پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: توزیع بی رویه دارو ها از داروخانه ها موجب بروز مشکلات متعدد خواهد شد.

به گزارش ریواس جنوب به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، امام بخش قائدی با اشاره به اصلاح الگو مصرف غذا و دارو، اظهار کرد: از نظر اقتصادی هر چه روند مصرف دارو بیشتر باشد، به ضرر فرد و مملکت ما است.

قائدی

وی ادامه داد: نگهداری دارو به مدت طولانی در منزل موجب گذشتن تاریخ مصرف، فاصد شدن و بروز مشکلات دیگر خواهد شد.

وی افزود: مصرف خودسر و زیاد دارو موجب بروز مشکلات کلیوی و احتمال دیالیز و درمان کلیه را افزایش می دهد که درمان آن نیاز به صرف هزینه های اقتصادی قابل توجهی است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد اذعان داشت: آموزش مداوم پزشکان و کاهش رابطه بیمار و پزشکان با داروخانه ها موجب اصلاح این نوع رویه نادرست است.

وی با توصیه به این مطلب که بیماران نباید خودسرانه از داروخانه ها دارو بگیرند چرا که این افراد از نظر علمی اطلاعات کافی را ندارد، تصریح کرد: اصلاح روند مصرف دارو ها موجب صرفه اقتصادی و بهبود سلامت مردم می شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان در پایان خاطر نشان کرد: در صورت تجویز دارویی از سوی پزشک باید آن را تا پایان دوره مصرف، استفاده و در صورت از بین رفتن علائم بیماری مصرف دارو را تا پایان دوره ادامه دهیم.

انتهای پیام/د