پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 در آستانه پایان اولین سال فعالیت شورای پنجم شیراز، عبدالرزاق موسوی عضو این شورا با ارائه‌ی مقدماتی از گزارش عملکرد خود و شورای شهر، نسبت به لزوم تقویت نقش نظارتی شورا هشدار داد.

به گزارش ریواس جنوب، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، حقوقی و املاک شورای شهر شیراز در بخشی از نطق پیش از دستور خود، برای ارائه‌ی گزارش عملکرد خود و شورای پنجم پیش‌قدم شد و این وظیفه‌ی فراموش‌شده را از خود شروع کرده است.

او همچنین خواستار ارائه‌ی منظم این گزارش‌ها از سوی شورا و شهرداری شد.

بر پایه این گزارش، موسوی در بخشی از نطق خود، به برخی نقص‌ها در ایفای نقش نظارتی شورای شهر شیراز پرداخت و گفت: مبحث نظارت که وظیفه دوم و مهم شورا است، از چند طریق اعمال می‌شود؛ از طریق کمیسیون‌ها، انتخاب نمایندگان شورا در سازمان‌ها و شهرداری و اعمال نظارت اعضای شورا به صورت فردی.

وی ادامه داد: در موضوع نظارت از طریق کمیسیون‌ها که مهمترین شیوه نظارتی است، ابزارها و مکانیزم نحوه اعمال نظارت کمیسیون‌ها مشخص نشده است و به همین دلیل ارزیابی بنده از عملکرد شهرداری در اجرای مصوبات و اقدامات بر اساس شاخص‌هایی است که خود انتخاب کرده‌ام؛ این در حالی است که ما نیازمند تعاریف و پیش‌بینی مکانیزم  و شاخص‌های نظارت کمیسیون‌ها بر شهرداری هستیم.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، حقوقی و املاک شورای شهر شیراز افزود: در موضوع نظارت نمایندگان شورا، طبق آیین‌نامه، نمایندگان باید گزارش اقدامات نظارتی خود را به صورت منظم به شورا ارایه و در شورا قرائت شود که در این قسمت نیز ما موفق نبودیم. بنابراین باید در آغاز فعالیت سال دوم در این زمینه نیز فکری کرد.

موسوی اضافه کرد: در موضوع نظارت اعضای شورا، به موجب قانون اختیارات اعضای شورا قابل تفویض و واگذاری نیست، بنابراین هر کدام از اعضای شورا موظف هستند، وظایف نظارتی خود را نسبت به شهرداری و اجرای مصوبات اعمال کنند.

این عضو شورای شهر تأکید کرد: نکته‌ای که لازم است تذکر دهم در مورد وظایف رییس شورای شهر است؛ رییس شورا، مسئول اجرای مصوبات شورا است. اداره امور مالی و اداری شورا نیز در همین جهت است. بنابراین رییس شورا نمی‌تواند بر خلاف مصوبات شورای شهر عمل کند. یکی از ابزارهای نظارتی شورای شهر و اعضا، اخذ گزارش عملکرد شهرداری است.

انتهای پیام/ سجاد بنام