پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مدیرکل ثبت احوال کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به جمعیت ۷۱۳ هزار نفری در استان گفت: مسن‌ترین مرد در استان ۱۰۴ ساله و مسن‌ترین زن ۱۱۷ سال سن دارد.

به گزارش ریواس جنوب و به نقل از فارس، سید محمدعلی تقوی در نشست پیش از ظهر امروز شورای راهبردی جمعیت با اشاره به جمعیت ۷۱۳ هزار نفری استان گفت: مسن‌ترین مرد استان ۱۰۴ ساله و مسن‌ترین زن ۱۱۷ سال سن دارند.

مدیرکل ثبت احوال کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: ۴۴ درصد جمعیت استان روستایی و ۵۶ درصد شهری هستند که باید سهم جمعیت روستایی استان افزایش یابد.

در ادامه نشست حسن نوروزی بیان کرد: اولویت‌های مهم سیاست‌های کلی جمعیت ۱۴ بند دارد که در استان مشخص و برای اجرای به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: دو اولویت استان بحث پراکندگی جمعیت و کاهش نسبت طلاق به ازدواج است که برای این دو اولویت تلاش و برنامه‌ریزی شود و سایر اولویت‌ها را ادارات تعیین کنند.

اما سید محمدکاظم نظری معاون سیاسی امنیتی استانداری کهگیلویه و بویراحمد در جمع‌بندی نشست امروز با بیان اینکه جوانی جمعیت استان یک مزیت است، بیان کرد: برای حل مشکلات قشر جوان تلاش و اقدام شود و به دنبال حل مشکلات قشر جوان باشیم.

وی عنوان کرد: معضل طلاق در یک دوره شش ساله افزایش چشم‌گیر داشته و از هر ۴ ازدواج یک مورد به طلاق منجر می‌شود که نگران کننده است و کاهش آن نیاز به راهکارهای جدیدی دارد.

نظری عنوان کرد: از جمله این راهکارها توانمند شدن و فعالتر کردن مراکز مشاوره خانواده و تمرکز بر روی شوراهای حل اختلاف است، ضمن اینکه برای افزایش نرخ موالد در استان مراکز ناباروری در حال ساخت بوده و همچنین مرگ و میر کودکان زیر یک سال و زیر ۵ ساله در حال کاهش است.

این مسؤول با بیان اینکه برخی از مشکلات در زمینه جمعیت از دست استان خارج است و باید در کشور به صورت ملی حل شود گفت: بخشی از مهاجرت‌ها در استان اجتناب‌ناپذیر و به دلیل وجود برخی کمبودها و مشکلات است.