگر شهرها تمهیداتی اتخاذشود که قبرستان ها در یک نقطه واقع شوند یا حداقل چند روستای نزدیک به هم قبرستان های خود را در یک مکان انتخاب کنند بسیاری از دردسرها کاهش پیدا می کند.

بدیهی است در صورت تجمیع قبور امکان ساماندهی، دیوار کشی، برق،آب، روشنایی، سایه بان، آبدارخانه، غسالخانه و سایر ملزومات و حتی آماده کردن چندین قبر از پیش راحت تر صورت می گیرد و مردم و صاحبان عزا هزینه کمتری متحمل می شوند و همچنین با انتخاب جایگاه مناسب و به دور از مسیر اصلی بار ترافیکی در جاده ها و خطر تصادفات و راه بندی ها کمتر می شود.

تحقیقات ریواس جنوب از نظر مثبت ریش سفیدان، دهیاری ها و شورای برخی روستاها نسبت به تجمیع قبور حکایت دارد و باید دید آیا در عمل استارت چنین حرکتی زده می شود یا خیر؟