پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 رئیس اتحادیه توزیع‌کننندگان مرغ شیراز با بیان اینکه هر سال در ماه‌های تیر، مرداد و اواسط شهریورماه به دلیل گرما جوجه‌ریزی مرغ کم می‌شود به همین دلیل قیمت مرغ بالا می‌رود، گفت: قیمت مرغ از اواسط شهریورماه صد در صد متعادل می‌شود.

به گزارش ریواس جنوب، منصور نجفی در گفت‌وگو با تسنیم، با تاکید بر اینکه خبر کمبود مرغ در بازار شایعه است و هیچ مشکلی در تامین مرغ وجود ندارد، اظهار داشت: هر سال در ماه‌های تیر، مرداد و اواسط شهریورماه به دلیل گرما جوجه‌ریزی مرغ کم می‌شود به همین دلیل قیمت مرغ دستخوش تغییراتی می‌شود.

وی با بیان اینکه همزمان با خنک شدن هوا در اواسط شهریورماه قیمت مرغ پایین می‌آید و تعداد جوجه‌ریزی نیز بیشتر می‌شود، عنوان کرد: البته امسال به دلیل برنامه خاموشی و قطعی برق نیز مرغداران دچار ضرر و زیان شدند و همین موضوع نیز اثرات خود را روی قیمت مرغ گذاشت.

** توزیع ۸۵۰ تن مرغ منجمد

رئیس اتحادیه توزیع‌کنندگان مرغ، ماهی و گوشت شیراز با بیان اینکه برای متعادل شدن قیمت مرغ گرم، مرغ منجمد در بازار توزیع شده است، افزود: تاکنون ۸۵۰ تن مرغ منجمد توزیع شده، هیچ مشکلی در توزیع مرغ منجمد نداریم و مرغ منجمد به اندازه کافی موجود است.

وی بیان کرد: هر کدام از اعضای اتحادیه که متقاضی فروش مرغ منجمد باشند از طرف اتحادیه پشتیبانی امور دام تا ۵۰۰ کیلو حواله خرید مرغ منجمد دریافت می‌کند.

** هر کیلو مرغ چند؟

نجفی با بیان اینکه امروز قیمت مرغ گرم مقداری گران‌تر از روزهای قبل شده و میانگین قیمت هر کیلو مرغ گرم ۱۱ هزار و ۴۴۰ تومان است و در بالاترین قیمت ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان است، افزود: هر کیلو مرغ گرم درب کشتارگاه به قیمت ۱۰ هزار و ۶۷۵ تومان توزیع می‌شود و قیمت توزیع‌کننده ۱۰ هزار و ۷۳۵ تومان است.

وی با بیان اینکه قیمت مرغ زنده در مرغداری‌های ۷۴۴۰ تومان است، عنوان کرد: تفاوت قیمت مرغ منجمد با مرغ گرم حدود ۵ هزار تومان است.

بنا بر اعلام این مقام مسؤول، هر کیلو مرغ منجمد به قیمت ۶۳۲۰ تومان در اختیار توزیع‌کنندگان گذاشته می‌شود و با قیمت ۶۷۵۰ تومان به فروش می‌رسد.

** عدم فرهنگ استفاده از مرغ منجمد، از عوامل افزایش قیمت غیرمنطقی مرغ است

رئیس اتحادیه توزیع‌کنندگان مرغ، ماهی و گوشت شیراز با تاکید بر اینکه کیفیت گوشت مرغ‌های منجمد خوب و عالی است اما هنوز فرهنگ استفاده از مرغ منجمد در بین مردم جا نیفتاده است، به مردم توصیه کرد که از مرغ منجمد موجود در بازار استفاده کنند چون کاملا سالم و بهداشتی و دارای تاریخ تولید و انقضا است بنابراین ترسی برای استفاده از این نوع گوشت نداشته باشند.

نجفی تأکید کرده که اگر مردم از خرید مرغ منجمد استقبال می‌کردند قیمت مرغ گرم به این صورت بالا نمی‌رفت.

** توزیع گوشت گوسفند با قیمت ۳۴ هزار و ۵۰۰ تومان 

وی با اشاره به توزیع گوشت گوسفند با قیمت مناسب در بازار، گفت: این گوشت‌ها با حواله اتحادیه پشتیبانی امور دام در اختیار توزیع‌کنندگان قرار می‌گیرد و قیمت آن نیز ۳۴ هزار و ۵۰۰ تومان است.